Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Lazer Tedavi Yöntemleri

Lazer Tedavi Yöntemleri

Lazer Tedavi Yöntemleri miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarından kurtulmak için yıllardır uygulanan oldukça güvenilir operasyonlardır. 1987 yılından itibaren bugüne kadar tüm dünyada her yıl milyonlarca kişi lazer tedavisi ile gözlük ve lens ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

İlk uygulanan lazer yöntemlerinde ameliyatı yapmak için kesi göz doktoru tarafından yapılırken gelişen teknoloji ile birlikte uygulanan yöntemlerde kesi cihaz tarafından lazer atışları ile yapılmaktadır. Göze dokunmadan uygulanan yöntem olarak belirtilen No-Touch tedavisinde kesi yapılmamasına rağmen göz yüzeyinden 8 mm çapında, toplam 48 mm gibi bir zar kaldırılarak lazer işlemi bu alana yapılıp tekrardan kapatılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan en yeni nesil lazer tedavisi olarak kullanılmaya başlayan SMILE lazer yönteminde korneada No-Touch lazerdeki gibi büyük bir kesi işlemi yapılmadan lazer cerrahisi imkanı sağlamaktadır. SMILE lazerde yapılan kesi miktarı 2 mm yi geçmektedir. Bu sayede ameliyat sonrası komplikasyon riskini ortadan kaldırarak daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır. Diğer tedavi yöntemlerinde oluşabilecek göz kuruluğu miktarı SMILE lazer yönteminde oluşmamakta ve kuru göz problemi olan kişilerde de göz yapıları uygun olduğu takdirde SMILE yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

LAZER TEDAVİSİNDE YENİ BİR DÖNEM

2014 yılından bu yana Türkiye’de uygulanan SMILE lazer tekniği, korneanın yüzeyini koruması nedeniyle operasyon sonrası göz kuruluğu riskini en aza indiren lazer tekniğidir. SMILE teknolojisi göz bütünlüğünü ve kornea biyomekaniğini koruduğu için kornea kalınlığı ince olan hastalara da uygulanabilen bir tekniktir.

SMILE ile -10 dioptiri miyopi ile -5.00 dioptriye kadar astigmatizma düzeltilebilmektedir. SMILE tekniğinde kornea yüzeyinde flep oluşturmadığı için göze darbe alabilecek sporcular, polis, askeri personel gibi kişilerde SMILE uygulaması travmatik riskleri ortadan kaldırmaktadır. Yaklaşık 25 yıldır uygulanan No-Touch gibi tedavilerde yaşanan, üç gün süren aşırı yanma batma, normal yaşantıya günlerce dönememe gibi sorunlar SMILE yönteminde yaşanmaz.

NO-TOUCHSMILE
Operasyon sırasında 8 mm çapında toplam 48 mm gibi bir alan açıkta kalır.Operasyon sırasında kesi miktarı 2 mm’dir.  
Operasyon sonrası göz kuruluğu şikayetleri yaşanır.Operasyon sonrası göz kuruluğu yaşanmaz.
Operasyon sonrası ağrı, yanma ve batma şikayetleri daha uzun süreli yaşanır.  Operasyon sonrası ağrı, daha kısa süreli yaşanır ve hastanın iyileşmesi daha hızlı daha konforlu şekilde gerçekleşir.
Operasyon 50 saniye sürer.Operasyon 9 saniye sürer. (hastaların işlem sırasında hissettikleri heyecan minimuma iner)
   

SMILE tedavisinin avantajlarının arasında; operasyonun robotik cerrahi ile yapılması işlem sırasında konforu en üst seviyeye taşır, tedavi sırasında ağrı hissedilmez, tedavi bittikten sonra görme seviyesi saatler içinde en üst seviyeye ulaşır. Böylelikle daha önce hiçbir lazer ameliyatı olmayan bir deneyim hastalara sunulur. SMILE yöntemi, lazer tedavisinden endişe eden hastalar ve lazer uygulayan göz doktorları açısından devrim niteliği taşımaktadır.

SMILE YÖNTEMİNDE SPORCULAR AVANTAJLI

Özellikle sporcular (darbe alınabilen tüm sporlar, dalış, statik güç harcanan ağırlık sporları, açık havada soğuk ve rüzgar şartlarında yapılan sporlar vb.), itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi meslek gruplarında mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olduğu için bu yöntem daha avantajlıdır. Bir diğer avantaj ise operasyonun ertesi günü gündelik hayata dönüş yapılabildiğinden sporcularda kaldıkları yerden yaşantılarına devam edebilirler.

SMILE LAZER İLE HAYATINIZDA NELER DEĞİŞECEK?

 • Saatinizi ve aynada yüzünüzü rahatlıkla görebilirsiniz.

• Gözlüksüz ve lenssiz doğal bir görünüm ve görüş elde edersiniz.

• Spor aktivitelerinizde rahatlık ve daha yüksek başarı sağlarsınız.

• Rüzgâr ve yağmur gibi iklim olaylarından daha az etkilenirsiniz.

• Net göremediğiniz için günlük aktivitelerinizde yaşadığınız kısıtlamalardan kurtularak yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

🚀 Sevgiyle hazırladık, BizdeKalmasin ekibi 🎮 | bizdekalmasin.com 

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın