Ana Sayfa » Tanıtım » Ayak Sağlığının Önemi ve Tedavi Seçenekleri

Ayak Sağlığının Önemi ve Tedavi Seçenekleri

Ayak Sağlığının Önemi ve Tedavi Seçenekleri Ayak sağlığı günlük rutin hayatımızı idame ettireceğimiz sağlık durumumuzu bile direk olarak etkilemektedir. Vücudun dengesini koruması için önemlidir. Yürüme ve koşma gibi temel aktivitelerimizi bile etkilemektedir. Kısa süreli ayak sorunları ileride ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Temel aktivitelerimizi yerine getirebilmemiz açısından ayak sağlığı çok mühimdir. Ayak sağlığımızı tam olarak koruyamadığımızdan veya erken müdahale edilmediğinden genel sağlık sorunları yaşayabiliriz.

Ayak Sağlığı
Ayak Sağlığının Önemi ve Tedavi Seçenekleri

Ayak sağlığı ile ilgili problemlerden birisi de düz taban olarak bilinen rahatsızlıktır. Düz tabanlık, ayak kavisinin normalden düşük veya tamamen kaybolduğu bir durumdur. Ayağımızın yere temas itmeyen bir kısmı bulunur. Bu rahatsızlık kişinin ayağını yere bastığında iç kısmının tamamen temas etmesi anlamına gelir. Bazı hastalar bu durumu doğuştan yaşamaktadır. Bazı hastaların ise yaşam tarzı sebebiyle dana sonradan bu rahatsızlığı yaşadığı bilinmektedir. Ayaklarını aşırı kullanan bireylerde zaman zaman görülebilir.

Düz Taban Olmak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Düz tabanlık, ağrı, yorgunluk ve hatta postür sorunlarına yol açabilir. Ciddi derecede hayat kalitemizi düşürmesinden dolayı tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi aşamalarında genel olarak;

  • Özel tabanlık kullanımı,
  • Fiziksel terapi,
  • Egzersizler
  • Ayakkabı seçimi

İlk olarak müdahale edilmektedir. Fakat hastalığın ilerlemesiyle beraber düz taban ameliyatı da yapılabilmektedir. Cerrahi müdahale aşaması en son aşamadır. Yukarıda belirtilen yöntemlerin hayat standartlarınızı düzeltmediği zamanlarda son çare olarak bu yönteme başvurulur. Düz taban ameliyatı, ayak anatomisini düzeltmek ve ağrıyı azaltmak amacıyla gerçekleştirilen bir cerrahi prosedürdür. Ayak yapısını desteklemek ve yeniden şekillendirmek için tercih edilmektedir.

Düz taban ameliyatı genellikle ayak bileği bölgesinde küçük bir kesiden yapılır. Ameliyattan sonrası her birey için aynı olmayabilir. İyileşme sürecini etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır.

  • Rehabilitasyon süreci,
  • Bireyin yaşı
  • Sağlık durumu
  • Cerrahi yöntem

İyileşme sürecini direk olarak etkilemektedir.

Artroerezis Yöntemi Nedir?

Artroerezis, düz taban ameliyatında kullanılmakta olan bir yöntemdir. Ayak bileği eklemindeki aşırı hareketliliği düzeltmek için kullanılan bir cerrahi tekniktir. Her zaman bu yöntemin tercih edilmesi doğru olmayabilir. Düz tabanlığın ilerlemesi ve ayak bileği eklemi problemleri yaşanması durumunda genel olarak doktorların başvurduğu yöntemdir. Ameliyatın hedefi ayak bileği ekleminin sabitlenmesini ve düzeltilmesidir. Yöntem etkin bir şekilde ağrının azalmasını sağlar. Eklemde yaşanmakta olan stabilite bu yöntemle artacaktır. Düz tabanlık sorununun etkileri azalır.

Düz tabanlık ve ilişkili sorunlar, ayak sağlığına dikkat edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Ertelenmemesi gereken bir problemdir. Günlük hayatı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle, düz tabanlık sorunu yaşayan bireylerin uzman bir sağlık profesyoneline danışması ve uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmesi gerekecektir. Düz taban ameliyatı ve artroerezis direk olarak tüm düz taban rahatsızlığı yaşayan bireylere uygulanmaz. Cerahhi seçeneği muhakkak olarak doktorunuzun size önermesi gerekir.

Özellikle Rahatsızlığın giderilmesi sizin ileriki hayatınızı da doğrudan etkilemektedir. Ameliyatın gerçekleşmesiyle birlikte hayat standartlarınızda direk olarak farklılık göreceksiniz. Düz taban rahatsızlığı bireyler arasında farklılık gösterir. Bu sebeple burada belirtilen yöntemlerin her bireyin derdine çare olacağı anlamı taşımaz. Bu nedenle tedavi seçenekleri uzman doktor önerisi ile belirlenmelidir. Ayak sağlığını korumak ve yaşam kalitesini artırmak için düzenli kontroller ve uygun tedavi yaklaşımları büyük önem taşır.

Düz Taban Ameliyatı Fiyatı

Düz taban sorununuzu gidermek veya en aza indirmek için doktor tavsiyesi üzerine ameliyat olabilirsiniz. Birçok sağlık kuruluşu bu ameliyatı yapmaktadır. Doktor tecrübesi ve hastane veya klinik detayları ameliyat fiyatlarını etkilemektedir. Sağlığınızın yeniden yerine gelmesi ve normal bir şekilde yürüyebilmek için bu noktada fiyat konusunu en son planda değerlendirmeniz gerekir.

Gerek bu noktada gerekse başka noktalarda almış olduğunuz tedavilerin kesin sonuç vermesi açısından en iyi doktor ve en iyi hastane tercihini yapmalısınız. Böylece paranın satın alamayacağı sağlığınıza yeniden kavuşmuş olacaksınız. Piyasanın çok yakından tanıdığı hekimlerin sağlığınız için ellerinden geleni yapacaklarından emin olabilirsiniz. Böylece aklınızda soru işareti kalmadan problemsiz şekilde tedavinizi almış olursunuz.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com dan Ana Sayfamıza Göz Atın!

Yorum yapın