Roaccutane Kullananlar

Roaccutane kullananlar genel olarak bu ilaçtan memnun olup, yalnızca ağır yan etkilerinden müzdarip olduklarını belirtmişlerdir. Roaccutane şiddetli akne tedavileri için doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaç olmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılabilen bir ilaç olan Roaccutane, özellikle tedaviye yanıt vermeyen ve çok şiddetli bir şekilde seyreden akne tedavileri için kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Roaccutane ne olduğundan, fiyatından, ne işe yaradığından vs. bahsedeceğiz. Diğer bu tarz önemli ilaçlar için Kullananlar yorumları neler olduğunu ve bu tarz yazıların daha fazlasını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Roaccutane yara izi bırakma riski olan ve antibiyotikli akne tedavisine cevap vermeyen vakalarda, hastalara en iyi gelen ilaç olmaktadır. İlaç, sadece doktor kontrolünde kullanılabilmekte ve eczanelerde satışa sunulmaktadır İlaç ile alakalı en çok bilinen yan etkisi ise cildi çok kurutması olmaktadır.

Roaccutane Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Roaccutane Nedir Ne İçin Kullanılır

Roaccutane nedir, ne için kullanılır konusunu ilk önce açıklamamız gerekiyor. En iyi cilt hastalıklarını tedavi eden ilaçlardan birisi olup, şiddetli aknelerin ve sivilcelerin tedavileri için reçete edilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan sivilce sorunlarına da, Roaccutane çok iyi gelmektedir.

Roaccutane içeriğinde yoğun olarak izotretinoin ihtiva ettiğinden dolayı, cildin yağ faaliyetlerini baskılamakta ve bu sayede normal tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda sivilcelerin ve aknelerin iyileşmesini sağlamaktadır. 12 yaşından büyük olan gençler ve yetişkinler Roaccutane kullanabilmektedir.

Roaccutane Etken Maddeleri Nelerdir?

Roaccutane içeriğinde izotretinoin bulunan bir ilaç olup, 10’luk kapsül blister ve 30 adet yumuşak jelatin kapsül olarak sadece eczanelerde satılmaktadır. En iyi akne ve sivilce olan Roaccutane etken maddesi, her kapsülde olmak üzere 10 mg ya da 20 mg izotretinoin olmaktadır. İlaç yardımcı maddeleri ise soya fasulyesi yağı, kırmızı demir oksit, sarı balmumu, jelatin ve bitkisel yağlardır.

Roaccutane Kullanımı Nasıl Olur?

Yan etkileri bulunan Roaccutane kapsül, sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Hamile olan kadınların asla Roaccutane kullanmaması gerekmektedir. Roaccutane içeriğinde yer alan etken maddeler nedeniyle tek bir dozu bile hamilelerde düşüğe ve erken doğuma neden olmaktadır. Aynı zamanda emziren annelerin de Roaccutane kullanmaması gerekmektedir.

Bu nedenle Roaccutane tedavisine başlamadan önce hamilelik riski bulunan kadınların mutlaka gebelik testi yaptırması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Roaccutane kullanımı sadece doktor kontrolünde olmaktadır. Etkili bir ilaç olmasından dolayı doktorun verdiği dozlarda ilacın alınmasına dikkat edilmesi lazımdır.

Roaccutane kullananlar yorumları

Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?

Öncelikle Roaccutane 20 mg ve 10 mg ile olan tedavilerde diğer ilaçlarda olduğu gibi ve hastalık seviyelerine de bağlı olarak, bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin görülmesi durumunda, hastaların Roaccutane kapsül alımını kesmesi gerekir. Ayrıca doktoruna haber vermesi ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurması gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak Roaccutane yan etkileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kansızlık
 • Enfeksiyonlara açık duruma gelmek
 • Cilt kuruluğu
 • Karaciğer enzimlerinin artması
 • Ciltte kızarmaların ve çatlakların oluşması
 • Sırt, eklemler ve kaslarda ağrılar oluşması
 • Göz kapağının iltihaplanması
 • Gözde kuruluk oluşması
 • Vücutta kaşıntıların olması
 • Trigliserid seviyesinin değişmesi
 • Baş ağrısı
 • Burun içinin kuruması
 • İdrarda proteinin artması
 • Gözlerin ışığa hassaslaşması
 • Ses kısıklığı
 • Psikolojik sıkıntılar

Roaccutane Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Roaccutane kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk olarak özellikle cildi kurutmasından dolayı bol bol su içmek gerekmektedir. Aynı zamanda yoğun nemlendiricilerle yüzün kurumaması için takviye edilmesi gerekmektedir. Roaccutane kapsül kullanırken başka akne ilaçlarının kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Bu ilaç ile olan tedavilerde ciltte güneş karşı hassasiyet oluşturmaktadır. Bundan dolayı mutlaka güneşten koruyucu kremlerin kullanılması lazımdır.

İlaç ile olan tedavi sürecinde ağır olan fiziksel aktivitelerden ve spor yapmaktan kaçınmak gerekmektedir. Roaccutane kullanırken birlikte A vitamini alınması vücut direncini artırıcı bir etken olmaktadır. İlacın etkisinin daha iyi olabilmesi için yemeklerle birlikte alınması gerekmektedir. Roaccutane ile olan tedavilerde cilt kuruduğundan dolayı asla ağda ve lazer gibi işlemlerin yapılmaması lazımdır.

Roaccutane Sivilce İlacı Mıdır?

Özellikle Roaccutane, denenmiş ve yeterli sonuç alınamayan sivilce veya akne tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Yani evet sivilce ilacıdır. 10 mg veya 20 mg dozları vardır. Aknelerin türüne ve yoğunluğuna göre doz miktarları azaltılıp arttırılabilir. Doktorunuz bu doz oranlarını sizin için ayarlayacaktır.

Roaccutane Kullananlar Ne Yememeli?

Roaccutane kullanırken ne yememeniz gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Genel olarak çikolata, asitli içecekler, baharatlı, yağlı yiyecekler ve alkol ile birlikte kullanmamalısınız.

Bol bol su için ve hekiminizin size önerdiği nemlendiricileri düzenli olarak kullanın.

Roaccutane Kullananlar İçin Nemlendirici Önerileri

Özellikle ilacın yan etkilerinde dudak kuruması, el ve parmaklarınızın üstünün kurumasını bol bol yaşarsınız. Ayrıca cildiniz gittikçe incelir. O yüzden başta roaccutane kullananlar için güneş kremi oldukça önemlidir. Özellikle yazın bu ilacı kullanıyorsanız yüksek korumalı güneş kremleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında dudaklar için hametan krem hem dudaklarınızı nemlendirmede hem oluşan yaraları tedavi etmede oldukça etkili bir kremdir. Tabi ki doktorunuzun verdiği güneş kremi ve nemlendiricileri de kullanmayı unutmayın.

Roaccutane 10 Mg Kullananlar (Resimli)

Sıkça sorulan Roaccutane 10 mg – 20 mg kullananlar yorumlarını sizler için derledik. Aşağıda hem olumlu hem de olumsuz kullanıcı yorumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

“Ergenlik dönemini bitirdim ancak hala geçmeyen ve bu sebeple insanı oldukça mutsuz eden sivilcelere karşı kesin çözüm olan ilaç.”

 “İlk iki ay sivilcelerim çok arttı cildiniz hiç olmadığı kadar sivilcelendi fakat sonraki aylarda yüzüm oldukça düzeldi ve geçti.”

Roaccutane Kullananlar arasına ben de katıldım. Oldukça fazla kuruluk ve psikolojik sinir yaptı ben de.”

Bu ilaç ile alakalı çeşitli soru işaretlerine aşağıda yanıt veriyor olacağız.

Roaccutane en az kaç ay kullanılır?

Sivilce veya akne durumunuza göre bu süre değişmektedir. Ancak roaccutane ortalama 6-8 ay tedavi süresince kullanılmaktadır.

Roaccutane yazın kullanılır mı?

Eğer çok mecbur değilseniz yazın kullanılması pek önerilmez. Ancak kullanılmasında bir sakınca yoktur. Oldukça etkili güneş kremleri ile cildinizi güneşten korumanız gerekmektedir.

Roaccutane kullananlar öncesi ve sonrası değişmeler oluyor mu?

Elbette tedavi bitiminde gözle görülür değişmeler oluyor. Bu süreçte ilacı oldukça düzenli ve sabırlı şekilde kullanmanız gerekiyor.

Roaccutane kırmızı reçete mi?

Kırmızı reçete değildir. Ancak yalnızca cildiye hekiminiz bu ilacı sizlere yazabiliyor.

Roaccutane recetesiz alinir mi?

Hayır, roaccutane reçetesiz alınamıyor. Yalnızca cildiye doktorunuzun yazdığı zaman bu ilaç alınmaktadır.

Roaccutane tedavisinde kullanılan kremler nelerdir?

Oldukça fazla nemlendirici ve güneş kremleri kullanılmaktadır.

Roaccutane kaç ay kullanılır?

Ortalama 6-8 ay tedavi süresi vardır. Bu süre hastalığınızın durumuna göre değişmektedir.

Roaccutane kullanırken alkol alınır mı?

Hayır ikisi birlikte kesinlikle alınmamalıdır. Eğer alkol alınacaksa ilaç o gün için kullanılmaması gerekmektedir.

Roaccutane Fiyat 2022

Doktor reçetesinin dışında satılmayan Roaccutane, her yıl fiyatı değişkenlik göstermektedir. 2022 yılında bu ilaç kdv dahil 125 -130 TL arasında değişmektedir.

Roaccutane Kullanmak Zararlı Mı?

Başta karaciğer üzerinde diğer çeşitli birçok yan etkisi görülmektedir. Tedavi süresin bu etkiler azalmaktadır.

Sağlık kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Buradan ise bizdekalmasin.com ana sayfasına gidebilirsiniz.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın