Ana Sayfa » Rehber » 2004’lüler Ne Zaman Askere Gidecek?

2004’lüler Ne Zaman Askere Gidecek?

2004’lüler Ne Zaman Askere Gidecek? adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda Türkiye’de yaşayan erkekler için önemli olan bir konuya değineceğiz. Özellikle yetişkinliğe geçiş döneminde oldukça önemli bir yere sahip olan askerlik hakkında bilinmeyen bir çok şey bulunuyor. Askere gidecek olan kişiler öncelikle asker alma tarihleri araştırmaları gerekmektedir. Yılın belirli dönemlerinde tecili olmayan kişiler askere çağırılmaktadırlar. Aynı zamanda bir çok askeri terim bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi celp ve sevk dönemi nedir gibi sorular olmaktadır.

Askere Ne Zaman Gidilir?

Askere Ne Zaman Gidilir?
Askere Ne Zaman Gidilir?

Erkekler hayatlarının belirli dönemlerinde askere gitme sorumluluğuna sahiptirler. Bu durum dünyanın çoğu ülkesinde geçerlidir. Askerlik zorunludur. Askerliğe kaç yaşında gidilir sorusunun cevabı her ülkeye göre değişmektedir. Eğer Türk vatandaşı iseniz 20 yaşınıza girdiğiniz ilk ay askerliğinizi yapmaya uygun olmaktasınız. Bu nedenle herhangi bir teciliniz veya raporunuz olmadığı taktirde askere gitmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda buna benzer diğer yazımız olan Keskin Nişancı Tüfeği Fiyatları 2022 yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belirli dönemlerde alınan askerliğe başvurular yapılmaktadır. Askerlik ne zaman belli olur sorusunun cevabını askerlik şubelerinden öğrenilebildiği gibi internet üzerinden de araştırması yapılabilir. Aynı şekilde kaç yaşında askere gidilebileceği, 18 yaşında askere gidilir mi gibi soruların cevapları da oldukça aranan sorular arasında yer almaktadır. Askerliğe kabul alındıktan sonra belirlenen tarihte teslim olmanız gerekmektedir. Bu süreçte belirli belgeler teslim etmeniz gerekir. Bunlardan bir tanesi de askerlik muayenesidir. 2003 askerlik muayenesi ne zaman gibi sorular son dönemde askerliğe gidecek olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisidir.

2022 Askerlik Celp Dönemleri 

Öncelikle askeri terimlerden bir tanesi de celp kelimesidir. Erkek bireyler hayatlarının bir döneminde ülkesinin vatani görevini yerine getirmektedir. Belirli bir yaşı olduran bireye celp gitmektedir. Bu da askere çağırılmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle askerliği gelmiş kişilerin evlerine asker celp dönemleri celp gitmektedir, yani askere çağırılmaktadır.

2022 celp dönemleri de bu yıl yayınlandı. Aşağıdaki listede 2022 yılındaki celp dönemlerini görebilirsiniz.

  • Şubat celbi (16 Ağustos – 15 Kasım)
  • Mayıs celbi ( 16 Kasım – 15 Şubat)
  • Ağustos celbi ( 16 Şubat – 15 Mayıs)
  • Kasım celbi ( 16 Mayıs – 15 Ağustos)

Askere Ne Zaman Giderim?

Askerlik dönemi zorunlu olarak erkeklerde hayatlarının bir döneminde mecburi durumdadır. 20 yaşınıza girdiğinizde celp dönemlerinde askerlik başvuruları yapabilirsiniz. Bunun haricinde 20 yaşından sonra da istediğiniz zaman tecilinizi bozdurup askerlik başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra devletin belirlemiş olduğu dönemde askerlik görevinizi yerine getirebilirsiniz.

Askerlik Yeri Ne Zaman Belli Olur?

Başvurunuzu yaptıktan sonra artık sadece nerede acemi birlik görevinizi yerine getireceğinizi beklemek kalıyor. Evinize gelen posta veya sistem üzerinde belirtilen birlikte vatani görevinizi yerine getirebilirsiniz. Her celp dönemi yapılan başvuru sonuçları o celp tarihine uygun bir zamanda yapılmaktadır. Başvuru yaptığınız celp tarihini internet üzerinde takip ederek e devlet üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri 2022

Son yıllarda askerliğini kısa dönem yapmak isteyen vatandaşlar için bedelli askerlik dönemi getirilmiştir. Celp dönemleri 2022 yılında da buna göre belirlenmektedir. 2022 bedelli askerlik celp dönemleri aynı normal askerlik gibi belirli dönemlerde yapılmaktadır. Aşağıda 2022 yılına ait celp tarihleri yer almaktadır.

  • 21 Temmuz 2022
  • 18 Ağustos 2022
  • 15 Eylül 2022
  • 13 Ekim 2022
  • 10 Kasım 2022
  • 08 Aralık 2022

Bu yıl bedelli askerlik yerleri ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı yılın ilk ayında 28 ocak tarihinde açıklanacağı söylendi.

Aynı zamanda Rehber kategorisindeki diğer yazılarımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2004’lüler Ne Zaman Askere Gidecek? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın