Ana Sayfa » Rehber » Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler ? – Dili İngilizce Olan Ülkeler

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler ? – Dili İngilizce Olan Ülkeler

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler İngilizce, dünya genelinde 67 bağımsız ülke ve 27 özerk bölgede resmi dil olarak tanınmıştır. Ayrıca, İngiliz Milletler Topluluğu içinde yaygın bir şekilde kullanılan resmi bir dil olarak da öne çıkmaktadır.Özellikle İngilizce ana dil olarak konuşulmasının yanı sıra geniş bir coğrafyada da ikinci dil olarak konuşulmaktadır. Ancak Ana dili İngilizce olan ülkeler hakkında kapsamlı bilgilere yazımızdan erişim sağlayabilirsiniz.

Ana Dili İngilizce Olan Avrupa Ülkeleri

Özellikle Avrupa’da İngilizce, birçok ülkenin ikinci dil olarak konuşulmaktadır. Ayrıca Dolayısıyla Avrupa’da İngilizcenin ana dil olarak kabul edildiği ülkeler azdır. Bunun yanında Ana dili İngilizce olan Avrupa ülkeleri şunlardır:

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler
 1. Birleşik Krallık: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’ı oluşturur. İngilizce, bu ülkelerin ana dilidir.
 2. İrlanda: İngilizce, İrlanda’nın resmi dili olmasının yanı sıra ana dildir. İrlandaca da önemli bir dil olarak kabul edilir.
 3. Malta: İngilizce, Malta’nın iki resmi dilinden biridir ve halk arasında yaygın olarak konuşulur.
 4. Kıbrıs: Kıbrıs, İngilizceyi resmi dil olarak kullanmasının yanında Yunanca ve Türkçe de yaygın olarak konuşur.

Bunun yanında Saydığımız bu Avrupa ülkelerinde İngilizce, eğitim, iş dünyası ve günlük iletişimde yaygın olarak kullanılır. Özellikle Bu ülkelerin dışında kalan diğer Avrupa ülkelerinde İngilizce genellikle ikinci bir dil olarak konuşulmakta ve ana dil olarak kabul edilmez.

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler

Dünya genelinde İngilizcenin yaygın olarak kullanıldığı iki ülke Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’tır. Ancak İngilizce, dünya üzerindeki pek çok ülkede de resmi bir dil olarak kabul edilmektedir. Ana dili İngilizce olan ülkeler şu şekilde sıralanabilir;

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨ 

Derse Başlama Duası – İşe Başlarken Nasıl Dua Edilir?

 • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
 • Avustralya
 • Birleşik Krallık
 • Bahamalar
 • Filipinler
 • Gana
 • Güney Afrika
 • Hindistan
 • İrlanda
 • Kanada
 • Jamaika
 • Kamerun
 • Madagaskar
 • Malta
 • Singapur
 • Yeni Zelanda

Özellikle Yukarıda saymış olduğumuz bağımsız ülkeler dışında İngilizce konuşulan özerk bölgeler de mevcuttur. Ayrıca Bu bölgeler arasında Anguilla, ABD Virjin Adaları, Cayman Adaları, Britanya Virjin Adaları, Bermuda, Falkland Adaları, Cook Adaları, Guam, Hong Kong, Kuzey Mariana Adaları, Jersey, Monserrat, Tristan da Cunha, Norfolk Adası, Porto Riko ve Pitcairn Adaları gibi bölgeler bulunmaktadır. Bunun yanında bölgelerde İngilizce, resmi veya yaygın olarak kullanılan bir dil olarak kabul edilmektedir.

Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler
Ana Dili İngilizce Olan Ülkeler

2. Dili İngilizce Olan Ülkeler

2. Dili İngilizce Olan Ülkeler Özellikle Dünya genelinde en çok kullanılan dil olan İngilizce, uluslararası iletişim ve iş dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca bu nedenle birçok ülke, İngilizceyi resmi veya ikinci bir dil olarak kabul etmektedir. İşte İngilizcenin ikinci dil olarak kabul edildiği bazı ülkeler:

Hindistan: Hindistan, resmi dili Hintçe olan bir ülke olmasına rağmen, İngilizce yasal olarak tanınan bir ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Hindistan’da İngilizce, eğitim, hükümet ve iş dünyasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Filipinler: Filipinler, resmi dilleri Tagalog ve İngilizce olan bir ülkedir. İngilizce, Filipinler’de eğitim, iş ve hükümet faaliyetlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Malezya: Özellikle Malezya, resmi dili Malayca olan bir ülke olmasına rağmen, İngilizce de ikinci bir resmi dil olarak kabul edilmektedir. İngilizce, Malezya’da eğitim, iş ve turizm sektörlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Jamaika: Jamaika, resmi dili İngilizce olan bir ülkedir. İngilizce, Jamaika’da eğitim, hükümet ve kültürel iletişimde önemli bir rol oynamaktadır.

Ayrıca İngilizce, küresel bir dil olarak kabul edildiği için bu ülkelerde İngilizceyi konuşmak, uluslararası işbirliği ve ticaret açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca İngilizce, dünya genelinde kaç kişi tarafından ana dil olarak konuşuluyor?

İngilizce, yaklaşık olarak 360 ila 400 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşuluyor.

Özellikle İngilizce, dünya çapında neden bu kadar yaygın bir dil haline gelmiştir?

Özellikle İngiliz İmparatorluğu’nun yayılması, bilim ve teknolojinin gelişimi, küresel iş dünyası ve eğitimde yaygın olarak kullanılması gibi birçok nedenle İngilizce dünya çapında yaygın haline gelmiştir. Ayrıca Hollywood ve pop kültürünün etkisiyle de dünya genelinde popülerliği artmıştır.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan 💎 Ana Sayfamıza Göz Atın! 💎 

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın