Ana Sayfa » Rehber » Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Tüm Bölümler!

Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri 2024 – Tüm Bölümler!

Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri 2024 yazımız ile sizlerleyiz. Günümüzde sağlık sektörüne olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyen birçok öğrenci de optisyenlik alanında eğitim almaya yönelmektedir. Meslek yüksekokullarından optisyenlik programını başarıyla tamamlayan öğrenciler için dikey geçiş sınavı (DGS) ile büyük bir fırsat sunuluyor. Biz de bu yazımızda Optisyenlik bölümü mezunlarının DGS ile geçiş yapabileceği bölümlere değineceğiz. Ayrıca Rehber kategorimizdeki benzer yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri 2024

Önlisans Optisyenlik Bölümü, göz sağlığı ve görme bozuklukları ile ilgilenen bir sağlık meslek dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, gözlük, kontakt lens, yapay göz vb. gibi göz sağlığı ürünlerinin tasarımı, üretimi, satışı ve takibi gibi konuları öğrenirler. Optik aletlerin kullanımı, göz muayenesi, görme testleri, gözlük camı seçimi ve lens uygulamaları gibi konular da bu bölümde öğretilen diğer konular arasındadır.

Mezunlar, optik sektöründe çalışarak göz sağlığı ile ilgili sorunları teşhis edebilir, çözüm önerileri sunabilir ve hastaların görme sorunlarına çözüm bulmak için gözlük, kontakt lens vb. gibi ürünlerin satışını gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümleri tercih ederek farklı kariyer planlaması yapabilirler. Bölümler ise şu şekildedir:

 • Optik ve Akustik Mühendisliği
 • Fizik
 • Fizik Mühendisliği
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Sağlık Yönetimi

Optisyenlik DGS

Optisyenlik DGS
Optisyenlik DGS

Az önceki bahsettiğimiz bölümlerin yanı sıra Açıköğretim Fakülteleri’nde bulunan çeşitli bölümlere de geçiş yapılabilmektedir. İlgi ve yetenekler doğrultusunda kişiler bölüm tercihi yapmaktadır. Her bölüm için farklı şartlar bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru öncesi şartları takip etmek oldukça önemlidir. İşte Açıköğretim Fakültelerinde bulunan diğer Optisyenlik DGS bölümleri şu şekildedir:

 • Uluslararası İlişkiler
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Konaklama İşletmeciliği
 • İktisat
 • İşletme
 • Maliye
 • Kamu Yönetimi
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Ayrıca dilerseniz İtalyan Gözlük Markaları yazımızı bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Optisyenlik Dikey Geçiş

Optisyenlik bölümü mezunları daha çok kendi alanlarında çalışmak istemektedirler. Bu nedenle genellikle Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünü tercih etmektedirler. Optisyenlik Dikey Geçiş sınavından başarılı olduktan sonra alınacak eğitimlerle kişiler birçok avantaj elde etmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 1. DGS ile lisans tamamlama, öğrencilerin daha kısa sürede lisans derecesi almalarını sağlamaktadır. Bu sayede öğrenciler, iş hayatına daha erken atılma fırsatı bulabilmektedir.
 2. Lisans tamamlama için DGS sınavına giren öğrenciler, daha önce aldıkları derslerin bazılarını muafiyet sayesinde tekrar almazlar. Bu sayede daha az ders alarak lisans tamamlama fırsatı elde ederler.
 3. Dikey geçiş sınavı, öğrencilere daha yüksek bir eğitim seviyesi elde etme ve daha iyi iş fırsatlarına sahip olma şansı vermektedir.

Optisyenlik Lisans Tamamlama

Optisyenlik Lisans Tamamlama yaparak mezun olanlar, genellikle göz sağlığı ve optik sektöründe çalışma imkanına sahip olmaktadır. Bu kişiler, optik mağazalarında, gözlükçülerde, optik laboratuvarlarında ve göz hastanelerinde çalışabilirler. Ayrıca, kendi optik mağazalarını açarak ya da optik sektörüne yönelik farklı iş alanlarında da kariyerlerine devam edebilirler.

Son olarak Optisyenlik DGS ile alakalı çeşitli soruları sizler için yanıtlayacağız.

Ayrıca Optisyenlik DGS Geçiş Bölümleri 2024 yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Eğer isterseniz Rehber kategorimizdeki yazıları da aşağıdan ve bağlantıdan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresinden de ana sayfamızdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın