Trajenta Kullananlar Yorumları

Trajenta kullananlar yorumları yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda size Trajenta hapının ne olduğunu, ne işe yaradığını, yan etkilerinden vb. bütün soruların cevaplarından bahsedeceğiz. Trajenta tip 2 diyabetli erişkinlerde kan şekerini düşürmek için diyet ve egzersizle birlikte kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Trajenta, tip 1 diyabetli veya diyabetik ketoasidozlu (kan veya idrarda artan ketonlar) kişiler için değildir.

Geçmişte pankreas iltihabı (pankreatit) yaşadıysanız, Trajenta kullanırken pankreatite yakalanma şansınızın daha yüksek olup olmadığı bilinmemektedir. Trajenta Kullananlar yorumları yazımızı anladığımıza göre trajenta’nın ne işe yaradığını öğrenelim.

Trajenta Ne İşe Yarar?

Özellikle Trajenta, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürmek için kullanılır. Diyet artı egzersizin yeterli kan şekeri seviyesi kontrolü sağlamadığı durumlarda da kullanılabilir.

Tip 2 diabetes mellitus, insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus veya NIDDM olarak da isimlendiriir. Tip 2 diyabet, vücut yeterince insülin yapmazsa veya vücudunuzun ürettiği insülin gerektiği gibi çalışmıyorsa gelişir. İnsülin, özellikle yemeklerden sonra kanınızdaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir maddedir. Kanınızda şeker seviyesi yükseldiğinde, bu vücut hücrelerine zarar verebilir ve kalp, beyin, gözler, dolaşım, sinirler veya böbreklerde ciddi sorunlara yol açabilir.

Trajenta 5 Mg Ne İçin Kullanılır?

Trajenta ( linagliptin ), kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan oral bir diyabet ilacıdır . Vücudunuzun yemekten sonra ürettiği insülin seviyelerini düzenleyerek çalışmasını sağlar. Trajenta, tip 2 diyabetli erişkinlerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için diyet ve egzersizle birlikte kullanılır. Ayrıca Trajenta, tip 1 diyabet tedavisi için değildir.

Trajenta Nedir?
Trajenta Nedir?

Trajenta Yan Etkileri

Özellikle Trajenta, aşağıdakiler dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir:

  • Pankreas iltihabı (pankreatit).
  • Trajenta’yı sülfonilüre veya insülin gibi düşük kan şekerine neden olabilecek başka bir ilaçla birlikte alırsanız, kan şekeri düşüklüğü riskiniz artar. Trajenta kullanırken sülfonilüre ilacınızın veya insülininizin dozunun düşürülmesi gerekmektedir. Düşük kan şekerinin belirti ve semptomları baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik, baş dönmesi, kafa karışıklığı, sinirlilik, hızlı kalp atışı, terleme, titreme veya gergin hissetmeyi içermektedir.
  • Trajenta kullanan kişilerde alerjik (aşırı duyarlılık) reaksiyonlar meydana geldi. Belirtiler arasında yüzünüzün, dudaklarınızın, boğazınızın ve cildinizdeki diğer alanların şişmesi; yutma veya nefes almada zorluk; cildinizde kabarık, kırmızı alanlar (kurdeşen); deri döküntüsü, kaşıntı, pullanma veya soyulma.
  • Eklem ağrısı. Trajenta gibi dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4) inhibitörleri adı verilen ilaçları alan bazı kişilerde şiddetli olabilen eklem ağrısı gelişebilmektedir. Şiddetli eklem ağrınız varsa doktorunuzu arayın.
  • Cilt Reaksiyonu. Trajenta gibi DPP-4 inhibitörleri adı verilen ilaçları alan bazı kişilerde, ciddi olabilecek ve hastanede tedavi edilmesi gerekebilen büllöz pemfigoid adı verilen bir cilt reaksiyonu gelişebilmektedir. Kabarcık geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Trajenta’nın en yaygın yan etkileri burun tıkanıklığı veya akıntısı ve boğaz ağrısı, öksürük ve ishali içerir.

Trajenta 5 Mg Fiyat

İlacın eczanelerdeki bilgiye göre 5 mg film kaplı tablet’in fiyatı 262 TL’dir.

Trajenta Zayıflatır Mı?

Bu ilacı kullanırken kilo kaybı yaygın bir yan etki değildir. Ayrıca Trajenta insanı zayıflatmaz fakat yan etkilerinden biri de kilo almasıdır.

Trajenta Etken Madde

Trajenta, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düşüren DPP-4 (dipeptidil peptidaz-4) inhibitörleri olarak adlandırılan, ağız yoluyla aldığınız bir ilaç sınıfının üyesi olan aktif bileşen linagliptin içerir. Ayrıca Trajenta, yemekten sonra insülin düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olur ve vücudunuzun ürettiği şeker miktarını azaltır.

Kan şekerini düşürmek ve kontrol etmek, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük ve ayak amputasyonu gibi diyabet komplikasyonlarını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabilmektedir.

Trajenta Kullananlar Yorumları

Trajenta Kullananlar Yorumları
Trajenta Kullananlar Yorumları

Kullanıcı diyor ki:

“Trajenta’yı üç gün kullandım. Şiddetli baş ağrısı, mide ağrısı, eklem ve kas ağrısı, depresyon! Bu ilaçtan uzak durun çok zehirlidir.”

Kullanıcı diyor ki:

Almayı bıraktıktan beş ay sonra hala aynı sorun yaşıyorum. Aynı zamanda kabuslara da neden olur.

Kullanıcı diyor ki:

“Dağıtım için nasıl onaylandığını hayal bile edemediğim korkunç bir ilaç.”

Trajenta Kullananlar Yorumları yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızı sağlık kategorimizden takip edebilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın