Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 – Hormonlu Spiral Kullananlar

Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 – Hormonlu Spiral Kullananlar

Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 oldukça iyi olup, Mirena kullananlar çok memnun kaldıklarını ifade etmektedirler. Hormonlu spiral kullananların yorumları ise daha çelişkilidir. Bunun yanında Mirena en iyi rahim içi araçlarından birisi olmaktadır. Mirena bakırlı rahim içi araçlara benzeyen T şeklinde bir yapıya sahip bulunmaktadır. Mirena’nın gövdesinde ise 52mg levonorgestrel adında progesteron hormonu içeren ve gebeliği önleyen maddeler yer almaktadır. 

Mirena Spiral sahip olduğu bu özel yapısı sayesinde 5 yıl boyunca rahmin içine yavaş olarak günde 20mg hormon salınımı yapmakta ve bu sayede istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemektedir. Hormon salınımı yapan Mirena rahim içine takıldıktan hemen sonra levonorgestrel hormonu etkili olmaya başlamaktadır. Bu nedenle Mirena, diğer adı ile hormonlu spiral olarak da adlandırılmaktadır.  

Mirena Spiral Nedir?

Levonorgestrelli rahim içi sistem olarak da adlandırılan Mirena spiralin gebeliği önleme hususlarında pek çok faydası bulunmaktadır. Mirena spiral olarak gebelikten korunma oranı uzun dönemde çok yüksek olan bir araç olmaktadır. Tüp bağlamaya eşdeğer bir koruması bulunmaktadır.  

Mirena spiralin içeriğinde yer alan levonorgestrel hormonu çok yararlı bir hormon olup, aynı zamanda bu hormon rahim hastalıklarının tedavisinde de kullanılan bir hormon olmaktadır. Mirena Kullananlar Yorumlar da bunu destekler niteliktedir. Bunun yanında Mirena spiralde bulunan bu hormon hemen etkisi gösteren ve vücuda çok yararlı olan bir hormondur. Mirena spiral aynı zamanda adet düzensizliklerine iyi gelen bir araç olmaktadır. 

Mirena spiral ile adet kanamaları düzene girmekte ve adet döneminde çekilen ağrılar azalma göstermektedir. Aynı zamanda Mirena spiral miyom, adenomiyozis, endometriyal hiperplazi ve endometriyal polip gibi rahim kaynaklı hastalıklarda ortaya çıkan kanamaları azaltmak içinde doktorlar tarafından hastalara uygulanabilmektedir. 

Özellikle rahimlerinde miyom bulunan kadınların kanamalarının azaldığıi yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. Mirena menapoz döneminde adet düzensizlikleri yaşayan kadınlar için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda genç hastalarda yumurtlama bozukluğu, polikistik over, insülin direnci, şişmanlık sorunu olan kadınlarda da çok büyük faydalar sağlamaktadır. 

Mirena şekil ve boyut bakımından bakırlı rahim içi araçlara benzemekte olup, uygulaması ise rahim içine doğru çok kolay olmaktadır. Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 yılında da bol miktarda görüş bildirilen bir yöntemdir. Ayrıca Mirena diğer rahim içi araçlar gibi rahmin içine sınırlı uyuşturma ile ister genel anestezi ile uygulanabilmektedir. Mirena diğer bakırlı rahim içi aletlere göre daha az enfeksiyon ve atılma oranına sahip bulunmaktadır. 

Mirena Hormonlu Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olası yan etkileri mevcuttur. Durum böyle olunca Mirena Kullananların Yorumları oldukça araştırılmaktadır. Yan etkilerine gelirsek her rahim içi araç gibi Mirena kullanımında nadir de olsa bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaların hemen bu durumu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak Mirena yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Leke şeklinde görülen kanamalar özellikle ilk takıldığı zaman ortaya çıkabilmektedir. Zamanla bu kanamalar geçmektedir. 
 • Göğüslerde dolgunluk hissinin oluşması 
 • Ciltte ve yüzde aknelerin oluşması 
 • Karında şişlik oluşması 
 • Huzursuzluk ve sinirlilik halinin olması 
 • Mide bulantısı 
 • Karın bölgesinde ağrıların olması 
 • Rahim içerisinde enfeksiyon oluşması 
 • Rahim yırtılması 
 • Baş ağrısı da Mirena Kullananlar Yorumlarda karşımıza çıkmaktadır.
 • Bulanık görme olması 
 • Tansiyon yükselmesi ya da tansiyonun düşmesi 

Siz de yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız alt kısımda yorum olarak belirtmeyi unutmayınız. Alttaki Mirena kullananlar yorumlar başlığımıza sizin yorumlarınızı da ekleyeceğiz.

Mirena Kullananlar Yorumlar 2023

Mirena Kullananlar YorumlarPin
Mirena Kullananlar Yorumlar

Bu ilaç, rahim bölgesine ulaşan bir alet ile birçok rahatsızlığa ve istenmeyen duruma mani olabilmektedir. Salgıladığı hormon ile hamile kalmayı önler, adet gören kadınların zamansız adet olmasını önler ve acısını azaltır. Şimdi ise Mirena Kullananlar Yorumlar ile karşınızdayız.

 • Uzun bir süredir kullanıyorum, hamile kalmadım, amacım da buydu zaten.
 • Bir süredir, kanama yaşıyordum 2. ayın sonunda kesildi.
 • Düzensiz kanamam geliyordu. Artık bir düzene bindi gayet memnunum.

Mirena Spiral Kullanıcı Yorumları

Her 10 kadından 3’ü adet bozukluğu sebebiyle doktorlara başvurmaktadır. Bu kadınları çoğu bir çözüm aramaktadırlar. Bu sorunun çok zorlu çözümleri bulunmaktadır. Kadınları rahim alınması veya rahim yatağının yakılması vb. gibi çözümleri bulunmaktadır. Ancak bu yol oldukça zorlu bir süreçtir. Mirena bu kısımda devreye girmektedir. Mirena rahim kaynaklı hastalıklarda kanamayı azaltmak amaçlı kullanılabilir. Özellikle Mirena Spiral Kullanıcı Yorumları dikkate alındığında bu sorun için oldukça etkili olduğu söylenmiştir.

Hormonlu Spiral Kullananların Yorumları

Hormonlu Spiral Kullananların YorumlarıPin
Hormonlu Spiral Kullananların Yorumları

Adet kanamalarındaki düzensizlik ve sancıların daha hafif atlatılması için kullanılan bir tedavi şeklidir. Ülkemizde de uzmanlar tarafından sıkça uygulanan bir metottur. Ayrıca hamile kalmayı istemeyen kadınların da kullandığı bir yöntemdir. Salgılanan hormon sayesinde 5 yıla kadar hamile kalmayı önlemektedir. Şimdi Hormonlu Spiral Kullananların Yorumlarına bir göz atalım:

 • “Çok etkili ve ağır bir tedavi metodu, doktorunuza danışmadan kullanmayın.”
 • “Aktif etken maddesine alerjisi olanların kullanması sakıncalı olabilir ve çok uyku yapmaktadır.”
 • “2-3 ay kadar kanama devam ediyor fakat sonrasında kanama duruyor.”
 • “Bu ilacı bırakırken bir anda bırakılmaması gerekir. Doktor kontrolü ile doz azaltarak bırakılmalıdır “

Mirena Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir? 

Mirena hem gebeliği önleyen, hem de rahim hastalıklarına en iyi gelen rahim içi araçlarından birisi olmaktadır. Bazı durumlarda ise Mirena spiralin kullanılmaması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Mirena spiral kullanılmaması gereken durumlar ise şunlar olmaktadır; 

 • Bazı migren hastaları 
 • Aktif tromboembolik hastalığı olan kadınlar 
 • Karaciğer tümörü gibi belirgin karaciğer hastalığı olanlar 
 • Meme kanseri olanlar. 
 • Mevcut aktif pürülan gonore klamidya gibi cinsel yolla geçen hastalığı olanlar 
 • Tedavi edilmemiş yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanseri olanlar 
 • Cinsel yolla geçen hastalıklara sahip olan kadınlar 

Mirena Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Spiral rahim içi bir araçtır. Ve bünyemize yabancıdır. O yüzden mirena spiral takıldıktan sonra oldukça dikkatli olunmalıdır. Özellikle dikkat etmeniz gereken listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

 • Hafif ağrı ve kramplar görüldüğünde sakin kalıp ağrı kesici desteği alınabilir.
 • Cinsel ilişki için bir kaç hafta beklemeniz gerekmektedir.
 • Kişisel hijyen kurallarına önem gösterilmelidir.
 • Enfeksiyon risklerinden kaçınılmalıdır.
 • Ağır yük kaldırma, aşırı öksürme hali gibi durumlara dikkat edilmelidir.
 • Yılda en az 2 kez doktor kontrolüne gidilmelidir.

Mirena Spiral Kilo Aldırır Mı?

Sorunun cevabı dolaylı olarak Evet. Mirena kilo almanıza sebep olabilir. Ancak bu illa da bu şekilde olacak diye bir kaide bir şey yok. Bu birazda vücudunuzun bu hormonel değişimden iyi mi kötü mü etkilendiği hakkında bir durumdur. Bazı kişilerin hali hazırda yavaş çalışan metabolizmalarının üstüne bir de hormonel ilaçlar veya spiral eklenince metabolizma iyiden iyiye yavaşlamakta ve vücut gittikçe daha çok kilo almaktadır. Mirena Kullananlar Yorumlar da buna benzer şekildedir. Fakat daha sağlıklı vücutlarda metabolizma hızı bundan çok fazla etkilenmeyecektir.

Beslenme durumuza dikkat edip, hayatınıza birazcık daha çok hareket katmanız halinde bu şekilde bir yan tesir ile karşılaşmayacaksınız. Tabi her şeyden ilkin bu durumu doktorunuz ile konuşmanızda da yarar var.

Mirena Kullananlar Memnun Mu?

Özellikle Mirena kullananlar yorumlar incelendiğinde birçok insanın memnun olduğunu görebilmekteyiz. Özellikle kullanıcılar kanama sorunlarını geçirdiğini söylemektedirler. Hormonlu spiral için ise yorumlar daha karışıktır. Bazı yan etkiler sebebiyle kullananlar memnun kalmamışlardır.

Mirena Hormonlu Spiral Fiyatı  2023

Çok merak edilenMirena Hormonlu Spiral Fiyatı 2023 yılında eczane perakende satış fiyatı KDV dahil 582.76 TL olduğu biliniyor.

Mirena Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Mirena Spiral’i taktıktan sonra kesinlikle ilk iki hafta ilişkiye girmemeniz gerekir. Bununla birlikte bu iki hafta boyunca çok sıcak su ile banyo yapmayınız. Ayrıca ilk bir ay boyunca ağırlık kaldırmaktan ve kabız olmaktan kaçınmalısınız. Böylece Mirena Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Mirena Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Mirena, bir çeşit hormonal rahim içi araçtır (IUD) ve özellikle doğum kontrolünde kullanılır. Ancak, bazı durumlarda Mirena, aşağıdaki durumlar da dahil olmak üzere diğer sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir:

 1. Ağır veya aşırı adet kanaması: Mirena, aşırı kanamaya neden olan bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.
 2. Endometriozis: Bu rahatsızlıkta rahim içindeki doku, rahim dışındaki alanlarda büyür. Mirena, endometriozis semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.
 3. Adenomiyozis: Adenomiyozis, rahim kas dokusunun rahim duvarına doğru büyümesi ile karakterize bir durumdur. Mirena, adenomiyozis semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.
 4. Rahim fibroidleri: Mirena, rahim fibroidleri olan kadınların semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.

Ancak, Mirena herhangi bir hastalığı tedavi etmek için kullanılan bir ilaç değildir. Mirena, sadece yukarıda belirtilen durumlarda semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 yılında çokça sorulan soru ve cevaplar sizlerle:

Sağlık ve ilaç kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Mirena Kullananlar Yorumlar Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ilaç hakkında yorumlarınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

4.2/5 - (12 Oy)
“Mirena Kullananlar Yorumlar 2023 – Hormonlu Spiral Kullananlar” üzerine 11 yorum
 1. Mırena taktım ama hıc memnun kalmadım 5.ayda cıkardım doktor da ama kanamam artı önceden böyle degıldı adedlerım duzenliydi bakır taktım çok kanama yaptı bu seferde Miranda taktım iliski de kanamam oluyor du cıkarmak zorunda kaldım kanamam oluyor cıkardıgım halde neden anlamadım

  Cevapla
 2. 7 aydır mirena taktırdım hiç bitmeyen kanamam var ayın 20 günü nerdeyse kanamalıyım doktorum rahmin alınmasını söylüyor fakat ben aldırma taraftarı değilim bu konuda ne yapmam lazım yaşım 42

  Cevapla
  • Aynı durum bende de var mirena vardı.7 olmuştu 6ay hiç yok gibiydi kanamalarım 7 ci ayda 2kez kanamalar oldu 27 eylülden beri kanamalıyım doktora gittim mirenayı çıkarttı.3 gün oldu ama kanamalar daha çoğaldı halen devam doktor geçmezse operasyon yapıcam dedi

   Cevapla
  • Ben 10 yıldır kullanıyorum ilk 3 ay kanama devam ediyor sonra 4 cü
   Ayda tamamen kesiliyor çok büyük bir konfor sağladı bana her 5 yılda bir degişiyor şikayetlerim feritin değerim 2 damardan kan alıyordum ritim bozuklugum vardı yürümekte çok zorlanıyordum çocuklarima bakamıyordum çünki halim dermanım yoktu ama miranayla taniştiktan sonra bütün sorunlarım yok oldu iyiki mirana var 😊😊

   Cevapla
  • Ben de sizin gibiydim. Ponstan fort kanamaya iyi geliyor, doktorum önerdi. Kanamanın çok olduğu günler günde üç içiyorum beş gün de bitiyor iki aydır.

   Cevapla
 3. Mirena takılalı üç hafta kadar oldu ama yan etki çok yaptı bende karnım sürekli şişiyor çokta yiyen bir insan değilim ama vücudum kilo almaya elverişli kanamam dinmedi hiç gerginim sinirliyim bakalım nasıl olacak

  Cevapla
 4. Ben de mirena kullaniyorum 2 ay oldu ara lekelenmelerim var fakat elle muayenede hissetmiyorum kasik agrilarimda var acaba kaymis olabilirmi

  Cevapla
 5. Bende beş yil kullandim ama besinci yilin sonunda kontrole gittigimde mirenanin kaydigini ve rahimde sıvı birimesi oldugunu ogrendim adetlerim çok kanamalı ve uzun sureli geciyordu mirenadan sonra kanamam durdu genel olarak çok memnun kaldim tekrar taktirmayi dusunuyorum rahimdeki sıvı tedaviyle gecti çok sukur adet kanamasi cok fazla olanlara ve gebelikten korunmak isteyenlere kesinlikle tavdiye ediyorum

  Cevapla
 6. Bende 29 haziran 2022 de mirena taktirdim gebelikten korunmak icin ve kanamam çok fazla oluyordu kanama miktarı azaldı ama lekelenme günleri biraz uzadı bu ayda hala adet olmadım adeti tamamen kestiginide duydum ama yinede hamilemiyim diyede korkuyorum

  Cevapla
Yorum yapın