Ana Sayfa » Genel Kültür » 3 Yapraklı Yonca Hikayesi

3 Yapraklı Yonca Hikayesi

Yonca, baklagiller ailesinden olarak bilinen kuraklığa oldukça dayanıklı bir yapıya sahip oldukları için kurak bölgelerde de yetişmekte olan bir bitki türüdür. Daha çok hayvan yemi açısından kullanılmalarının yanında aynı zamanda şans sembolü olarak da bilinirler. Peki nedir bu 3 yapraklı yonca hikayesi?

Bunun yanında oldukça fazla yararları vardır ve özellikle potasyum ve fosfor açısından zengin olan topraklarda yetişen yoncalardan daha fazla verim alındığı da bilinmektedir. İnsanlar için ise hem sağlık açısından hem de mistik bir bitki olarak batıl inançlar sebebiyle takılarda ya da farklı ürünlerde kendisi, resmi ya da şekli kullanılan bu bitkinin 3 yapraklı yonca ve 4 yapraklı yonca olarak ayrılan çeşitleri bulunmaktadır. 3 yapraklı yonca birçok yerde karşınıza çıkabilmesinin yanında 4 yapraklı yonca oldukça zor bulunmaktadır.

Yoncanın Tarihi

3 Yapraklı Yonca Hikayesi

Yoncanın tarihine göz gezdirdiğimizde ise bu bitkinin yaklaşık olarak 3300 yıldır dünyamızda bulunduğu ve kullanıldığından bahsetmemiz mümkündür. Bunun yanında hemen hemen her ülkede bulunurlar. Bunun yanında özellikle İrlanda’da bir sembol olarak bilinirler.

Birçok farklı kültür içerisinde de yoncanın önemi paha biçilemez derecededir. Bununla birlikte Hristiyanların inancına göre Havva’nın elinde dört yapraklı bir yonca ile gezdiği söylenmektedir. Aynı şekilde Vikingler de bu sembolü kullanırlardı. Bunun yanında Sezar döneminde de yoncaya ait tasvirler bulunmaktadır.

Mısır’da aynalarda, Hindistan’da kıyafetlerde kullanılan bu bitki aynı zamanda Kızılderililer için de avcılıkta şans açısından kullanılmaktaydı.

Her kültür içerisinde iyilikleriyle anılan bu bitki, bazıları için aşkın yolda olduğunu çağrıştırırken bazıları için şans getirdiği ve kötülüklerden koruduğu anımsatılır.

Türkiye’de En Çok Takip Edilen Instagram Sayfaları İle alakalı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yonca Sembolünün Anlamı

Yonca sembolünün anlamı ise bahsedildiği üzere her türlü farklı iyi ve uyumlu düşüncedir. Özellikle bir yoncayı üzerinizde taşımanın, size bir ayrıcalık kattığına inanılır. Bunun yanında yoncalardan dilekler dilemek için kullanılır. Bu dileklerin gerçekleşeceğine de inanma gibi bir durum da karşımıza çıkabilmektedir.

Özellikle 4 yapraklı yonca, oldukça nadir bulunduğu için değerli olarak görülür. Bu bitkiyi bulan insanların şansların döndüğüne inanılmakta. Bu insanlar ise hayatlarında dönüm noktasını beklerler. Uğur sunduğuna inanılan 4 yapraklı yonca anlamına hitaben bulan kişiler farklı eylemler açısından cesaret kazanırlar. Örneğin aşık olan bir kişi sevdiği insana itiraf eder veya finansal yönden sıkıntı çeken kişiler piyango oynar ya da yeni bir iş için başvuruda bulunurlar.

Dört yapraklı yoncanın her bir yaprağının farklı bir anlamı olduğuna inanılmaktadır. Buna göre ümit, inanç, aşk ve şans yaprakları olduğu söylenmektedir.

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Yoncanın faydaları ise özellikle insan vücudu üzerinde kendini belli etmektedir. Buna göre birçok farklı faydası olan bu bitki ilk olarak çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırmaktadır. Aynı şekilde anne sütünü de arttırmaktadır.

Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kansızlığa iyi geldiği ve mide sorunlarını yatıştırdığı da bilinmektedir. Aynı şekilde sindirim sisteminde düzenleyici etkisi vardır ve romatizma hastalıkları için de kullanılmaktadır.

Kolestrolü düşürür ve böbreklere de iyi gelir daha ayrıntılı olarak idrar söktürücü olduğu bilinmektedir. Son olarak mantar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmakta. Günümüzde yonca, bazı ilaçların içeriklerinde de kendini göstermektedir.

Yonca Sembolü Nasıl Kullanılır?

Yonca sembolünü kullanmak için farklı şekiller tavsiye edilmektedir. Özellikle takıların, anahtarlıkların ve ev dekorasyonları üzerinde kullanılan yoncanın kişiye ya da eve şans getirir. Bolluk ve bereket sunulacağına inanılmaktadır. Bununla birlikte yonca bulan bir kişinin bu yoncayı cüzdanında ya da telefon kabı içerisinde de sakladığı bilinmekte. Aynı anlamda kitaplar arasında da saklanmaktadır.

Aynı şekilde yoncayı bir yerde saklamak veya farklı malzemelerle takı haline getirmek de oldukça kullanılan bir şekildir.

İntihar Eden Yazarlar ile alakalı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Yapraklı Yonca ve 4 Yapraklı Yonca

3 yapraklı yonca hikayesi, 4 yapraklı yoncaların yanında sönük kalsa da asıl olarak 3 yapraklı yoncaların da şans getirdiğine inanılmaktadır. Bu anlamda bir yonca şekli çizilmesi bile her toplulukta iyiliği ve güzelliği çağrıştırmaktadır.

Efsanelere göre bu nadir bitkinin bulunması, kişi için mükemmel bir dönemin başladığının işaretidir. Bunun yanında yalnızca bu bitkinin bir şeklinin dahi iyi şans ve mutluluk getireceğine inanılmaktadır. Bu sebeple de her alanda oldukça fazla kullanılırlar.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com ulaşabilirsiniz.

Genel kültür kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak 3 Yapraklı Yonca Hikayesi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

4.2/5 - (11 Oy)
Yorum yapın