Bilinmesi Gereken Kripto Terimleri

Kripto sektörüne girmeden kesinlikle Bilinmesi Gereken Kripto Terimleri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Son zamanlarda coin piyasası katlanarak büyüyor. Her arkadaş ortamında muhabbetin dönüp dolaştığı yer coin muhabbeti oluyorsa ve siz de bu sektörü merak edip denemek istiyorsanız bu terimleri öğrenmenizde fayda var. İco, Stake, Shill, Stop, Scam , Tp gibi terimler ne demektir? Bunlar ve daha fazlası yazımızın devamında. Yazımız kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Bizde kalmasın.

Ico

Ico nedir? Öncelikle Ico kripto dünyasında “Initial coin offering” yani ilk madeni para teklifi demektir diğer bir deyişle bir kripto paranın borsada listelenmeden önce ön satışının yapılmasıdır. Yatırım yapılmadan önce çok iyi araştırılmalıdır.

Stake

Stake nedir? Diğer deyişle Stake etmek nedir? Stake kripto dünyasında sahip olduğunuz coini belirli bir süre dahilinde sisteme kilitledikten sonra harcamadan veya transfer etmeden sistemde tutup pasif gelir elde etmeye Stake veya Stake etmek denir. Stake ile nasıl gelir elde edilir diye soruyorsanız eğer Kripto paranızı sistemde tuttuğunuz süre boyunca ödül olarak kripto para kazanırsınız.

Shill

Shill nedir? Shilling nedir? Shill kripto piyasasında ne demektir ? Kripto para sektörü gittikçe büyümesinden dolayı hayatımıza sürekli yeni ve bir çok belli belirsiz coinler girmeye başladı. Bundan dolayı alınan ücret karşılığında herhangi bir kripto paraya veya projeye aşırı derecede övgü yağdırmaya Shilling(Shillemek) diyoruz. Kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir terimdir.

Stop-Loss

Stop-loss nedir ? Stop loss coin dünyasında ne demektir? Türkçeye çevirirsek “kaybı durdur” demektir. Kısacası beklenmeyen düşüşler yaşandığı sıralarda zararı engellemek için kullanılan bir emirdir. Stop loss emri verildikten sonra ilgili ürünün fiyatının düşmesi sonucu satış yapılması ya da sadece fiyat düşüşünü hatırlatması yapılmaktadır.

Scam

Scam nedir? Scam-coin art niyetli kişiler tarafından sadece dolandırıcılık amacı ile oluşturulmuş kripto para birimlerine verilen isimdir. Genellikle sahte veya kopya projelerle, hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın kısa yoldan yatırımları toplayıp piyasadan çekilmesi olayıdır. Çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Take Profit – TP

Take Profit nedir? TP coin nedir? Take Profit coin dünyasında karı al emridir. Hedeflenen seviyeye gelindiğinde karın alınabileceğini belirtir. Stop-loss ile birlikte kullanılan bir tekniktir. Açık olan pozisyonunuzdan belirleyeceğiniz kar seviyesine ulaştığınızda pozisyonunuz otomatik olarak kapanır ve kâr alırsınız. 

Diğer kripto ile alakalı yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Kripto Terimleri yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın