Ana Sayfa » Genel » Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi – Disk Biçimlendirme

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi – Disk Biçimlendirme

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorusu çoğunlukla bir disk ya da sürücüyü biçimlendirmeye çalışırken başarısız olunması durumunda görülen bir uyarıdır. Bu uyarı çoğunlukla biçimlendirme işleminin bir sebepten ötürü tamamlanamadığını ifade eder. Kullanıcılar bu hatanın üstesinden gelebilmek için farklı çözüm yollarını deneyebilir. İlk etapta bilgisayarı yeniden başlatmak çoğu sorunda olduğu gibi Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasında da bir çözüm olabilir.

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨
Windows 10 Ürün Anahtarı Bedava -Ücretsiz 2023 – %100 Çalışıyor

Bunun yanı sıra aynı diski farklı bir bilgisayarda biçimlendirmek denenebilir. Disk farklı bir bilgisayarda da biçimlendirilemezse sorunun bilgisayardan ziyade diskte olduğu anlaşılacaktır. Yine bilgisayarlar içerisinde yer alan Windows Disk Yönetimi uygulaması sayesinde biçimlendirme tamamlanabilir. Tüm bu yöntemler sayesinde sorunun üstesinden gelmek mümkün hale gelecektir.

Flash Disk Biçimlendirme Hatası Nasıl Düzeltilir?

Flash disk biçimlendirme hatası nasıl düzeltilir sorusunun yanıtı son zamanlarda sıkça merak ediliyor. Bu sorun çoğunlukla sürücüyü biçimlendirmeye çalışırken karşılaşılan bir hata veya sorun nedeniyle ortaya çıkıyor. Flash disk biçimlendirme hatasını düzeltmek için en sık kullanılan bazı yöntemler aşağıdaki listede yer alıyor:

  • Flash diski cihaza takmadan önce bilgisayarı yeniden başlatın.
  • Windows Disk Yönetimi aracılığıyla sistem hatasının çözümlerini arayın.
  • CMD’ye girip diskpart yazdıktan sonra diski seçerek temizleyin ve yeniden biçimlendirmeyi deneyin.

SD Kart Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi

SD kart Windows biçimlendirmeyi bitiremedi hatasını alanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu hatayla karşılaşan kişilerin ilk etapta endişeye mahal vermemesinde fayda var. Bunun için ilk etapta yine denenmesi gereken basit ancak bir o kadar da etkili yöntem olan bilgisayarı yeniden başlatmak geliyor. Sonrasında ise farklı bir SD kart takarak okuyucuda sorun olup olmadığını anlamak gerekiyor. Eğer okuyucuda sorun yoksa SD kart için aşağıdaki yöntem uygulanabilir.

  • Disk Yönetimi’ni açın, SD kartı seçin, sağ tıklayın ve Yeni Basit Birim seçeneğine tıklayın. Ardından biçimlendirme işlemini yeniden başlatın.

Bu işlemin ardından SD kartın biçimlendirme işlemi tamamlanacaktır. Şayet sorun halen yaşanmaya devam ediyor ise CMD yoluyla sürücüyü temizlemek mümkündür. Bunun için ilk etapta arama çubuğuna ‘cmd’ yazmak gerekiyor. Sonrasında açılan kutucuğa ‘diskpart’ yazarak komutu çalıştır seçeneğine tıklayın. Bir sonraki aşamada halihazırda cihaza takılı olan sürücünün disk numarasını belirleyerek seçin ve ‘clean’ komutuna tıklayarak temizleyin.

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi USB

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi USB cihazlarda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun nedeni çoğunlukla USB’den kaynaklanır. Sorunun temelinde neyin yattığını anlayabilmek için ilk etapta USB’yi aynı cihazda farklı bir girişe takmak gerekecektir. Farklı bir girişte çalışıyorsa sorun eski girişte olabilir. Şayet USB bilgisayardaki hiçbir girişte çalışmıyorsa farklı bir bilgisayar üzerinden yeniden denenebilir. Bu noktada farklı bir bilgisayar üzerinde çalışıyorsa sorun USB’de değil bilgisayarın girişlerinden kaynaklanmaktadır. Böylece sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu anlamak mümkün olacaktır.

Disk Biçimlendirme Programı

Disk biçimlendirme programı; sabit disk SSD, USB ya da SD kart gibi depolama aygıtlarının biçimlendirilmesine olanak tanıyan bir yazılımdır. Farklı markaların ve firmaların çeşitli disk biçimlendirme programı olduğunu görmek mümkün. Bu sayede programları kullanarak depolama aygıtının dosya sistemini oluşturmak ve düzenlemek kolaylaşmaktadır.

Disk biçimlendirme programları genelde kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Biçimlendirme işleminin saniyeler içerisinde yapılabiliyor olması da kullanıcıları rahatlatan önemli bir detay olacaktır. Buna ek olarak en popüler disk biçimlendirme programlarının; EaseUS, AOMEI ve MiniTool olduğu biliniyor. Tüm bunlar hem ücretli hem de ücretsiz versiyonlarla farklı özellikler sunuyor.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan Ana Sayfamıza Göz Atın!

Yorum yapın