Ana Sayfa » Genel » Krom Pikolinat İle Zayıflayanlar – İşe Yarıyor mu?

Krom Pikolinat İle Zayıflayanlar – İşe Yarıyor mu?

Krom Pikolinat İle Zayıflayanlar kilo verme takviyelerinde yaygın olarak kullanılan bir mineral takviyesidir.Özellikle Krom, vücutta birçok önemli rol oynayan bir eser elementtir, ancak kilo kaybına yardımcı olabileceği iddia edilmektedir.

Ayrıca Krom pikolinatın kilo kaybına nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç teori vardır. Birincisi, kromun insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğidir. İnsülin, kan şekerini hücrelere taşımaya yardımcı olan bir hormondur. İnsülin duyarlılığı düşük olduğunda, kan şekeri hücrelere yeterince taşınamaz ve bu da açlığa ve kilo alımına yol açabilir. Krom pikolinatın insülin duyarlılığını artırarak iştahı azaltmaya ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Krom Pikolinat ile Zayıflama: İşe Yarıyor mu?
Krom Pikolinat ile Zayıflama: İşe Yarıyor mu?

İkinci teori, krom pikolinatın yağ yakımını artırabileceğidir. Krom, yağ hücrelerinin lipaz adı verilen bir enzimin aktivitesini artırmaya yardımcı olabilir. Lipaz, yağ hücrelerinin yağları parçalamasına yardımcı olan bir enzimdir. Krom pikolinatın lipaz aktivitesini artırarak yağ yakımını artırmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨  

Mucizevi Zayıflama Duasıyla Kısa Sürede Kilo Verin

Krom pikolinat ile zayıflayanlar hakkında yapılan araştırmalar, bazılarının kilo verdiğini, bazılarının ise kilo vermediğini göstermektedir. 2013 yılında yapılan bir araştırmada, 18 hafta boyunca krom pikolinat takviyesi alan insanların, plasebo alan insanlara göre vücut ağırlığında ve vücut kitle indeksinde (BMI) önemli bir azalma yaşadığı bulundu. Ancak, 2016 yılında yapılan başka bir araştırmada, 21 hafta boyunca krom pikolinat takviyesi alan insanların, plasebo alan insanlara göre vücut ağırlığında veya BMI’de herhangi bir önemli değişiklik göstermediği bulundu.

Krom pikolinatın kilo kaybına yardımcı olup olmadığına dair kesin bir cevap yoktur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Krom Pikolinat İle Zayıflayanlar Ne Diyor?

Krom pikolinat ile zayıfladığını söyleyenler, genellikle iştahlarının azaldığını ve daha az tatlı tüketmeye başladıklarını belirtiyorlar. Bazıları, egzersiz yaptıktan sonra kendilerini daha fazla enerjik hissettiklerini söylüyor.

İşte krom pikolinat ile zayıfladığını söyleyenlerin bazı yorumları:

  • “Krom pikolinat kullanmaya başladıktan sonra iştahım azaldı ve daha az tatlı tüketmeye başladım. 6 haftada 5 kilo verdim.”
  • “Krom pikolinat sayesinde daha fazla enerjik hissediyorum ve egzersiz yaparken daha iyi performans gösteriyorum.”
  • “Krom pikolinat, kilo verme yolculuğumda bana yardımcı oldu.”

Krom Pikolinat Kullanımı

Ayrıca Krom pikolinat, genellikle günde 1000 ila 2000 mikrogram (mcg) dozlarda alınır. Bunun yanında Krom pikolinat takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Krom Pikolinat Yan Etkileri

Krom pikolinat kullanımıyla ilişkili bazı yan etkiler şunlardır:

  • 💎  Mide bulantısı
  • 💎  Baş ağrısı
  • 💎  İshal
  • 💎  Kabızlık

Özellikle Krom pikolinat kullanımıyla ilgili ciddi yan etkiler nadirdir. Ancak, krom pikolinat kullanıyorsanız ve herhangi bir yan etki yaşarsanız doktorunuza danışın.

2008 yılında bir bilim insanları ekibi, krom pikolinat takviyesinin iştah ve tokluk üzerindeki etkisini kontrol etmek için yola çıktı. Bu, kromun insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkisini değerlendiren iki parçalı bir çalışmadır.

İlk bölümde, karbonhidrat istekleri olan 42 aşırı kilolu kadın rastgele plasebo veya sekiz hafta boyunca 1000 mcg krom grubuna yerleştirildi. İkinci bölümde, farelere krom pikolinat enjekte edildi ve yiyecek alımları izlendi.

Özellikle İlk bölüm, krom pikolinat alan kadınlarda açlık seviyelerinde, yağ isteklerinde, yiyecek alımında ve vücut ağırlığında önemli azalmalar olduğunu buldu. İkinci bölüm, beyinlerine krom pikolinat enjekte edilen farelerin yiyecek alımının da daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Bu nedenle çalışma, kromun tokluğu artırdığını göstermekle kalmadı, aynı zamanda sıçan deneyi yoluyla, iştah düzenleyici rolünün beynin üzerindeki doğrudan etkisinden kaynaklanabileceğini öne sürdü.

Kan şekeri düzenlemesi

Özellikle 2004 yılında yapılan bir literatür incelemesi, krom pikolinat olarak uygulanan 200 ila 1.000 mcg krom takviyesinin insülin etkisini düzenlemeye yardımcı olduğunu belirlemiştir. Ayrıca Bunu yaparak vücudun metabolizmasını ve proteinlerin, yağların ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesini artırır. Bu dönüşüm, kilo kaybı için anahtardır.

Aslında, krom bu rolde o kadar etkilidir ki, kilolu bireylerde tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaya katkıda bulunduğu görülmektedir.Bunun yanında Fazla kiloyla yakından ilişkili bir hastalık olan tip 2 diyabetli kişilerin ortalamadan daha düşük krom seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir.

Vücut Yağında ve Vücut Kitle indeksinde (BMI) azalma

Özellikle 2019 yılında bir araştırma ekibi, toplam 1.316 katılımcının yer aldığı 19 çalışmanın meta-analizini gerçekleştirdi. Ayrıca Amaç, kromun kilo kaybı ajanı olarak etkinliğini belirlemekti. Bunun yanında Krom takviyesinin, aşırı kilolu ve obez kişilerde vücut bileşimi, vücut ağırlığı, vücut yağı ve vücut kitle indeksi (BMI) üzerinde önemli bir azalma ile ilişkili olduğunu buldular.

Özellikle Zorlu egzersiz, yorucu aktivite, hastalık, hamilelik ve emzirme, krom kaybını hızlandıran olası yollardır. Ayrıca Bunun nedeni, artan metabolizma olarak düşünülmektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için, kromun iştah baskılayıcı olarak rolü göz önüne alındığında bu kayıp sorunlu olabilir. Bu nedenle, krom takviyesi egzersiz sonrası yiyecek isteklerini azaltabilir.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan 💎 Ana Sayfamıza Göz Atın! 💎   

Yorum yapın