Ana Sayfa » Maaşları » Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 – Ne İş Yapar?

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 – Ne İş Yapar?

Diş hekimi asistanı maaşları 2024 yılında da en sık merak edilen konulardan biridir. Türkiye’de her yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin büyük bir kısmı diş hekimliği okumayı tercih eder. Bu nedenle bölümden mezun olan kişilerin de sağlık alanında işsiz kalma ihtimali oldukça düşüktür. Bu yazımızda diş hekimi asistanı ne kadar maaş alır? sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca yazımıza geçmeden önce diğer mesleklerin maaşları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024

Diş hekimi asistanları güncel olarak aşağıdaki fiyatlar üzerinden maaş alır. Fakat bu maaşlar kadrolu olarak çalışan kişilere aittir.

 • En düşük diş hekimi asistanı maaşı: 17.080 TL
 • Ortalama diş hekimi asistanı maaşı: 22.750 TL
 • En yüksek diş hekimi asistanı maaşı: 34.530 TL

Yukarıdaki listede yer alan fiyatlar özel kliniklerde kadrolu olarak çalışan diş hekimlerinin aldığı maaşlardır. Tecrübe ve kariyer diş hekimi asistanlığında maaşı belirleyen en önemli faktörler arasında yer alır. Bu nedenle maaşlar da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kısacası Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 yılında bu şekildedir.

Diş Hekimi Asistanı Ne İş Yapar?

Diş Hekimi Asistanı Ne İş Yapar
Diş Hekimi Asistanı Ne İş Yapar

Özellikle Diş hekimi asistanı olmak isteyen kişilerin sayısı her geçen yıl artış göstermektedir. Bu kapsamda en sık yöneltilen sorulardan biri de diş hekimi asistanı ne iş yapar minvalindedir. Diş hekimi asistanı, görev itibarıyla; diş hekimine operasyonlarda ve tedavi sürecinin tamamında yardımcı olan personeldir. Bu kişiler Sağlık Bakanlığına bağlı olan devlet hastanelerinde ya da bağımsız özel hastane ve kliniklerde çalışabilir. Diş hekimi asistanlarının görev tanımı ise aşağıdaki gibidir:

 • Hastaların takibini yapmak ve oluşturulan randevu takvimini düzenlemek,
 • Sterilizasyon ve hijyene özen göstermek,
 • Ekipman ve aletleri her an için kullanım modunda tutmak,
 • Hastaların kişisel bilgilerini işlemek,
 • Cerrahi operasyonlar sırasında hekime yardımcı olmak,

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İç Mekan Tasarımı Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Almanya’da Diş Hekimi Asistanı Maaşı

Almanya ve Avrupa’nın büyük bir bölümünde sağlık alanında açıkların olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Türkiye’den Avrupa’ya -başta Almanya olmak üzere- göç eden kişi sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Almanya’da diş hekimi asistanı maaşı, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksektir. Bu nedenle önemli destinasyonlardan biri olarak görülür. Güncel olarak diş hekimi asistanlarının en düşük, ortalama ve en yüksek maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Almanya’da en düşük diş hekimi asistanı maaşı: 2.860€
 • Almanya’da ortalama diş hekimi asistanı maaşı: 3.540€
 • Almanya’da en yüksek diş hekimi asistanı maaşı: 5.460€

Bu fiyat seçenekleri kişilerin mezun olduğu üniversiteden deneyimlerine kadar pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Türkiye’den yeni mezun olarak Almanya’ya giden kişiler genellikle en düşük diş hekimi asistanı maaşı olan 1.760€ üzerinden çalışmaya başlayabiliyor. Yeterli deneyimin ve uyumun ardından birkaç yıl içerisinde 2.460€ olan en yüksek maaş alınabilir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İngiltere Doktor Maaşları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanlığı Zor mu?

Diş hekimi asistanlığı pek çok açıdan önemli ve tercih edilebilir bölümler arasında yer alıyor. Fakat adayların diş hekimi asistanlığı zor mu şeklinde sorular yöneltildiği de görülmektedir. Diş hekimi asistanlığı da her ne kadar diş hekimliği kadar olmasa da çeşitli zorluklar içerebilir. Bu noktada alınacak olan maaştan ziyade daha temel konulara odaklanmak gerek. Diş hekimliği ve türevi sağlık alanlarında idealist olmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde uzun yıllar boyunca yüksek kazanç şartları sunulsa da çalışmak zor gelecektir.

Diş Hekimi Asistanlığı Nasıl Olunur? konusuna gelirsek, küçük yaşlardan itibaren diş hekimi asistanı olmak isteyen, sağlık alanında heyecanlı ve ilgili olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Bu sayede her meslekte olduğu gibi çeşitli zorlukların aşılmasıyla birlikte sürdürülebilir şekilde çalışılabilmektedir. Diş hekimi asistanlığı, bazı durumlar haricinde idealist kişiler için eğlenceli ve öğretici bir deneyim haline gelebiliyor. Bu nedenle oldukça sık tercih edilmektedir.

Diş Hekimi Asistanlığı Yapanlar

Özellikle bu mesleğe ilgi duyanların Diş Hekimi Asistanlığı Yapanlarla ilgili düşüncelerini merak etmektedir. Biz de bazı bu meslekle ilgisi olanların yorumlarını sizler için derledik.

 • Bir tanıdığım bu alanda çalışmakta ve konuştuğumda hastalara randevu verip onların telefonlarına cevap vermekle uğraştığını söylemişti.
 • 4 senedir diş hekimliği asistanı olarak çalışmaktayım ve gayet rahat bir iş hayatım var. Bu çalıştığım yerdeki iş arkadaşlarım ile kafa dengi olmamdan kaynaklanmaktadır. Özelde belki biraz zorlanabilirsiniz ancak atandıktan sonra rahatlarsınız.

Diş Hekimi Asistanı Çalışma Saatleri

Bu bölümü okumak isteyenler Diş Hekimi Asistanı Çalışma Saatleri konusunu merak etmektedir. Diş hekimi asistanları haftada 40 saati geçmeden çalışabilirler. Günde 8 veya 10 saat çalışma saatleri vardır ve en az 11 saatlik dinlenme süreleri vardır.

Bunun yanında Diş Hekimi Asistanlığı Zor mu? ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca diğer meslek maaşları yazılarımızı da aşağıdan görüntüleyebilirsiniz.

Bunun yanında bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Son olarak Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın