Ana Sayfa » Genel Kültür » MİT Şehitleri Nereye Gömülür? – Mit Personeli Rütbeleri

MİT Şehitleri Nereye Gömülür? – Mit Personeli Rütbeleri

MİT Şehitleri Nereye Gömülür? Yazısı ile sizlerle birlikteyiz. MİT görevlileri milli istihbarat teşkilatı olarak ülkemize hizmet etmektedir. Yaptıkları işlerin gizli bir şekilde yapılması ve şehitlerin ülke halkı ile asla paylaşılmaması oldukça dikkat çekmektedir. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

MİT Şehitleri Nereye Gömülür?

MİT Personeli Ölünce Ne Olur?
MİT Personeli Ölünce Ne Olur?

Efsane olarak algılanmakta olan MİT personellerinin hayatları, görev ve sorumlulukları Türk halkı tarafından merak edilmektedir. En çok merak edilen husus ise MİT personeli ölünce ne olur? Masa başı işleri yürüten ve yaptığı işlerin gizlenmesi gerektirmeyen MİT ajanlarının bir gizliliği olmamaktadır. Ancak özel görevlere katılan ve aktif olarak istihbarat kovalayan MİT personellerinin hayatlarına, yaptığı görevleri ve ölüm haberleri hakkında bilgilendirme yapılmamaktadır. Bu görevde olan MİT personelleri hakkında bilgi paylaşımı yapılmamaktadır. Sessiz ve kimsenin çağırılmadığı sade bir cenaze töreni ile şehidin defni gerçekleştirilmektedir. Mezar taşına şehidin ismi verilmemektedir. Askerlerimize verilen Mehmetçik ismi yazılmaktadır. Ayrıca MİT Şehitleri Nereye Gömülür? sorusunun cevabı aranmaktadır. MİT personellerinin ölümü hakkında bir bilgi paylaşılmamasının asıl sebebi deşifre olmaması, yapmış olduğu işlerden kimsenin haberdar olmaması ve teşkilatın zarar görmemesi içindir.

MİT Elemanı Nasıl Anlaşılır?

Bir MİT personelini görev üzerindeyken anlamanız oldukça zordur. Bu yüzden internet üzerinde MİT elemanı nasıl anlaşılır? şeklinde araştırmalar çok sık yapılmaktadır. Birinin istihbaratçı olduğu nasıl anlaşılır? diye soracak olursanız eğer bunun için çok çaba sarf etmeniz gerekecektir. Çünkü bir MİT ajanı gelip size durduk yere ben MİT ajanıyım demez. Çok nadir görülen durumlarda kimliğini açıklayabilmektedir. Nadir yaşanan olaylar dışında ne yazık ki anlamanız imkansızdır.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Askeri Pilot Maaşları yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MİT Personeli Rütbeleri

Milli İstihbarat Teşkilatında rütbe sistemi bulunmamaktadır. MİT personeli rütbeleri daha çok işin başında bulunan kişiye müdür, müsteşar ve benzeri gibi söylemler ile hitap edilmektedir. Üstlenmiş oldukları kritik görev ve sorumlarını daha iyi bir şekilde yerine getirmek için nitelikli insan kaynaklarını sürekli geliştirmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı bilinen kadrosu şu şekildedir:

 1. İstihbarat uzmanı
 2. Dil uzmanı
 3. Mühendis
 4. İHA sistemleri pilotu
 5. Tekniker
 6. Koruma ve emniyet memuru

MİT Maaşları

Çok büyük sorumluluklara göğüs geren Milli İstihbarat Teşkilatı görevlileri, büyük zorluklarla mücadele etmektedir. İstihbarat uzmanı kariyer olarak sıra dışı görülmektedir. MİT maaşları net olarak bilinmemekle birlikte ortalama olarak şu şekildedir:

 • Ortalama MİT ajanı maaşı: 38.450 TL’dir.

İstihbarat uzmanı alımları Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılmaktadır. Bu doğrultuda da MİT personeli maaşı yine Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından belirlenmektedir.

MİT Ajanı Nasıl Yetişir?

Yapmış oldukları zorlu çalışmalar ile gençlerin dikkatini çekmektedir. Filmlerde yansıtılan durumlar Türk halkı tarafından algı yaratmaktadır. Hal böyle olunca genç nesil internette MİT ajanı nasıl yetişir? Şeklinde araştırmalar yapmaktadır. Bunun için ilk önce MİT nereye bağlı diye öğrenmek gerekmektedir. MİT, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlıdır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 35 yaşını doldurmamış olmak
 • Üniversitelerin en az 4 yıllık eğitim veren lisans programından mezun olmak
 • Belirtilen yabancı dillerden en az birini yerine getirmiş olmak

Yukarıda belirtilen şartları yerine getiren vatandaşlar ayrıca bunlara da dikkat etmesi gerekmektedir:

 1. Analitik zekaya sahip olmak
 2. Yaratıcı düşünmesi gerekmektedir.
 3. Yöneltme ve yönlendirmeye yeteneğine sahip olmak
 4. Yüksek sorumluluk bilincine sahip olmak
 5. Güçlü yazılı ve sözlü iletişime sahip olmak
 6. Stres altında çalışabilmesi gerekmektedir.
 7. Detaylara önem vermek
 8. Pratik ve hızlı düşünebilmesi gerekmektedir.
 9. Uzun çalışma saatlerine uyum sağlayabilmesi gerekmektedir.
 10. Ketumiyet

MİT Ajanı Nasıl Olunur?

MİT ajanı nasıl olunur? Sorusu internet üzerinde çok araştırılmaktadır. Milli İstihbarat Teşkilatının belirlemiş olduğu tarihlerde başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular teşkilatın ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmeye alınmaktadır. Başvuruların kişiler ile SMS, e-posta, sabit telefon veya cep telefonu ile iletişime geçilmektedir.

MİT Kimlik Kartı

MİT yasal bir kuruluştur. Görevin gerektirdiği sorumluluklar ile farklı ortam ve coğrafi koşullarda çalışırlar. Ayrıca Bu görevdeki insanlar MİT kimlik kartı taşımaktadır. Ancak bu deşifre işlemi çok zor durumda kalındığında yapılmaktadır.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

MİT Şehitleri Nereye Gömülür? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın