CCI İndikatörü Nedir?

CCI İndikatörü (Emtia Kanal Endeksi) Nedir?

CCI İndikatörü Nedir yazımızla sizlerle beraberiz. Emtia Kanalı Endeksi (CCI), coinler hakkında ne zaman aşırı alım veya aşırı satım durumuna ulaştığını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılan momentum tabanlı bir göstergedir bir diğer adıyla osilatördür. Kısaltmasını ingilizcesi olan Commodity Channel Index kelimesinin baş harflerinden almıştır.

Donald Lambert bu indikatörü bulmuş ve geliştirmiştir. Bu teknik gösterge, fiyat trendi yönünü ve gücünü bulup, yatırımcıların bir ticarete girmek mi yoksa çıkmak mı, ticaret yapmaktan uzak durmak mı yoksa mevcut bir pozisyona eklemek mi istediklerini anlamasına olanak tanır. Bu şekilde gösterge, belirli bir şekilde hareket ettiğinde ticaret sinyalleri sağlamak için kullanıma hazırdır.

CCI ile Alakalı Bilgiler

  • Emtia Kanal Endeksi (CCİ), cari fiyat ile tarihsel ortalama fiyat arasındaki farkı ölçen teknik bir göstergedir.
  • CCİ’nin sıfırın üzerinde olması, fiyatın tarihi ortalamanın üzerinde olduğunu gösterir. Tersine, CCI sıfırın altında olduğunda, fiyat tarihi ortalamanın altındadır.
  • CCI sınırsız bir osilatördür, yani süresiz olarak daha yüksek veya daha düşük olma ihtimali vardır. Bu nedenle, aşırı alım ve aşırı satım seviyeleri, tipik olarak, fiyatın tersine döndüğü tarihi aşırı CCI seviyelerini kontrol ederek her bir varlık için belli olur.

CCI ile Örnek Al-Sat

CCI İndikatörü Al Sat Sinyalleri
CCI İndikatörü Al Sat Sinyalleri

Grafiğe baktığınız zaman alış ve satış noktalarını sizler için belirledik. Burada CCI alt çizgisini yukarı kırdığında alım yaptık ve yukarıdaki çizgiyi aşağıya kırdığı zaman da satış yaptık. Böylece bu arada yüzde 80’den fazla kar elde ettik. İkinci noktada da aynı işlemi yaptık ve yüzde 20 de buradan kar sağladık. Tabi sadece CCI indikatörüne göre işlem yapmak pek doğru değil fakat biz sizlere örnek olması açısından böyle bir yöntem gerçekleştirdik.

CCI Grafiğinde Uyumsuzluk

Burada da normal grafik düşüş eğilimi gösterirken eğer CCI yükseliş eğilimi gösteriyor ise bu düşüş trendinin yükseliş trendine dönüşünü gösterir. Önemli bir belirteçtir. Ve dikkat edilmesi gereken bir metottur. Ayrıca ismi de pozitif uyumsuzluktur. Tersine de negatif uyumsuzluk denir ve de söylediğimiz verilerin tam tersini ifade eder.

PPO İndikatörü Nedir? İle alakalı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Emtia Kanal Endeksi (CCİ) Size Ne Anlatıyor?

CCI İndikatörü Nedir sorusunu ilk önce cevaplamalıyız. CCI, öncelikle yeni trendleri tespit etmek, aşırı alım ve aşırı satım seviyelerini izlemek ve gösterge fiyatla farklılaştığında trendlerdeki zayıflığı tespit etmek için kullanılır.

CCİ, negatif veya sıfıra yakın bölgeden 100’ün üzerine çıktığında, bu, fiyatın yeni bir yükseliş trendine başladığını gösterir. Bu gerçekleştiğinde, tüccarlar fiyat kendini geri çeker. Ve ardından hem fiyatta hem de CCI’de bir alım fırsatı sinyali vermek için bir ralliyi izleyebilirler.


Aynı kavram, bir düşüş trendi için de geçerlidir. Gösterge pozitif veya sıfıra yakın okumalardan -100’ün altına düştüğünde, düşüş trendi başlar. Bu, longlardan çıkmak veya short fırsatlarını izlemeye başlamak için bir işarettir.

Adına rağmen, CCI herhangi bir pazarda mevcuttur ve sadece emtialar için değildir. Gösterge bağlı olmadığı için aşırı alım veya aşırı satım seviyeleri sabit değildir. Bundan dolayı, tüccarlar, fiyatın nerede tersine döndüğünü anlamak için göstergedeki geçmiş okumalara bakarlar.

Ayrıca bir hisse senedi için +200 ve -150 civarında tersine dönme eğilimi gösterir. Bu arada başka bir emtia, +325 ve -350 civarında tersine dönme eğiliminde olur. Çok sayıda fiyat dönüş noktası ve o zamanlardaki CCI okumalarını görmek için tabloyu uzaklaştırın.

Fiyatın göstergenin ters yönünde hareket etmesi durumunda da farklılıklar vardır. Fiyat yükseliyorsa ve CCİ düşüyorsa, bu eğilimde bir zayıflığı gösterir. Sapma, zayıf bir ticaret sinyali olsa da, uzun sürebileceği ve her zaman fiyatın tersine çevrilmesiyle sonuçlanmadığı için, en azından tüccarı bir geri dönüş olasılığı olduğu konusunda uyarmak için iyi olur.

Bu şekilde, stoploss seviyelerini sıkılaşır veya fiyat trendi yönünde yeni işlemler yapmayı durdurur.

Emtia Kanalı İndeksinin (CCI) Kullanımının Sınırlamaları

Aşırı alım ve aşırı satım koşullarını tespit etmek için sıklıkla kullanır. Fakat CCİ bu konuda oldukça özneldir. Gösterge bağımsızdır ve bu nedenle önceki aşırı alım ve aşırı satım seviyelerinin gelecekte çok az etkisi olur. Bu nedenle ileri yönlü fiyat tahminleri yapmaktan kaçınmalısınız.

Gösterge de gecikiyor, bu da bazen zayıf sinyaller vereceği anlamına geliyor. Yeni bir trendin sinyalini vermek için 100 veya -100’e bir ralli çok geç gelir, çünkü fiyat harekete geçmiş ve şimdiden düzeltmeye başlamıştır.

Bu tür olaylara kamçı denir; gösterge tarafından bir sinyal sağlanır. Ancak bu sinyalden sonra fiyat takip etmez ve ticarette para kaybederiz. Dikkatli olmazsa, sık sık kırbaçlar oluşur. Bu nedenle, gösterge en iyi şekilde fiyat analizi ve diğer teknik analiz biçimleri veya göstergelerin doğrulanmasına yardımcı olmak için birlikte kullanır. CCI İndikatörü Nedir detaylıca açıkladık sizlerle birlikte.

Diğer teknik analiz yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik analiz ile alakalı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

CCI İndikatörü Nedir? Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda geçen coin veya herhangi kripto para ile alakalı olan bilgiler yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bizdekalmasin.com ekibi yatırım danışmanlığı yapmamaktadır.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın