Ana Sayfa » Rehber » Mastür Günah Mı Sorularla Diyanet – Genel Açıklama!

Mastür Günah Mı Sorularla Diyanet – Genel Açıklama!

Mastür günah mı sorularla diyanet kaynaklarında açıkça belirtilen konular arasındadır. Mastürbasyon, kişilerin kendilerini tatmin etmeleriyle orgazma ulaşmaları manasını içermektedir. Ayrıca bu eylemler zevk için yapıldığında haram olma durumu söz konusudur. Ancak rahatlamak için olduğunda caiz, zina durumu yaşanması halinde de vacip olarak belirtilmektedir. İnsanların keyfi bir biçimde boşalma gereği durması durumunda caiz halde olduğundan dolayı günah konumunda yer almayacaktır. Ancak kadın ya da erkek için zina oluşumu durumu olduğunda orgazma ulaşmak için kendini tatmin etmesi vacip olan konular arasındadır.

Mastürbasyon sonrasında meni geldiğinde hem gusül hem de oruç bozulur. Kadınlarda meni gelmesi erkeklere göre daha da zor olmaktadır. Ancak meni yerine mezi geldiğinde gusül gerekmemektedir. Meni gelme esnasında kasılmalar olacağından dolayı boşalma halinin oluştuğunu bu şekilde anlamak mümkündür. Ayrıca diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Erkeğin Cinsel İlişki Yaşamamak İçin Mastürbasyon Yapması Uygun Mu?

Erkeklerin cinsel ilişki yaşama tehlikesine karşı olarak mastürbasyon yapmasında bir sorun olmayacaktır. Ayrıca harama bakmamak adına bu şekilde bir girişimde olacaktır. Bununla beraber erkeğin cinsel ilişki yaşamamak için mastürbasyon yapması uygun mu tipinde bir soru da gündeme gelecektir. Harama bakmamak için bu şekilde bir harekette bulunacaktır. Ayrıca bu durum belirli hadislerle de net bir biçimde ortaya konulmuştur.

  • (Yabancı kadını görüp, azab-ı ilahiden korkarak, başını ondan çevirene Allahü teâlâ ibadetin tadını duyurur.) [Hakim]
  • (Neresine olursa olsun, kadına şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülecek, sonra Cehenneme atılacaktır.) [M. Enhür]
  • (Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

Mastürbasyonla Rahatlayınca Zevk Almak Günah Mı?

Mastürbasyonla Rahatlayınca Zevk Almak Günah Mı?
Mastürbasyonla Rahatlayınca Zevk Almak Günah Mı?

Mastürbasyon yaparak rahatlamak için geçerli sebepleri olanlar için günah durumu söz konusu değildir. Sadece zevk almak için boşalma işlemini uygulamak caiz olmayacaktır. Bununla beraber mastürbasyonla rahatlayınca zevk almak günah mı gibi bir soru da açığa çıkmaktadır. Zorunlu hallerde de zevk almak söz konusu olduğundan dolayı bir günah durumu gelişmeyecektir. Belirli bir kötü adımı atmak adına önleyici bir girişim olmasından dolayı günah olarak değerlendirilmemektedir.

Ayrıca Mastur Gusül Gerektirir mi? hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mastürbasyon Orucu Bozarsa Kazası Gerekir Mi?

Mastürbasyon sonrasında orucu bozulanların genel olarak sorduğu sorular da vardır. Özellikle mastürbasyon orucu bozarsa kazası gerekir mi gibi bir soru da açığa çıkmaktadır. Bununla beraber mutlaka kaza ve kefareti gereken konular arasında yer almaktadır. Kasıtlı bir biçimde yapılmasından dolayı bu tip bir durum söz konusu olacaktır.

Mastürbasyonun Zararı Olmamasına Rağmen Neden Haram?

Mastürbasyona dair sorular her zaman ön plandadır. Bununla beraber mastürbasyonun zararı olmamasına rağmen neden haram olduğuna dair sorular da ön planda varlık gösteriyor. Haram olmasının nedeni insan vücuduna da bazı zararları olduğundan kaynaklıdır.

Sürekli olarak mastürbasyon yapmak erkeklerde iktidarsızlık ve erken boşalma gibi sorunları beraberinde getiren bir konu olmaktadır. Bazı hadislerde de bu durum açık bir biçimde ifade edilmiştir.

İmam-ı Kurtubi hadisine göre; (Onlar, eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini, [zina, livata, mut’a nikahı, hayvana tecavüz, mastürbasyon gibi meşru olmayan her şeyden] korurlar. Doğrusu bunlar [helal olan eşleri ile beraber oldukları için] yerilemez, ayıplanmazlar. Şu halde, bunun ötesine gitmek isteyen, [zina, livata ve mastürbasyon yapan, muvakkat nikah yapan, hayvana tecavüz eden, meşru yolun dışına çıkmakla] haddi aşmış olur.) [Müminun 5-7] (Cami-ul-Ahkam)

Başka bir hadiste de şu şekilde mastürbasyon konusu yer almaktadır. (Elini nikah eden [Ne şekilde olursa olsun, mastürbasyon yapan] lanetlenmiştir.) [İ. Baverdi]

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak Mastür Günah Mı Sorularla Diyanet adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın