PPO İndikatörü Nedir?

PPO İndikatörü Nedir? Yazımız ile karşınızdayız. Momentum göstergesi olan PPO, Macd indikatörüne benzeyen ve coinler için aşırı alım ve satım durumlarını incelememize yarayan bir araçtır. Ayrıca üstel hareketli ortalamaları kullanan PPO aracı oldukça popüler ve tercih edilen indikatörlerden birisi haline gelmiştir.

Yüzde Fiyat Osilatörü (PPO) Nedir?

Yüzde fiyat osilatörü PPO İndikatörü(PPO), iki hareketli ortalama arasındaki ilişkiyi yüzde cinsinden gösteren teknik bir momentum göstergesidir. Hareketli ortalamalar, 26 dönemlik ve 12 dönemlik üstel hareketli ortalamadır (EMA).

Yüzde Fiyat Osilatörü, varlık performansını ve volatiliteyi karşılaştırmak, fiyatların tersine dönmesine yol açabilecek spot sapma, ticaret sinyalleri oluşturmak ve trend yönünü doğrulamaya yardımcı olmak için kullanılır.

PPO ile Alakalı Bilgiler

  • PPO tipik olarak iki satır içerir: PPO hattı ve sinyal hattı. Sinyal hattı, PPO’nun bir EMA’sıdır, bu nedenle PPO’dan daha yavaş hareket eder.
  • Sinyal hattını geçen PPO, bazı tüccarlar tarafından ticaret sinyali olarak kullanılır. Aşağıdan yukarıya geçtiğinde bu bir alım, yukarıdan aşağıya geçtiğinde bu bir satıştır.
  • Kısa vadeli EMA, uzun vadeli EMA’nın üzerinde olabilir. Bu, PPO sıfırın üzerinde olduğunda, bir yükseliş eğilimini göstermeye yardımcı olur.
  • PPO sıfırın altında olduğunda, kısa vadeli ortalama, uzun vadeli ortalamanın altındadır. Ve bu da düşüş eğilimini göstermeye yardımcı olur.

PPO İndikatörü Al Sat Sinyalleri Ve Örneği

PPO İndikatörü Al Sat Sinyalleri
PPO İndikatörü Al Sat Sinyalleri

Özellikle PPO İndikatörü uygulamasını göstermek için yukarıdaki grafiği inceleyelim. PPO grafiğinin 0 çizgisini aşağıdan yukarıya kestiğinde bir al sinyali olarak düşüneceğiz. Alım yapacağız. Ardından belli bir süre bekledikten sonra aynı referans çizgisini aşağıya doğru kestiğinde satıyoruz. Bu şekilde Yüzde 60’dan fazla kar elde etmiş olacağız. Bunun yanı sıra

Yüzde Fiyat Osilatörü (PPO) Nasıl Çalışır?

PPO, iki EMA arasındaki yüzde farkını ölçerken MACD mutlak (dolar) farkı ölçerken, PPO hareketli ortalama yakınsama sapma (MACD) göstergesiyle aynıdır. Bazı tüccarlar PPO’yu tercih ediyor çünkü okumalar arasında karşılaştırılabilir.

farklı fiyatlara sahip varlıklar, oysa MACD okumaları karşılaştırılabilir değildir. Örneğin, varlığın fiyatından bağımsız olarak, 10’luk bir PPO sonucu, kısa vadeli ortalamanın uzun vadeli ortalamanın %10 üzerinde olduğu anlamına gelir.

PPO İndikatörü, MACD’nin yaptığı gibi ticaret sinyalleri üretir. Gösterge, PPO çizgisi aşağıdan gelen sinyal çizgisinin üzerinden geçtiğinde bir satın alma sinyali üretir ve PPO çizgisi, yukarıdan gelen sinyalin altına geçtiğinde bir satış sinyali üretir. Sinyal hattı, PPO hattının dokuz periyotlu EMA’sı alınarak oluşturulur. Sinyal hattı geçişleri, PPO’nun sıfır/merkez çizgisine göre olduğu durumla bağlantılı olarak kullanır.


Kısa vadeli EMA, uzun vadeli EMA’nın üzerindedir. Bu nedenle, PPO sıfırın üzerinde olduğunda, bir yükseliş trendini teyit etmeye yardımcı olur. Tersine, PPO sıfırın altında olduğunda, kısa vadeli EMA, düşüş eğiliminin bir göstergesi vardır. Mevcut olan uzun vadeli EMA’nın altındadır. Bazı tüccarlar, yalnızca PPO sıfırın üzerindeyken veya fiyat genel bir yukarı yönlü seyir gösterir. Ve sinyal hattı satın alma sinyallerini almayı tercih eder. Benzer şekilde, PPO sıfırın altında olduğunda, alım sinyallerine dikkat etmez veya sadece açığa satış sinyallerini görmeyebilirsiniz.

CCI İndikatörü Nedir? İle alakalı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüzde Fiyat Osilatörü (PPO) Nasıl Çalıştığı ile Alakalı Ek Bilgiler

Merkez çizgisi geçişleri de ticaret sinyalleri üretir. Tüccarlar, merkez çizgisinin aşağıdan yukarısına doğru bir hareketi yükseliş olarak değerlendirilir. Yukarıdan aşağıya doğru bir hareketi düşüş olarak değerlendirir. PPO, 12-dönem ve 26-dönem hareketli ortalama kesiştiğinde merkez çizgiyi geçer.

Yatırımcılar, gösterge ile fiyat arasındaki teknik farkı aramak için PPO’yu da kullanabilirler. Örneğin, bir varlığın fiyatı daha yüksek, ancak gösterge daha düşük bir yüksek yapabilir. Bu durum yukarı yönlü momentumun azaldığını gösterir. Tersine, bir varlığın fiyatı daha düşük bir dip yapıyorsa ancak gösterge daha yüksek bir dip yapacaktır. Bu, ayıların çekişini kaybettiğini ve fiyatın yakında yükselebileceğini gösterir.

Yüzde Fiyat Osilatörünün (PPO) Sınırlamaları

PPO, hem sinyal hattı geçişleri hem de merkez hattı geçişleri açısından yanlış geçiş sinyalleri sağlamaya eğilimlidir. Fiyatın yükseldiğini, ancak daha sonra yana doğru hareket ettiğini varsayalım. İki EMA, yan periyot boyunca birleşecek ve muhtemelen bir sinyal hattı geçişi ve potansiyel olarak bir merkez hattı geçişi ile sonuçlanacaktır. Yine de fiyat aslında tersine dönmedi veya yön değiştirmedi, sadece durakladı. PPO’yu kullanan tüccarlar, ticaret sinyalleri oluşturmak için PPO İndikatörü kullanırken bunu akılda tutmalıdır.

Güçlü bir fiyat hareketi gelişmeden önce iki veya daha fazla geçiş meydana gelebilir. Önemli bir fiyat hareketi olmayan çoklu geçişler, muhtemelen birden fazla kaybedilen işlemle sonuçlanacaktır. PPO İndikatörü Nedir sorusunu detaylarıyla cevapladık.

Gösterge aynı zamanda, fiyatların ters yönlü hareketinin de habercisi olur. Ayrıca farklılıkları tespit etmek için de birebirdir. Ancak sapma bir zamanlama sinyali değildir. Uzun süre dayanabilir ve her zaman fiyatın tersine çevrilmesine neden olmaz.

Gösterge, iki EMA (PPO) ve PPO’nun bir EMA’sı (sinyal çizgisi) arasındaki mesafeden oluşur. Bu hesaplamalarda doğal olarak öngörücü hiçbir şey yoktur. Olanları gösteriyorlar ve gelecekte ne olacağını değil.

Teknik analiz ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

PPO İndikatörü Nedir? yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda geçen coin veya herhangi kripto para ile alakalı olan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bizdekalmasin.com ekibi yatırım danışmanlığı yapmamaktadır.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın