Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Progestan Fitil Kullananlar

Progestan Fitil Kullananlar

Progestan Fitil Kullananlar Yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda size Progestan Fitil Nasıl Kullanılır? Progestan Fitil Yan Etkileri, Progestan Fitil Fiyatı, Progestan Fitil Bebeğe Zarar Verir Mi? Vb. bütün sorularınızın cevaplarından bahsedeceğiz. Progestan, yumurtalıklar tarafından salgılanan bir hormondur. Bu ilaç düzeylerinin değişmesi anormal adet dönemlerine ve menopoz semptomlarına katkıda bulunabilmektedir. Progestan, döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilmesi ve hamileliğin devamı için de gereklidir.

Yumurtalıklardan salgılanan progestanın işlevlerini taklit etmek için laboratuvar yapımı progestan kullanılmaktadır.

Progestan Fitil Nasıl Kullanılır?

Progestan ağızdan almak için bir kapsül olarak gelir. Genellikle akşamları veya yatmadan hemen önce günde bir kez alınır. Muhtemelen, progestan aldığınızda 10 ila 12 gün ve ilacı almadığınız zaman 16 ila 18 gün arasında değişen bir dönüşümlü programda progestan alacaksınız. Doktorunuz size tam olarak ne zaman progestan alacağınızı söyleyecektir. Progestan almayı hatırlamanıza yardımcı olması için akşamları aynı saatte alın. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyiniz. Progestanı aynen anlatıldığı gibi alın.

Progestan 200 Mg Fitil

Progestan, ‘progestojenler’ (doğal progestan hormonuna benzer bir etkiye sahip hormonlardır) adı verilen bir grup steroid hormona aittir. Bunun yanında progestana benzer etkiye sahip sentetik hormonlara ‘progestinler’ denir. Progestan esas olarak adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtalıktaki korpus luteum tarafından salgılanır . Adet döngüsünde ve hamileliğin erken evrelerinin korunmasında önemli bir rol oynar .

Adet döngüsü sırasında, yumurtlamada (yaklaşık 14. gün) yumurtalıktan bir yumurta salındığında , gelişen yumurtayı saran yumurtalık folikülünün kalıntıları, kelimenin tam anlamıyla ‘sarı cisim’ olarak tercüme edilen ‘korpus luteum’ adı verilen bir yapıdan gelir. görünüşünden dolayı.

Progestan Fitil Kullananlar

Progestan fitil kullananlar
Progestan fitil kullananlar

Hamileliğin devamı için kullanılmaktadır. Ve de belirli durumlar için doktorlar tarafından önerilmektedir. ülkemizde de yer yer kullanılmaktadır. Aşağıda Progestan Fitil Kullananlar tarafından yapılmış yorumları okuyabilirsiniz.

“Baya bir süredir kullanıyorum pek bir yan etkisini görmedim.”

Kullanıcı Yorumu

Progestan Fitil Yan Etkileri

Ağızdan alındığında: Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan progestan reçeteli ürünler, bir sağlık uzmanının tavsiyesi ve bakımı ile ağızdan kullanıldığında çoğu insan için olası güvenlidir.

Cilde uyguladığında: Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylamış progestan reçeteli ürünler, bir sağlık uzmanının tavsiyesi ve bakımı ile cilde uyguladığında çoğu insan için güvenli olabilmektedir.

Bir atış olarak verildiğinde: Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylamış progestan reçeteli ürünler insanlar için güvenli olabilmektedir. Çoğu insan için, bir sağlık uzmanının tavsiyesi ve bakımı ile kas içine enjekte edildiğinde.

Vajinaya uygulandığında: Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış progestan reçeteli ürünler, bir sağlık uzmanının tavsiyesi ve bakımı ile vajinaya uygulandığında çoğu insan için güvenlidir olabilmektedir.

Bununla birlikte, progestan kullanırken, mide rahatsızlığı, iştahta değişiklikler, kilo alımı, sıvı tutulması ve şişme (ödem), yorgunluk, akne, uyuşukluk veya uykusuzluk, alerjik deri döküntüleri, kurdeşen, ateş, baş ağrısı, depresyon, meme rahatsızlığı veya büyüme, adet öncesi sendrom (PMS) benzeri semptomlar, adet döngüsünde değişiklik, düzensiz kanama ve diğer yan etkiler görülebilmektedir.

Progestan Fitil Fiyatı

Eczanelerde satılan Progestan 200 mg 30 yumuşak kapsül’ün fiyatı 317 TL’ dir.

Progestan Fitil Bebeğe Zarar Verir Mi?

Progestan hamilelik için gerekli olabilmektedir. Çünkü rahmi döllenmiş bir yumurtayı kabul etmeye, yerleştirmeye ve sürdürmeye hazır hale getirmektedir. Hormon, rahimde kadının vücudunun yumurtayı reddetmesine neden olacak kas kasılmalarını da önler.

Ayrıca hamile kalırsanız, hormon gelişmekte olan bebeği besleyen bir ortam yaratmaya yardımcı olmaktadır. Progestan fitil ve enjeksiyon şeklinde; ve kısa süreli kullanımda anne veya fetüs üzerinde herhangi bir olumsuz etki göstermemiştir.

Progestan Fitil Kullananlar

Kullanıcı diyor ki;

48 yaşındayım ve bunun östrojen baskınlığı ile yaşadığım sorunları güzel bir şekilde dengelediğini gördüm. Söylenildiği gibi hiçbir yan etki yaşamadım hatta baş ağrısı, gece terlemeleri ve uyku sorunlarımı gerçek anlamda temizledi. Bayıldım!”

Kullanıcı diyor ki;

“Hamileyim ve laboratuvar çalışmaları progestan seviyemin düşük olduğunu gösteriyor. Doktorum Progestan fitil’i reçete etti ve ilk başta ilacı gündüz aldım. Ama sonra beni aşırı derecede yorduğunu fark ettim. İlacı yatmadan önce almaya karar verdim. Ancak ilacı yatmadan önce aldığımda çok tuhaf rüyalar görmeye başladım. Yani bende yan etki yaptı ona göre dikkat edin sizi de bilgilendirmek istedim.”

Progestan Fitil Kullananlar Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızı sağlık kategorimizden takip edebilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

4.8/5 - (6 Oy)
Yorum yapın