Ana Sayfa » Tanıtım » Stresle Başa Çıkmanın Sırları Psikologlar Açıklıyor!

Stresle Başa Çıkmanın Sırları Psikologlar Açıklıyor!

Stresle Başa Çıkmanın Sırları Psikologlar Açıklıyor!, Stres, bir organizmanın (insan, hayvan veya bitki) dengesini bozan, çevresel veya içsel faktörlere verdiği bir tepkidir. Bu faktörler stresor olarak adlandırılır ve kişinin normal işleyişini etkileyerek bir tepki meydana getirir. Stres, genellikle bir tehdit veya baskıya verilen bir biyolojik yanıtı ifade eder.

Stres, çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir, örneğin işle ilgili sorumluluklar, ilişki problemleri, ekonomik zorluklar, sağlık sorunları veya çevresel değişiklikler. Stresle başa çıkma yeteneği kişiden kişiye farklılık gösterir ve uzun süreli veya sürekli stres, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Özellikle de ekonomik nedenlerden kaynaklı olarak ülkemizde birçok kişi yoğun stresten dolayı dert yanmaktadır.

Stresle Başa Çıkmanın 5 Pratik Yolu

Düzenli Egzersiz Yapmak:Fiziksel aktivite, stresle başa çıkmanın etkili bir yoludur. Egzersiz, endorfin adı verilen mutluluk hormonlarını salgılayarak ruh halinizi iyileştirebilir. Düzenli egzersiz aynı zamanda stresle başa çıkma becerilerini artırabilir.

Derin Nefes Almak ve Meditasyon Yapmak: Derin nefes almak ve meditasyon, zihinsel rahatlamayı teşvik eder. Stres anında derin nefes alarak, vücudu rahatlatmak ve odaklanmak mümkündür. Meditasyon da zihinsel odaklanma ve dinginlik sağlayabilir.

Zamanı Etkin Kullanmak ve Planlama: İşleri planlamak ve zamanı etkin kullanmak, kontrolsüz hissettiğiniz durumları yönetmeye yardımcı olabilir. Günlük görevleri belirlemek ve öncelik sırasına koymak, stresle başa çıkarken daha organize hissetmenizi sağlayabilir.

Sosyal Destek Almak: Arkadaşlarınızla veya ailenizle duygularınızı paylaşmak, destek almak stresle baş etmenin önemli bir yoludur. Sosyal bağlantılar, duygusal destek sağlayarak stresi hafifletebilir ve sorunları paylaşma fırsatı tanır.

Olumlu Düşünce Tarzını Geliştirmek: Olaylara daha olumlu bir perspektiften bakmak, stresle başa çıkmanın anahtarlarından biridir. Olumlu düşünce tarzı, sorunlara çözüm odaklı yaklaşmayı ve negatif duyguları azaltmayı destekleyebilir.

Ankara Psikolog Merkezi İle Stres Yönetimi

Ankara Psikolog Merkezi, alanında uzman klinik psikologlar tarafından kurulmuş bir psikolojik danışmanlık merkezidir. Ankara sınırları içinde yüz yüze terapi gerçekleştiren kurum diğer şehirlere ise online terapi ile destek sağlamaktadır. Ankara psikolog merkezi uzmanları genel olarak stres temelli danışanlar da 8 seans ile güzel sonuçlar almaktadır. Her insanın yaşadığı şeyler geçmiş ve karakter açısından düşünüldüğünde aynı etkiyi göstermemektedir. Ancak ilk olarak yapılması gereken duygusal olarak kendimizi rahatlatmak ve artık duyguları bastırmayı bırakmaktır. Duygusal olarak bir boşalım yaşandığında kişilerin stres derecesinin de azaldığını görmekteyiz.

Stres temelli faktörlerde en önemli kritere sahip olan bir başka etmen ise kimseye hayır diyemememiz yani kendimizi feda etmemiz olabilmektedir. Ankara psikolog merkezi olarak bu konuda da terapi sürecinde sizlerin daha farkındalık sahibi olabilecek şekilde hayata hazırlanmanıza öncülük etmekteyiz.

? Sevgiyle hazırladık, BizdeKalmasin ekibi ? | bizdekalmasin.com 

Yorum yapın