Ana Sayfa » Oyun » 3 – 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar – Okul Öncesi Etkinlik

3 – 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar – Okul Öncesi Etkinlik

3 4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar özellikle ebeveynlerin en merak ettikleri konular arasında yer alır. Eğlenceli Okul Öncesi Etkinlikleri sizlerle. Genellikle çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlamak ve gelişimini desteklemek için evde kendi yöntemlerinizle oyunlar oynayabilirsiniz.

3 4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar oldukça fazladır. Böylelikle çocukların en çok desteklenmesi gereken dönemde evde sıkılmasını engelleyerek güzel ve keyifli oyunlar oynayabilirsiniz.

3 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Oyun, çocukların dünyayı tanımalarını sağlayan ve çocuğun her tür gelişimini destekleyen önemli bir araçtır. Çocuklar oyun sayesinde öğrenir ve gelişim görevlilerine yönelik becerileri oyun yoluyla geliştirirler.

 Özellikle koronavirüs salgın günlerinden bu yana aileler, eğlenceli vakit geçirmek ve çocukları ile iletişim kurmak için çocuklarla evde oynanacak oyunlar konusunda destek talep etmektedir. Evde çocuklarla birlikte oynanabilecek oyunların sayısı ise bir hayli fazladır.

 Bu oyunlar saklambaç gibi klasik oyunlardan zeka geliştirici faaliyetlere, oyuncaklarla ya da farklı materyallerle desteklenen etkinliklere kadar geniş bir yelpazede ele alınmaktadır. Çocuklar özellikle sevdikleri oyuncaklarla hayal güçlerini kullanarak oyun oynamayı severler. 

Çoğu zaman oyunlarına büyüklerini de katmak isterler.  Yetişkinler, çocuklarının oyun zamanlarını onları tanımak ve onlarla iletişim kurmak, aynı zamanda da onlara örtük biçimde bir şeyler öğretebilmek için bir fırsat olarak değerlendirmektedir.  Bunun için ebeveynler çocuklarla evde oynanacak oyunlar konusunu özellikle önemser.

3-4 Yaş Etkinlik Örnekleri

3-4 yaş çocukları için uygun etkinlik örnekleri şunlardır:

 1. Boyama ve çizim: Basit boyama ve çizim aktiviteleri çocuğunuzun renk seçme becerilerini geliştirecektir ve kreativitesini teşvik edecektir.
 2. Oyun grupları: 3-4 yaş çocuklarının eşit yaştaki diğer çocuklarla oynaması çok önemlidir. Bu, onların sosyalleşme becerilerini ve iletişim becerilerini geliştirecektir.
 3. Hobi atölyeleri: Çocuğunuzun ilgisini çeken bir hobi atölyesi düzenleyin, örneğin, pasta yapma, heykel yapma, vb.
 4. Doğa yürüyüşleri: Doğa yürüyüşleri çocuğunuzun keşfetme isteğini ve doğayla bağlantısını artıracaktır.
 5. Oyun parkı ziyaretleri: Oyun parkları, çocuklar için eğlenceli ve hareketli bir ortam sunar ve fiziksel aktivite için harika bir fırsattır.
 6. Kitap okuma etkinlikleri: Kitap okuma etkinlikleri çocuğunuzun okuma becerilerini geliştirir ve küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.
 7. Resim tiyatrosu: Resim tiyatrosu, çocuğunuzun hayal gücünü ve kreativitesini teşvik eder ve aynı zamanda onların oyun oynamaya olan ilgisini artırır.

3 – 4 Yaş Oyunları

3 – 4 yaş çocukları için uygun oyunlar şunlardır:

 1. Bulmaca oyunları: Basit bulmaca oyunları, çocuğunuzun zihinsel becerilerini ve problem çözme yeteneğini geliştirir.
 2. Memo oyunları: Memo oyunları, çocuğunuzun bellek becerilerini geliştirir ve onların konsantrasyonlarını artırır.
 3. Kukla oyunları: Kukla oyunları, çocuğunuzun hayal gücünü ve kreativitesini teşvik eder ve aynı zamanda onların oyun oynamaya olan ilgisini artırır.
 4. Role-playing oyunları: Role-playing oyunları, çocuğunuzun sosyalleşme ve iletişim becerilerini geliştirir ve onların hayal güçlerini kullanmasına olanak tanır.
 5. Atış oyunları: Basit atış oyunları, çocuğunuzun fiziksel becerilerini ve koordinasyonunu geliştirir.
 6. Kimlik oyunları: Kimlik oyunları, çocuğunuzun sosyal becerilerini ve empati duygularını geliştirir.
 7. Taşıma oyunları: Taşıma oyunları, çocuğunuzun fiziksel becerilerini ve denge becerilerini geliştirir.

Bu oyunlar, çocuğunuzun eğlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda onların fiziksel, zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi 3 4 Yaş Oyun Etkinlikleri

Okul Öncesi 3 4 Yaş Oyun Etkinlikleri
Okul Öncesi 3 4 Yaş Oyun Etkinlikleri

Özellikle Okul Öncesi 3 4 Yaş Oyun etkinlikleri konusunda siz değerli okuyucularımıza bilgi vermek istiyoruz. Bu yüzden sizde çocuklarınızla evde sıkılmadan aşağıda belirteceğimiz oyunları oynayabilirsiniz. Bu oyunlar çocuğunuzu motor gelişimi, oyun kurma beceresi ve en önemlisi sosyal gelişimi için oldukça faydalı olacaktır.

 • Parmak ve yüz boyama
 • Lego
 • Puzzle
 • Küp bloklar
 • Müzik aletleri ile parça besteleme

3 Yaş Oyun Etkinlikleri

3 Yaş Oyun Etkinlikleri genellikle en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu anlamda çocuğunuzda evde kaliteli ve keyifli vakit geçirmek için sizde gelişimine katkıda bulunacak oyunlar oynayarak güzel zaman geçirebilirsiniz. 3 Yaş Oyun etkinlikleri aşağıda yer almaktadır.

Bowling

Bu oyunu satın alabileceğin çocuk bowling takımları ile de evde pet şişeler ve yumuşak bir topla da oynayabilirsiniz. Pet şişeleri çocuğuna çok uzak olmayan bir mesafede diz ve çocuğuna top ile şişeleri tek seferde devirmesini söyle. Bu 3 yaş eğitici oyunu onu çok eğlendireceği gibi, el-göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirecektir.

Kavramları Öğrenme

3 yaş oyunları, kavramları öğretme amacı taşır. Bu oyun da onlardan birisi! Büyük bir kap içerisine sert ve yumuşak malzemeleri bir arada koy. Bu malzemelerden yumuşak olanlar çocuğunun küçük, peluş oyuncakları olabilmektedir.

 Sert olanları ise yine küçük oyuncak arabalardan ve diğer zararsız tüm materyallerden seçebilirsin. Çocuğunun önüne iki ayrı kap daha koy. Çocuğuna bu malzemelerden sert olanları bir kaba, yumuşak olanları ise diğer kaba koymasını söyle. Bu oyun, çocuğunun dokunma duyusunu geliştirecektir.

Renk Oyunu

3 yaş ev oyunları içinde en sevilenlerden birisi bu renk oyunudur. Çocuğunun çok aşina olduğu bir rengi seç, mesela mavi olsun. Çocuğuna “Acaba evimizde mavi hangi eşyalar var?” diye sor ve evin içerisindeki mavi eşyaları bulup sana söylemesini sağla. Bu oyunla hem ev içerisinde dolanıp enerjisini atacak hem de renk algılama yetisini geliştirecek.

Sonuç

Sonuç olarak bu yaştaki çocuklar için oyun ve etkinlikler çok önemlidir. Bulmaca oyunları, atış oyunları, taşıma oyunları gibi birçok oyun ve etkinlik çocuğunuzun gelişmesi için düzenlemeniz gerekmektedir.

3 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar ile alakalı sıkça sorulan soruları cevapladık. Sizin de sormak istedikleriniz olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevaplayacağız.

Okul öncesi 3-4 yaş oyun etkinlikleri ile alakalı bilgilendirici video alt kısımda belirtilmiştir. Konu hakkında daha fazla bilgiye erişmek isterseniz alttaki videoyu izlemeyi unutmayınız.

Dilerseniz bizdekalmasin.com adresinden ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

3 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar yazımızın sonuna geldik. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için takipte kalın.

Daha fazla oyun ile alakalı yazılarımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın