Ana Sayfa » Rehber » Düşük faizli kredi bulmanıza yardımcı olacak 5 öneri

Düşük faizli kredi bulmanıza yardımcı olacak 5 öneri

Günümüzde banka kredilerine olan talep hayli artmış durumda. Pek çok kişi ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi kredi türlerinden yararlanarak nakit ihtiyacını çözmeye çalışıyor. Fakat kredi faiz oranları, birçoğumuzun kredi çekmesine engel oluyor. Dolayısıyla kredi çekmeyi düşünen herkes, düşük faizli kredi bulmaya çalışıyor. Peki, düşük faizli kredi bulmanın anahtarı nedir? Bu içeriğimizde düşük faizli kredi bulmanıza yardımcı olacak önerileri sıralayacağız.

Düşük faizli kredi

Düşük faizli kredi, kişilere daha düşük bir faiz oranıyla sağlanan bir kredi türü. Faiz oranı, kredi alındığında, ana borca ek olarak ödenen ek bir ücreti ifade ediyor. Düşük faizli kredi, borçlanan kişiye daha az faiz yüküyle daha düşük geri ödeme tutarı sunuyor.

Düşük faizli kredi nasıl alınır?

Düşük faizli kredi almak için öncelikle iyi bir kredi notuna sahip olmanız gerekiyor. Yüksek kredi notu, bankalara, sorumluluk sahibi olduğunuzu, ödemeleri kaçırmadığınızı ve kredinizi zamanında geri ödeyebileceğinizi gösteriyor.

Bankalar, kredi notu iyi olan ve geri ödeme konusunda düşük risk taşıyan müşterilere daha düşük faizli krediler teklif edebiliyor. Ancak bunun için birtakım hususlara dikkat etmek gerekiyor. Düşük faizli kredi alma şansınızı artırmak için aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var.

1. Kredi notunuzu kontrol edin

Herhangi bir krediye başvurmadan önce, kredi notunuzu öğrenmeye çalışın. Kredi notu/puanı, kredi kuruluşları tarafından kredi riskini belirlemek için kullanılır. Yüksek kredi puanına sahip olan kişilere, daha düşük faizli krediler teklif edilebilir. Kredi notunuz yüksek değilse, iyileştirmek için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

  • Faturalarınızı düzenli olarak ödeyin.
  • Kredi kartı borçlarınızı azaltın.
  • Kredi kullanım oranınızı (kullandığınız mevcut kredinin yüzdesi) azaltmak için mevcut borcunuzu ödeyin.
  • Kredi başvurularını 3 ila 6 ay arayla yapın. (Kısa bir süre içinde birden fazla başvuru yapmak kredi notunu düşürüyor).

2. Farklı kredi kuruluşlarını karşılaştırın

Düşük faizli kredi bulmak için yapılması gereken şeylerden biri, farklı kredi kuruluşlarının ve bankaların sunduğu kredi tekliflerini karşılaştırmaktır. Farklı faiz oranlarını, vade sürelerini ve diğer ücretleri karşılaştırarak en uygun seçeneği bulabilirsiniz. Kredileri karşılaştırma veya ihtiyaç kredisi hesaplama gibi işlemler için güvenilir karşılaştırma sitelerinden yararlanabilirsiniz.Bununla birlikte bankalardan ve kredi kuruluşları gibi çeşitli kaynaklardan teklif alabilirsiniz.

Kredileri karşılaştırırken aşağıdaki maddelere dikkat edin:

Yıllık Faiz Oranı): Kredilere yıllık olarak uygulanan faiz oranını ifade eder. , kredinin toplam maliyetini yansıtan bir ölçü olup, faiz oranının yanı sıra ek ücret ve komisyon gibi diğer ek masrafları içerebilir.

Geri ödeme süresi veya vadesi: Geri ödeme süresinin uzun olması, aylık geri ödeme maliyetini düşürse de daha fazla faiz oranını beraberinde getiriyor. Dolayısıyla aylık ödeme tutarı düşse bile geri ödeyeceğiniz kredi borcunun miktarı artıyor. Kredi karşılaştırması yaparken bu konuya dikkat etmeye çalışın.

Sabit veya değişken oran: Kredinin, dönem boyunca aynı kalacak sabit bir faiz oranı sunup sunmadığı hususu önemlidir. Dolayısıyla kredi faizlerinin sabitliğini veya değişkenliğini, yani dönem içerisinde yükselip düşme ihtimallerini kontrol edin.

3. Teminat gösterin

Bazı durumlarda, teminat göstererek düşük faizli kredi çekmek mümkün olabiliyor. Araba veya konut gibi bir variyetiniz varsa, bunları teminat olarak sunabilirsiniz. Bu sayede bankalardan daha kolay bir şekilde düşük faizli kredi çekebilirsiniz.

4. Ana geliriniz dışındaki ek gelirinizi belitrin

Bankaların veya kredi kuruluşlarının kredi verirken dikkat ettikleri hususlardan biri müşterilerin düzenli gelirleridir. Dolayısıyla bankalara, düzenli bir ana geliriniz olduğunu belirtmeli ve bunu çeşitli belgelerle kanıtlamalısınız. Fakat bankaya gösterdiğiniz ana gelirinize ek olarak diğer gelirlerinizi belgeleyin.

Sabit bir işte çalışıyorsanız veya düzenli bir geliriniz varsa (kira vs.), bunu belgeleyip bankaya sunarak, düşük faizli kredi çekme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Düzenli gelirinizin olduğunu kanıtlamak için maaş bordrosu, vergi beyannameleri veya banka hesap özetleri gibi belgelere sahip olmalısınız.

5. Daha önce kredi kullandığınız bankalara öncelik verin

Bankalarla doğrudan iletişime geçerek daha düşük faizli kredi talep edebilirsiniz. Özellikle kredi geçmişiniz iyiyse ve çalıştığınız düzenli bir banka varsa söz konusu bankayla doğrudan iletişime geçerek kredi işlemlerinizi kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

🚀 Sevgiyle hazırladık, BizdeKalmasin ekibi 🎮 | bizdekalmasin.com

Yorum yapın