Ana Sayfa » Rehber » Ankara Zemini Sağlam Semtler – Ankara’da Diri Fay Hattı

Ankara Zemini Sağlam Semtler – Ankara’da Diri Fay Hattı

Ankara Zemini Sağlam Semtler

Ankara Zemini Sağlam Semtler, Ankara’da zemini sağlam olan semtler genellikle kayalık bölgelerde bulunmaktadır. Bu semtler arasında Çankaya ve Keçiören öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, EtimesgutHaymanaPolatlıSincan ve Yenimahalle gibi ilçeler, depremin en az beklendiği ilçeler olarak 4. derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Ancak, zeminin sağlam olması, oturulan evlerin depreme karşı dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, evlerin depreme karşı dayanıklı olması önemlidir.

Ankara’nın Deprem Riski Olan İlçeler

Ankara’nın Deprem Riski Olan İlçeler
Ankara’nın Deprem Riski Olan İlçeler
  1. Çamlıdere ve Evren ilçeleri 1. derece deprem bölgeleri arasında yer alıyor.
  2. Bala, Elmadağ, Nallıhan ve Kızılcahamam 2. derece deprem bölgesinde.
  3. Çubuk, Beypazarı, Güdül ve Gölbaşı 3. derece deprem bölgesi olarak geçiyor.
  4. Etimesgut, Haymana, Çankaya, Polatlı, Sincan ve Yenimahalle, depremin en az beklendiği ilçeler olarak 4. derece deprem bölgesinde yer alıyor.

🚀 Daha fazla bilgi ve eğlence için şu yazımıza da mutlaka göz atın! 

Ayrılık Sonrası 30 Gün Kuralı – İlişki Detoksu Nasıl Yapılır?

Ankara’nın Deprem Riski

Ankara’nın Deprem Riski
Ankara’nın Deprem Riski

Ankara Zemini Sağlam Semtler, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Ve genel olarak 3. ve 4. derece deprem bölgesi olarak görülüyor. Ancak, Ankara’nın sınır ilçelerinin bir çoğunun altında fay hattı bulunmaktadır. Özellikle Bu durum, Ankara’nın çevresindeki aktif fay hatlarından dolayı deprem riski taşıyan bir şehir olduğunu gösterir.

Ankara’da Diri Fay Hattı

Ankara’nın altında deprem üretecek aktif bir fay yok. Ancak, Ankara’nın çevresindeki fay hatlarından dolayı deprem riski taşıyan bir şehir olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Ankara’nın kuzeyinde Kuzey Anadolu Fay Hattı. Ayrıca Güneydoğusunda Kırşehir Keskin Fay Hattı ve Haymana bölgesinde ise Bala’nın altındaki küçük fay hatları bulunmaktadır.

Çankaya’nın Zemin Yapısı

Çankaya, Orta Anadolu’nun düzlükleri ortasında kayalık bir alanda kurulmuştur. Ayrıca Bu kayalık alan, artık kentin merkezinde küçük bir ada niteliğindedir. Ancak, Çankaya’nın en riskli bölgesi Demetevler olarak belirtilmiştir. Ayrıca olası şiddetli sarsıntıda, Demetevler’deki bitişik yapılar çabuk yıkılabiliyor.

SIK SORULAN SORULAR

🚀 Sevgiyle hazırladık, BizdeKalmasin ekibi 🎮 | bizdekalmasin.com 

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın