Ana Sayfa » Genel » Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Son yıllarda vegan ya da vejetaryen beslenme şeklini tercih edenler için hayvansal kaynaklı proteinlerin alternatifi olarak kullanılan bir üründür bitkisel protein tozları. Bu ürünler, bitkilerden elde edilen proteinlerin organik sindirim enzimleri ile ayrıştırılarak elde edilen protein ağırlıklı kitlesinin kurutularak toz haline getirilmesi ile hazırlanır.

Protein tozları özellikle sporcuların antrenmanlarından sonra kas kaybı yaşamamak ya da kas kitlesi kazanmak amacıyla tükettikleri besin kaynaklarıdır. Bitkisel protein tozu ise hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin tercih ettikleri ürünlerdir. Bu tozlar kas kütlesinin artışına yardımcı olur, kasların antrenmanlardan sonra hasarını onarır ve vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarını karşılar.

Farklı bitki kaynaklarından hazırlanan bitkisel tozlar arasında bezelye, pirinç, soya, kenevir ve klorella ve spirulina tozu yer alır. Her bitkisel protein tozu farklı amino asit profili ve sindirilebilirlik özellikleri sunar.

Kimler Bitkisel Protein Tozu Kullanabilir?

Bitkisel protein tozları hemen herkes tarafından tüketilebilir. Ancak daha çok sporcular ve fitness tutkunu olan kişiler, veganlar ve bitkisel ağırlıklı beslenmeyi tercih eden tarafından tercih edilir.

Bitkisel protein tozunu vejetaryenler ve veganlar yani hayvansal gıda tüketime karşıt bir beslenme planı olan kişiler tercih eder ve bir de elbette laktoz intoleransı olan kişiler tarafından tercih edilir. Tercih edenler listesini genişletmek gerekirse yeterli protein almakta zorlanan veya yüksek protein diyetleri takip eden kişiler de bitkisel protein tozlarından faydalanabilirler. Ürünü kullanmadan önce beslenme uzmanınıza danışabilir ve birlikte kullanım planını hazırlayabilirsiniz.

Bitkisel Protein Tozu Faydaları Nedir?

Bitkisel protein tozları hayvansal protein tozlarına göre sinirimi daha rahattır. Ayrıca bitkisel protein tozlarının lif içeriği yüksektir. Bağırsak hareketliliğini olumlu yönde etkiler. Antrenman öncesi kaslara gerekli enerjiyi verirken antrenman sonrası kasların onarımına yardımcı olur. Bitkisel içerikli protein tozlarının da tıpkı diğer protein tozları gibi yüksek tokluk hissi sağlayabileceği ve kalori alımını azaltabileceği yapılan araştırmalar sonucu göstermektedir.

Ayrıca belli bir diyet programı dahilinde kilo vermek isteyen kişiler de uzun süre tokluk sağlamak amacıyla hazırlayacakları düşük kalorili ve yüksek protein içerikli öğünler için tariflerinde bitkisel protein tozlarından faydalanabilirler.

Bitkisel Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Birçok bitkisel protein tozu çeşidi vardır. Çeşidinde kullanılan bitkisel protein kaynağına göre aminoasit dengesi değişebilir. Bu sebeple birbiriyle kombin yaparak ya da farklı çeşitler tüketerek faydası artırılabilir.

Bezelye protein tozu, bezelye bitkisinden elde edilir. Lif ve mineral bakımından zengindir. Süt ürününden hazırlanan whey proteine benzer bir amino asit profilinde bir protein kaynağını tüketicisine sunan bezelye protein tozu ile spor yaparken kas kütlenizi genişletmek için tüketebilirsiniz.

Pirinç protein tozu, organik enzimler sayesinde ürünün nişastadan ayrışmasına yardımcı olmasıyla hazırlanır. Macun kıvamına gelen ürün kurutularak son haline getirilir. Pirinç karbonhidrat kaynağı olarak sadece anılsa da bu ayrıştırma yöntemiyle iyi bir protein kaynağı olarak da tüketilebilir.

Bu iki protein tozunun birlikte kullanılması ile mükemmel aminoasit dengesi yakalanabilir.

Spirulina protein tozu, insan yapımı havuzlarda yeraltı sularıyla yetiştirilen yosun çeşidinden hazırlanır. Özel eleklerle hasat edilir ve yıkama havuzlarında elle yıkanır. Daha sonra kurutularak toz haline getirilir. Ürün doğal yapısında protein içerir ve ayrıca lif bakımından da zengindir.

Klorella protein tozu, protein bakımından zengin bir yosun çeşidinden hazırlanır. Spor öncesi ya da sonrası ürünü tüketebilirsiniz.

Bitkisel Protein Tozu Nereden Alınır?

Bitkilerden gelen protein desteğini içeren tozları güvendiğiniz markalardan temin edebilirsiniz. Bitkisel protein tozları için uzman markaları tercih edebilirsiniz. Ürünleri incelemek için Naturiga.com adresini ziyaret edebilir ve bitkisel protein tozlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın