Mirena Kullananların Yorumları

Mirena Spiral kullananların yorumları oldukça iyi olup, Mirena kullananlar çok memnun kaldıklarını ifade etmektedirler. Bunun yanında Mirena en iyi rahim içi araçlarından birisi olmaktadır. Mirena bakırlı rahim içi araçlara benzeyen T şeklinde bir yapıya sahip bulunmaktadır. Mirena’nın gövdesinde ise 52mg levonorgestrel adında progesteron hormonu içeren ve gebeliği önleyen maddeler yer almaktadır. 

Mirena Spiral sahip olduğu bu özel yapısı sayesinde 5 yıl boyunca rahmin içine yavaş olarak günde 20mg hormon salınımı yapmakta ve bu sayede istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemektedir. Hormon salınımı yapan Mirena rahim içine takıldıktan hemen sonra levonorgestrel hormonu etkili olmaya başlamaktadır. Bu nedenle Mirena, diğer adı ile hormonlu spiral olarak da adlandırılmaktadır.  

Mirena Spiral Nedir?

Mirena Spiral Nedir

Levonorgestrelli rahim içi sistem olarak da adlandırılan Mirena spiralin gebeliği önleme hususlarında pek çok faydası bulunmaktadır. Mirena spiral olarak gebelikten korunma oranı uzun dönemde çok yüksek olan bir araç olmaktadır. Tüp bağlamayal eşdeğer bir koruması bulunmaktadır.  

Mirena spiralin içeriğinde yer alan levonorgestrel hormonu çok yararlı bir hormon olup, aynı zamanda bu hormon rahim hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir hormon olmaktadır. Bunun yanında Mirena spiralde bulunan bu hormon hemen etkisi gösteren ve vücuda çok yararlı olan bir hormondur. Mirena spiral aynı zamanda adet düzensizliklerine iyi gelen bir araç olmaktadır. 

Mirena spiral ile adet kanamaları düzene girmekte ve adet döneminde çekilen ağrılar azalma göstermektedir. Aynı zamanda Mirena spiral miyom, adenomiyozis, endometriyal hiperplazi ve endometriyal polip gibi rahim kaynaklı hastalıklarda ortaya çıkan kanamaları azaltmak içinde doktorlar tarafından hastalara uygulanabilmektedir. 

Özellikle rahimlerinde miyom bulunan kadınların kanamalarının azaldığıi yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. Mirena menapoz döneminde adet düzensizlikleri yaşayan kadınlar için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda genç hastalarda yumurtlama bozukluğu, polikistik over, insülin direnci, şişmanlık sorunu olan kadınlarda da çok büyük faydalar sağlamaktadır. 

Mirena şekil ve boyut bakımından bakırlı rahim içi araçlara benzemekte olup, uygulaması ise rahim içine doğru çok kolay olmaktadır. Ayrıca Mirena diğer rahim içi araçlar gibi rahmin içine sınırlı uyuşturma ile ister genel anestezi ile uygulanabilmektedir. Mirena diğer bakırlı rahim içi aletlere göre daha az enfeksiyon ve atılma oranına sahip bulunmaktadır. 

Mirena Hormonlu Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olası yan etkileri mevcuttur. Durum böyle olunca Mirena Kullananların Yorumları oldukça araştırılmaktadır. Yan etkilerine gelirsek her rahim içi araç gibi Mirena kullanımında nadir de olsa bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaların hemen bu durumu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak Mirena yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Leke şeklinde görülen kanamalar özellikle ilk takıldığı zaman ortaya çıkabilmektedir. Zamanla bu kanamalar geçmektedir. 
 • Göğüslerde dolgunluk hissinin oluşması 
 • Ciltte ve yüzde aknelerin oluşması 
 • Karında şişlik oluşması 
 • Huzursuzluk ve sinirlilik halinin olması 
 • Mide bulantısı 
 • Karın bölgesinde ağrıların olması 
 • Rahim içerisinde enfeksiyon oluşması 
 • Rahim yırtılması 
 • Baş ağrısı 
 • Bulanık görme olması 
 • Tansiyon yükselmesi ya da tansiyonun düşmesi 

Mirena Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir? 

Mirena hem gebeliği önleyen, hem de rahim hastalıklarına en iyi gelen rahim içi araçlarından birisi olmaktadır. Bazı durumlarda ise Mirena spiralin kullanılmaması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Mirena spiral kullanılmaması gereken durumlar ise şunlar olmaktadır; 

 • Bazı migren hastaları 
 • Aktif tromboembolik hastalığı olan kadınlar 
 • Karaciğer tümörü gibi belirgin karaciğer hastalığı olanlar 
 • Meme kanseri olanlar. 
 • Mevcut aktif pürülan gonore klamidya gibi cinsel yolla geçen hastalığı olanlar 
 • Tedavi edilmemiş yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanseri olanlar 
 • Cinsel yolla geçen hastalıklara sahip olan kadınlar 

Mirena Hormonlu Spiral Kullananların Yorumları

Mirena Hormonlu Spiral Kullananların Yorumları

Mirena spiral kullananlar Diyor Ki; 

Çok etkili ve ağır bir antidepresan

Mirena kullananlar ;

“Aktif etken maddesine alerjisi olanların kullanması sakıncalı olabilir ve çok uyku yapmaktadır.”

Hormonlu spiral kullananların yorumları ise şöyle;

“Bu ilacı bırakırken bir anda bırakılmaması gerekir. Doktor kontrolü ile doz azaltarak bırakılmalıdır “

Mirena Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Spiral rahim içi bir araçtır. Ve bünyemize yabancıdır. O yüzden mirena spiral takıldıktan sonra oldukça dikkatli olunmalıdır. Özellikle dikkat etmeniz gereken listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

 • Hafif ağrı ve kramplar görüldüğünde sakin kalıp ağrı kesici desteği alınabilir.
 • Cinsel ilişki için bir kaç hafta beklemeniz gerekmektedir.
 • Kişisel hijyen kurallarına önem gösterilmelidir.
 • Enfeksiyon risklerinden kaçınılmalıdır.
 • Ağır yük kaldırma, aşırı öksürme hali gibi durumlara dikkat edilmelidir.
 • Yılda en az 2 kez doktor kontrolüne gidilmelidir.

Mirena Spiral Kilo Aldırır Mı?

Sorunun cevabı dolaylı olarak Evet. Mirena kilo almanıza sebep olabilir. Ancak bu illa da bu şekilde olacak diye bir kaide bir şey yok. Bu birazda vücudunuzun bu hormonel değişimden iyi mi kötü mü etkilendiği hakkında bir durumdur. Bazı kişilerin hali hazırda yavaş çalışan metabolizmalarının üstüne bir de hormonel ilaçlar veya spiral eklenince metabolizma iyiden iyiye yavaşlamakta ve vücut gittikçe daha çok kilo almaktadır. Fakat daha sağlıklı vücutlarda metabolizma hızı bundan çok fazla etkilenmeyecektir.

Beslenme durumuza dikkat edip, hayatınıza birazcık daha çok hareket katmanız halinde bu şekilde bir yan tesir ile karşılaşmayacaksınız. Tabi her şeyden ilkin bu durumu doktorunuz ile konuşmanızda da yarar var.

Mirena Spiral Fiyatı 2022

Mirena Spiral 2022 yılında eczane perakende satış fiyatı KDV dahil 582.76 TL olduğu biliniyor.

Sağlık ve ilaç kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Mirena Kullananlar Yorumları Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ilaç hakkında yorumlarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın