Ana Sayfa » Rehber » Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red – Ne Demek?

Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red – Ne Demek?

Eksik ödeme sayacı nakit red konusunda bazen sıkıntılar yaşamak normaldir. Ancak bu sorunların geneli müşteri kaynaklı olarak gelişmektedir. Kredi kartının ödemelerini düzenli olarak yapmamak ve sürekli olarak asgari tutarını ödemek gibi durumlar bu tip sorunu beraberinde getirecek olan bir halde olmaktadır.

Alışveriş ya da nakit avans kullanımı esnasında red yanıtı alma doğrultusunda çözümü de son derecede basit olacaktır. Bu süreçte dönem borcunu ödemek ve var olan toplam tutarın ödemesini gerçekleştirmekle birlikte red yanıtı almak gibi bir durum son bulacaktır. Kredi kartlarının tekrardan kullanma hakkı da gündeme gelecektir. Bu evrede de kredi kartı kullanıcılarının söz konusu hususa dikkat etmelerinde fayda var. Ayrıca diğer Rehber yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red Ne Demek

Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red Ne Demek
Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red Ne Demek

Öncelikle Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red ne demek? Bir POS (Satış Noktası) cihazında meydana gelebilecek bir sorundur. Bu sorun, müşterinin kredi kartından yapılan ödemede POS cihazının, ödeme tutarını doğru bir şekilde işlememesi ve eksik bir tutarın tahsil edilmesidir.

Bu durumda, POS cihazı üzerinde bulunan “Eksik Ödeme Sayacı” belirli bir seviyeye ulaşınca, cihazın sistem tarafından otomatik olarak kapatılması ve “Nakit Red” mesajının gösterilmesi nedeniyle ödeme tamamlanamaz. Müşteriye, işlemi tamamlamak için nakit ödeme yapması veya başka bir ödeme yöntemi kullanması gerektiği bildiriliyor.

Bu sorun genellikle POS cihazının yazılımı veya donanımındaki bir hata nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda, POS cihazının yazılımı veya donanımı hızlı bir şekilde tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

Kartınız Nakit İşlemlerine Kapatıldığı İçin İşleminizi Gerçekleştiremiyoruz

Kartınız Nakit İşlemlerine Kapatıldığı İçin İşleminizi Gerçekleştiremiyoruz mesajı, bir ATM veya POS cihazından para çekme veya nakit avans işlemi yapmaya çalışırken karşılaşılan bir hatadır. Bu mesaj, bankanın müşterinin kredi veya banka kartının nakit işlemleri için geçici veya kalıcı olarak kapatıldığını belirtir.

Kartın nakit işlemlerine kapatılması, genellikle müşterinin banka hesabındaki bakiyenin yetersiz olması, kartın çalınmış veya kaybolmuş olması, müşterinin kartın PIN kodunu yanlış girmesi veya kartın başka bir güvenlik sorunu nedeniyle riskli görülmesi durumlarında gerçekleştirilir.

Bu durumda, müşteri banka hesabındaki bakiyeyi artırmalı, kartın çalınması veya kaybolması durumunda bankayla iletişime geçmeli, PIN kodunu doğru bir şekilde girmeli veya karttaki güvenlik sorunlarını çözmeli ve ardından nakit işlemlerini tekrar gerçekleştirebilmek için banka veya kredi kartı şirketiyle iletişime geçmelidir.

Neden Nakit Avans Kullanamıyorum?

Kredi kartlarından nakit çekim yapmak mümkündür. Ancak nakit avans kullanamama gibi durumlar da bazı hallerde gelişecektir. Bununla beraber neden nakit avans kullanamıyorum gibi bir soru da genel olarak açığa çıkacaktır. Bu hususta kredi kartı eksik ödeme sayacına dikkat etmekte fayda var. Bu ödeme sayacının 3 ya da daha fazla olması durumunda herhangi bir nakit avans çekme durumu söz konusu olmayacaktır.

Asgari ödeme tutarının 3 kez ödenmemesi durumunda kredi kartları nakit avans kullanımına kapanacaktır. Üst üste 3 kez hiçbir ödemenin olmaması halinde de kredi kartlarıyla alışveriş yapma hali de son bulacaktır. Ancak kredi kartlarının dönem borçlarının ödenmesi halinde bu tip bir olumsuzluk son bulacaktır. Kapalı kalan kredi kartlarının tekrardan kullanıma açılması söz konusu olacaktır.

8 Ekim 2013 tarihinden itibaren ilk kez kredi kartı sahibi olan kişilerin toplam alacakları limitlerin belirlenmiştir. Ayrıca ay içerisinde asgari ödeme tutarına uygun bir biçimde ödeme yapmak için bu limit tutarları da ayarlanacaktır. Bununla beraber yine de ödeme yapılmaması halinde kredi kartlarının dönem borçlarının kapatılması önemlidir. Aksi takdirde kredi kartlarının kullanıma kapatılması söz konusudur. Ayrıca bu süre zarfında herhangi bir kredi kartı limit arttırma durumu da söz konusu olmayacaktır. Bu tip talepleri olan kullanıcıların da önceliğinin kredi kartı dönem borcunu ödemeleri gerektiği de belirtilmektedir.

Ayrıca dilerseniz 41 Kart Başvurusu yazımızı da bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartında Nakit Avans Uyarısı

Kredi kartlarına dair asgari ödeme tutarları, son zamanlarda yükseltildi. Bununla beraber birçok kullanıcının nakit avans çekimine dayalı bir kapatılma işlemi uygulandı. Kredi kartında nakit avans uyarısı hususunda da bildirimler ön planda yer almaya başladı. Bankaların geneli bu noktada taksitli nakit avans kullanımına dair yönlendirmeler de ortaya çıkıyor. Nakit avans kullanarak limitini de aynı şekilde arttıran kullanıcıların hesaplarını en iyi şekilde yapmaları gerekecektir. Ödemeyi yapamadıkları hallerde nakit çekime kapanacağından dolayı hem kredi kartı hem de nakit avans borcunu ödemek durumunda kalacaklarını unutmamaları gerekiyor.

Kredi kartlarına dair son güncelleme dahilinde yeni bir kural daha açığa çıktı. Bununla beraber yeni düzenlemeyle birlikte bir yıl içerisinde 3 kez dönem borcunun yarısına kadar ödeme yapmayan kişilerin nakit avans çekimi durumu ortadan kalktı.

Kredi kartı limiti 5 bin TL ve üzerinde olanların her 6 ayda bir asgari ödemeleri %2 oranında artarak %40 oranına eşitlenmesi söz konusudur. Ayrıca yeni kredi kartı alanlar için de doğrudan %40 üzerinden asgari tutar durumunun başlaması gündeme gelmiştir.

Bu tip düzenlemelerin ortaya çıkmasıyla birlikte pek çok kişi nakit avans sorunu yaşamaya başladı. Ayrıca limit artışı gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Bu aşamada da her bir müşterinin kart ödemelerini düzenli ve hesaplı bir biçimde yapmalarında da fayda vardır.

Son olarak Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Eksik Ödeme Sayacı Nakit Red Ne Demek? yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın