Ana Sayfa » Tanıtım » Otopsi Nedir? Nasıl Yapılır?

Otopsi Nedir? Nasıl Yapılır?

Otopsi Nedir? Nasıl Yapılır? Otopsiler hakkında çoğumuzun bildiği şey, süper dedektif adli tıp ekipleri ve bilim kurgu kadar ileri teknoloji ekipmanlarıyla popüler televizyon suç dramalarından geliyor. Yakışıklı adli tabiplerin sonuçları elde etmedeki elverişli çabukluğu ve en ufak ipuçlarından elde ettikleri çok sayıda ayrıntılı bilgi bizi şımarttı – o kadar ki, bazıları şimdi jüri üyeleri arasında gerçekçi olmayan kanıtlayıcı beklentiler eğilimini kınayarak bunu adlandırıyor. “CSI Etkisi”.

Otopsi Nedir

Belki de otopsi sırasında gerçekte neler olup bittiğine bakmamızın zamanı gelmiştir.

Otopsi nedir, ölüm nedenini, hastalığın etkilerini veya belirtilerini belirlemek veya bazı durumlarda ölen kişinin kimliğini belirlemek için bir ölü bedenin incelenmesidir. Adli patologlar – hastalıklar ve anormallikler konusunda eğitim almış doktorlar – otopsi teknisyenleri (bazen “dieners”, Almanca’dan “yardımcı” olarak anılır) ve otopsi fotoğrafçılarının yardımıyla otopsiler gerçekleştirir.

Televizyon ve filmlerden en tanıdık otopsi türü, şiddetli, şüpheli veya ani ölümleri çözmek için devletin yasal olarak emrettiği türdür . Bununla birlikte, hastalık araştırması ve tıp eğitimi için otopsiler de yapılmaktadır.

Bir otopsi yapmadan önce, müfettişler konu ve ölümüne yol açan olaylar hakkında bulabildikleri tüm bilgileri toplar, tıbbi kayıtlara, doktorlara ve aile üyelerine danışır ve ölümün yeri ve koşullarını inceler.

Otopsi nasıl yapılır Dış muayene

Otopsi, cesedin dikkatli bir şekilde incelenmesiyle başlar. Bu, kimlik oluşturmaya, kanıt bulmaya veya bir ölüm nedeni önermeye yardımcı olabilir. Patologlar, deneğin giyimini, değerli eşyalarını ve göz rengi, saç rengi ve uzunluğu, etnik kökeni, cinsiyeti ve yaşı gibi özelliklerini not ederek vücudu tartar ve ölçer.

Deneğin kıyafetlerini çıkardıktan sonra, barut kalıntısı, boya pulları veya diğer birikintileri arayarak vücudu incelerler, yara izleri veya dövmeler veya yaralanmalar gibi işaretleri belirlerler. X-ışınları bazen kemik anormalliklerini ve mermilerin veya diğer nesnelerin yerlerini ortaya çıkarmak için kullanılır ve ultraviyole ışık belirli kalıntıların saptanmasına yardımcı olabilir. Patologlar bu sırada saç ve tırnak örnekleri de alabilirler.

Otopsi boyunca, patolog her şeyi bir vücut şemasına ve kayıtlı sözlü notlara kaydeder.

Dahili muayene

Otopsi nasıl yapılır,Tam bir iç muayene istenirse, patolog göğüs, karın ve pelvik organları ve (gerekirse) beyni çıkarır ve parçalara ayırır. Yüzü, kolları, elleri veya bacakları içten incelemek alışılmadık bir durumdur. Vücuttaki kesikler çok az kan üretir çünkü atan bir kalp olmadan tek kan basıncı yerçekiminden gelir.

Kesimden önce gövde, vücudun kemerini uzatan ve göğüs ve karına daha fazla erişim sağlayan kauçuk bir blok üzerine yerleştirilir. Bir beyin otopsisi de planlanırsa, gövde çalışması tamamlandıktan sonra bu blok başı desteklemek için hareket ettirilecektir.

Patolog göğüs ve karın otopsisine Y şeklinde bir kesi yaparak başlar, Y’nin her bir omuz ekleminden çıkan iki kolu göğüs ortasında buluşur ve Y’nin gövdesi kasık bölgesine doğru iner. Bir senarist için otopsi rehberi yazan Teksaslı bir patolog olan Dr. Ed Uthman’a göre, otopsilerin filmlerin ve televizyon programlarının yanlış yaptığı yönlerinden biri de budur.

Uthman, “En yaygın hata, gövde kesisini yanlış yapmaktır” dedi. “Kadınlarda, Y’nin iki kolunun göğüslerin altında kıvrılması gerekiyor , ancak filmlerde her zaman onları düz ve göğüslerin üzerinde gösteriyorlar.”

Uthman, “Ayrıca, her iki cinsiyette de Y’nin kollarını çok kısa yapıyorlar; aslında her bir omuz eklemine kadar uzanmaları gerekiyor” dedi.

Bir sonraki adım, organları yerinde (yerinde) incelemek, yani göğüs kafesini çıkarmaktır. Patologlar, bir testere veya bir nervür kesici (görünüş olarak küçük bir budama makasına benzer) kullanarak, kaburgalar ile göğüs kemiğine bağlı kıkırdak arasındaki sınır boyunca keserler. Alternatif olarak, göğüs boşluğunun kenarlarını keserek kaburgaları göğüs kemiğine bağlı bırakarak ve tüm ön göğüs kafesini tek bir göğüs plakası olarak çıkarabilirler.

Karın muayenesi, patoloğun bağ dokusu boyunca makas veya neşter ile keserek bağırsakları serbest bırakmasıyla başlar.

Bir beyin otopsisi istenirse, patolog başın tepesinde bir kulağın arkasındaki kemik çıkıntıdan diğerinin arkasındaki çıkıntıya kadar bir kesi yapacaktır. Daha sonra kemiği kesen ancak yumuşak dokuya zarar vermeyen özel bir testere kullanarak kafatasını açacaktır.

Her organ vücutta incelendikten sonra çıkarılır, tartılır ve daha detaylı incelenir. Bazen organlar, Virchow tekniği olarak adlandırılan bir prosedürle tek tek çıkarılır; diğer zamanlarda, Rokitansky tekniği ile bağlantılı bir grup olarak çıkarılırlar.

Uthman, “Ben de Rokitansky’yi seviyorum, çünkü vücudu daha erken boşaltıyor, böylece diener kapatma ve temizleme ile çalışmaya başlayabiliyor,” dedi Uthman.

Organlar, özellikle beyin, bazen diseksiyon yapılmadan önce günlerce hatta haftalarca formalin içinde tutulur. Formalin organları korurken aynı zamanda onlara daha fazla sıkılık kazandırarak daha temiz ve daha doğru diseksiyonlara izin verir.

Özellikle beyin dokusu formalinde fiksasyondan yararlanır çünkü doğal dokusu yumuşak jelatin veya sert tofuya benzer. Uthman’a göre, fiksatifte birkaç hafta beyne “olgun bir avokadonun kıvamını ve sertliğini” veriyor. Akciğerler çıkarıldıktan sonra fiksatif ile şişirilebilir.

Otopsi, Bazıları kesitli de olabilen organlardan doku örnekleri alınır ve sıklıkla mide içeriğine bakılır. Patologlar ve laboratuvar teknisyenleri ayrıca otopsinin amacına bağlı olarak vücut sıvılarını (idrar, kan, gözlerden vitreus jeli veya safra kesesinden safra) ilaçlar, enfeksiyon, kimyasal bileşim veya genetik faktörler açısından test eder.

Patologlar, özellikle alışılmadık veya anormal bir şey bulurlarsa, inceledikleri herhangi bir organın parçalarını koruyacaklardır.

Vücudu yeniden oluşturmak

Muayenenin ardından, yasaya ve ailenin isteklerine uygun olarak organlar ya cesede iade edilir (gelecekteki çalışmalar veya deliller için saklanan parçalar çıkarılarak) veya yakılır. Göğüs kemiği ve kaburgalar da genellikle geri konur.

Karakteristik “beyzbol dikişi” ile dikilmeden önce, gövde pamuk veya benzeri bir malzeme ile astarlanır. Organlar vücuda iade edilecekse önce sızıntıyı önlemek için torbalara yerleştirilir. Ceset daha sonra dikilir, yıkanır ve cenaze müdürü için hazırlanır.

Otopsiye tabi tutulmuş cesetler, beyin otopsisi durumunda bile açık tabutla cenaze töreni yapabilirler: Bir tabut yastığı, kafatası kesisini gizleyecektir.

Yorum yapın