Borsadaki Gıda Şirketleri

Borsadaki Gıda Şirketleri yazımız ile karşınızdayız. Türk borsasına olan ilginin her geçen gün artması yatırımcı sayısında giderek artmasına neden olmaktadır. Borsada işlem gören şirketlerin farklı kategoriler arasında olmasından dolayı merak edilen Borsadaki Gıda Şirketleri ile ilgili merak edilen tüm detaylara beraber göz atalım.

Borsa İstanbul olarak tabir edilen BİST borsası üzerinde korona virüs salgını nedeniyle en çok prim yapması beklenen firmalar Gıda Şirketleri olmaktadır. Virüs döneminde vatandaşların evde kalması ve beraberinde üretimin giderek azalması tüketimin daha artmasına neden oldu. Bu yüzden de Gıda Şirketlerinin ciddi oranda kar yapmalarına neden oldu. Ayrıca böyle bir durum karşısında sizlerde borsa üzerinde faaliyet gösteren şirketlerin mali yapısına göz atarak bu şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

Borsada İşlem Gören Gıda Şirketleri

BİST üzerinde işlem gören gıda şirketlerinin tam listesini siz değerli okurlarımıza ile paylaşmak istiyoruz. Bununla beraber yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yapması gereken bu şirketlerin mali yapılarını incelemektir. Ve elde ettikleri kazançları iyi inceleme yaparak yatırım yapmasını öneriyoruz.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Gıda Hisseleri:

 • Dardanel (DARDL)
 • Coca Cola İçecek (CCOLA)
 • Anadolu Efes (AEFES)
 • Ülker Bisküvi (ULKER)
 • Kervan Gıda (KRVGD)
 • Ulusoy Un Sanayi (ULUUN)
 • Kerevitas Gıda (KERVT)
 • Tukaş (TUKAS)
 • Orçay Ortaköy Çay Sanayi (ORCAY)
 • Elite Natural Organik Gıda (ELITE)
borsadaki gıda şirketleri
Borsadaki Gıda Şirketleri

Yukarıda yer alan liste üzerinde bulunan firmaların tamamının borsa üzerinde borsadaki gıda şirketleri olarak hizmet veren firmalar olduğunu belirtelim. Bunun yanında yer alan firmaların BİST üzerinde farklı pazarlarda işlem görüyor. Ve bu firmalardan bazılarının Spek olarak nitelendirilen hisselerden de olduğunu belirtelim. Özellikle spekülasyona açık olan bazı kâğıtlar yerine BİST 30 ve BİST 50 üzerinde yer alan firmalarının yüksek hisseli firmalar olduğunun da altını çizelim.

Fiyat bazlı olarak düşündüğümüz zaman firmalar arasında hisse değeri en yüksek olan firmanın TETAMAT GIDA firması olduğunu Belirtmekte fayda var. Ayrıca fiyatının 2021 Aralık ayı içerisinde 298 TL olduğunu belirtelim.

Borsada Hissesi Olan Gıda Firmaları

Borsadaki gıda firmaları yatırım yapmak isteyen yatırımcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca gıda fiyatlarında yaşanan artış ile beraber firmalarında kar marjının giderek yükseliş göstermektedir. Bundan dolayı yatırım yaparken uzun vadeli olarak düşünün. Özellikle uzun vadeli şekilde gıda şirketlerinin çok ciddi getiri sağlama durumları vardır. Bunun olmasından dolayı mutlaka dikkat etmeniz gereken şirketin mali yapısı olsun. BİST üzerinde bazı gıda şirketlerinin Yakın İzleme Pazarı (YİP) üzerinde işlem gördüğünü de unutmayınız.

Burada yer alan firmaların özellikle de bazılarının mali durumları iç açıcı olmadığından dolayı mutlaka dikkat etmeniz gereken durumun mali yapı ile alakalı olmasına dikkat ediniz. Sektörle alakalı olan gelişmeleri yakından takip etmeniz durumunda yatırımlarınızın geri dönüşünün mutlaka daha iyi olacağını göreceksiniz. Firma bazlı olarak özellikle de BİST 30 ve BİST 50 üzerinde işlem gören gıda firmalarını takip etme durumunuzda kazançlarınızın daha sağlam bir şekilde ilerleme durumu söz konusu olacaktır.

Borsadaki Süt Firmaları

Borsa üzerinde işlem gören süt firmalarının sayısı gıda sektörüne göre daha azdır. En çok merak edilen konuların başında gelen Borsadaki Süt Firmaları ile alakalı merak ettiğiniz firmaları buradan açıklamak istiyoruz.

 • Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ( YAPRK)
 • Pınar Süt (PNSUT)
 • Tat Gıda (TATGD)
 • Elite Naturel Organik Gıda ( ELİTE)
 • Tukas ( TUKAS)
 • İz HaycHayvancılık

Yukarıda belirttiğimiz firmaların Borsadaki Süt Firmaları olduğunu belirtelim. Ülkemizde hayvancılığın çok ciddi bir geçim kaynağı olduğu aşikar. Bunun olmasından dolayı bu firmaların da mali tablolarını yakından takip ederek yatırım yapabilirsiniz.

Arz ve talep fiyatlarının her geçen gün değişkenlik gösterme durumları söz konusudur. Özellikle de süt firmalarında yaşanan gelişmeleri yakından takip ediniz. Firmaların elde ettiği gelirlerin ciddi şekilde borsa üzerine yansıyacaktır. Bunun olmasından dolayı bu konuya önem vermeniz gerekmektedir.

Yatırım olarak hisse senetleri alacak olan kişilerin özellikle de Spek olarak tabir edilen hisse senetleri yerine daha sağlam şirketler üzerine yoğunlaşmaları gerekmektedir.

Borsadaki Su Şirketleri

İlerleyen yıllarda elmastan değerli olacak şeklinde tabir edilen su en değerli varlık olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen ve oldukça yağış alan bir ülke olmamıza rağmen çektiğimiz su sıkıntıları dile getirilmektedir. Özellikle yakın zaman içerisinde oldukça değerli bir araç olacak. Su ile ilgili Borsadaki Su Şirketleri ile ilgili merak ettiğiniz detaylara buradan birlikte bakalım.

Borsadaki Su Şirketleri hangileri?

Öncelikli olarak çok fazla şirketin borsa üzerinde işlem görmediğini belirtelim.

 • Ersu Gıda
 • Kristal Kola ( Sakarya Sapanca’da Su yatırım tesisi bulunuyor)
 • Pınar Su
 • Coca Cola

Bu belirttiğimiz firmaların Borsa üzerinde Su işletmeleri bulunan firmalar olduğunu belirtelim. Borsa üzerinde yakın zamanda farklı türden su şirketlerinin girmesi de konuşulan konular arasında yer almaktadır. Ayrıca ülkemizde su alanında faaliyet gösteren şirket sayısının her geçen gün artmasına rağmen borsa üzerinde şu an için sadece bu şirketlerin faaliyetleri bulunmaktadır.

Bu firmaların dışında Gıda sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalarında farklı iş kolları üzerinden su şirketleri bulunmaktadır. Bunun yanında bu şirketlerin su ile alakalı doğrudan borsa üzerinde işlem yapılmamaktadır. Bundan dolayı bu firmalara bu listede yer vermedik. Bu yüzden de borsaya girecek olan yeni şirketlerin takibini sitemizi takip ederek anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve Ekonomi kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Borsadaki Gıda Şirketleri yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda geçen hiçbir para birimi, hisse senedi veya yatırım aracı yatırım tavsiyesi içermemektedir. Ayrıca herhangi bir yatırım danışmanlığı yapmamaktayız. Konular ile alakalı araştırmanızı yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın