Ana Sayfa » Rehber » Samkarta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Samkarta Hes Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Samkarta Hes Kodu Tanımlama yazımızla beraberiz. Yazımızın içerisinde Samulaş hes kodu tanımlama, samkart hes kodu, semulaş hes kodu ve akıllı biletim samsun ile alakalı bilgiler mevcuttur. Samkart, yolcuların seyahatleri esnasında tek bir kart ile bir toplu taşıma aracından diğerine geçiş yaptıkları zaman, aktarma ücreti ödeyerek yolculuğunu tamamlamasını sağlayan bir Samsun’da kullanılan bir ulaşım kartıdır.

Samkarta Hes Kodu Yükleme

Samkarta Hes Kodu Yükleme
Samkarta Hes Kodu Yükleme

Sıkça sorulan Samkarta Hes Kodu Yükleme nasıl olur? sorusunu sizler için cevaplayalım. Samkart’ınıza HES Kodu için gereken 2 bilgi vardır. Birincisi “HES Kodu” ikincisi ise “Samkart’ınızın kart numarası” olmaktadır. Öncelikle HES Kodu nasıl alınır bundan bahsedelim.

HES Kodunu aşağıdaki adımlardan herhangi birisini uygulayarak alabilirsiniz.

 • Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin. “HES Kodu oluştur” tuşuna tıklayın. KOD Kullanım Süresini seçin ve KOD’u oluşturun.
 • HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazın ve 2023’e SMS olarak gönderin.
  Örnek vermek gerekirse; HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.
 • HES Kodunu e-Devlet sistemi üzerinden de alabilirsiniz.

Şimdi HES Kodunu nasıl oluşturduğumuzu anladıysak sırada Samkart numarasını nasıl bileceğiz? sorusuna geldik. Aşağıdaki adımları uygulayarak Samkartınıza ait kart numaranızı öğrenebilirsiniz.

 1. Samkartınıza istasyonlarda bulunan Kiosk cihazlarından veya Samkart bayilerinden yapacağınız yüklemeler sonrasında size verilecek olan “Kart Dolum Fişi” üzerinde bulunan “Kart No” alanındaki numaranın ilk 8 hanesini kullanarak.
 2. Samkartınızın üzerinde belirli noktalarında yer alan numaralardan hem harflerden hem de rakamlardan oluşan 8 haneli kodu kullanarak
 3. NFC özelliği olan android akıllı telefonunuz var ise Samulaş Mobil Uygulamasını kullanarak ana ekranda bulunan Bakiye Sorgulama menüsü yardımı ile kartınızı okutarak Samkart numaranızı öğrenebilirsiniz.

Şimdi yapmanız gereken tek şey HES Kodunuzu kart numaranıza tanımlama işlemi. HES Kodunu karta yüklemek için 3 farklı yol;

 1. İlk olarak Samsun belediyesinin resmi internet sitesine giriş yapın.
 2. Daha sonra karşınıza çıkan bilgileri doldurun.
 3. Ardından HES kodunuzu yazınız.
 4. Son olarak ise Samkartınızın kart numarasını yazarak onaylayınız.

Samkart Hes Kodu Tanımlama

Samkart Hes Kodu Tanımlama nasıl yapılır gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Bu konuda yapmanız gerekenler ise bir HES Koduna sahip olmanız ve Samkart numaranızı bilmenizdir. Bu iki şeyi bildikten sonra yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yaparak Samkartınıza HES Kodunuzu tanımlamış olursunuz. Ayrıca benzer olan Martı Nasıl Şarj Olur? yazımıza da bakabilirsiniz.

Samkart Güncelleme Nasıl Yapılır?

Eğer HES Kodunuzla ilgili bir değişiklik yapmak istiyorsanız veya başka bir değişiklik hakkında Samkart Güncelleme Nasıl Yapılır? diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Toplu taşımada kullanılan Samkart kullanan kişilerin kartı kullanma süreleri 1 sene olarak belirlenmiştir. 65 yaş ve üzeri kullanıcıların ise senede 2 yıllık kart süreleri vardır. Samkartlarının güncelleştirme işlemi kartın çıkış tarihine bakılmaksızın her sene güncelleştiriliyor. Aksi halde güncelleştirme işlemleri olmaz ise kullanıcı Samkartını kullanamaz hale gelmektedir.

Güncelleme işlemini Samulaş resmi sitesi üzerinden Samkart başvuru merkezi kısmından ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Samkarta Hes Kodu Tanımlama yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

Ana sayfamıza bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın