Ana Sayfa » Rehber » Ramazan’da Mastür Yapmak Günah mı Diyanet – Mastürbasyon Orucu Bozar mı?

Ramazan’da Mastür Yapmak Günah mı Diyanet – Mastürbasyon Orucu Bozar mı?

Ramazan’da mastür yapmak günah mı diyanetMastürbasyon Orucu Bozar mı?sorusu uzun zamandır merak edilen bir sorudur. Ramazan ayının anlamı insanların nefisleriyle mücadele etmesinden ibarettir. Bununla beraber mastürbasyon konusu da yaygın olarak gündeme gelen konular arasında yer almaktadır. Mastürbasyon konusunun da bu hususta fazlasıyla sorulması son derecede normal olmaktadır. Ayrıca mastürbasyonun hangi amaçlarla ve ne zaman yapılacağı da bu süreçte son derecede önemli olan hususlar arasında yer almaktadır. Bu aşamada da bu tip soruların yanıtları da merak görmektedir.

Ramazanda Mastür Yapmak Orucu Bozar mı Diyanet

Ramazanda Mastür Yapmak Orucu Bozar mı Diyanet
Ramazanda Mastür Yapmak Orucu Bozar mı Diyanet

Öncelikle Ramazanda Mastür Yapmak Orucu Bozar mı Diyanet sorusunun cevabı ile karşınızdayız. Ramazan ayında oruç tutan bir Müslüman için, gün boyunca cinsel ilişkiye girme, cinsel temas veya cinsel dürtüleri tatmin etmek amacıyla mastürbasyon gibi eylemler yapmak orucu bozar. Bu tür eylemler, orucun temel amacı olan Allah’a yakınlaşma ve manevi arınmayı engelleyebilir.

Dolayısıyla, Ramazan ayında mastürbasyon yapmak orucu bozar ve orucun yeniden tutulması gerekebilir. Ancak, bu konuda daha kesin bir fetva almak isterseniz, bir imama veya din adamına danışmanız daha uygun olacaktır.

İftardan Sonra Mastür Yapmak Günah mı Diyanet

İftardan Sonra Mastür Yapmak Günah mı Diyanet sorusunun cevabı ile karşınızdayız. İftar vaktinden imsak zamanına kadar mastürbasyon yapmak oruçlu olunmadığından dolayı söz konusudur. Ancak bu süre zarfında bu eylemi gerçekleştirenlerin gusül abdesti almaları gerekecektir. Dini vecibelerini yerine getiremeyeceklerinden dolayı mutlaka gusül almaları önemli olacaktır.

Boşaldıktan sonra cünüp olacak olan kişilerin ibadetlerini yapmaları söz konusu olmayacaktır. Bununla beraber ilk fırsatta gusül almak da gerekecektir. Bununla beraber bazı hadisler de bu durumu desteklemektedir.

Ancak gusletmesi gereken bir kimse ihtiyaç hâlinde, herhangi bir namazın geçmesine sebebiyet vermemek kaydıyla, avret mahallinin temizliğini yaptıktan sonra abdest alarak ya da sadece el ve ağzını yıkayarak uyuyabilir, yiyip içebilir ve başka işlerle meşgul olabilir (Buhârî, Gusül, 27; Müslim, Hayız, 21, 22, 24).

Çünkü cünüplük, gusül ve abdest gibi özel bir temizliği gerektirmeyen işlerin yapılmasına engel değildir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), cünüp olmakla müminin necis (maddeten pis) olmayacağını ifade etmiştir (Buhârî, Gusül, 23).

Cünüp olan kişilerin abdest almayı geciktirmesi haramdır. Ayrıca bu süreçte yiyip içmesi de mekruhtur. Bununla beraber cünüp olanların bir an önce gusül abdesti almaları da önemli bir konumdadır.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Oruçluyken Eşinin Cinsel Organına Dokunmak  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oruçluyken Elle Tatmin Olan Kimsenin Orucu Bozulur Mu?

Oruç ibadeti nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durmak adına gerçekleştirilecektir. Bununla beraber isteklerin kontrol altına alınması açısından etkilidir. Ayrıca şehvet arzularına mağlup olanların orucu da bozulacaktır. Oruçluyken elle tatmin olan kimsenin orucu bozulur mu? veya Mastürbasyon Orucu Bozar mı? hususunda da bir soru gündeme gelecektir.

Oruçlu olan kişilerin elle tatmin olmaları bu ibadeti bozacaktır. Ayrıca kaza gerektirecektir. Bununla beraber kazayla yetinmemekle beraber tövbe etmeleri de önemli olacaktır. Bu durum hadislerle de açıkça ifade edilen konular arasında yer almaktadır.

Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Tebyîn, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 293).

Orucu Bozmanın Kefareti Nedir?

Orucu Bozmanın Kefareti Nedir?
Orucu Bozmanın Kefareti Nedir?

Oruçluyken elle tatmin etmek kesin olarak orucu bozan bir eylemdir. Ayrıca orucu bozmanın kefareti nedir gibi bir soru da açığa çıkmaktadır. Oruç bozmak ciddi bir günahtır ve kefaret gerektiren bir eylem olarak ifade edilen bir konudur.

Orucu hangi nedenden olursa olsun bozmanın belirli bir kefareti vardır. Bununla beraber belirtilmiş olan kefaret de 60 gün boyunca aralıksız oruç tutmak olacaktır. Sağlık sorunu olan kişilerin bu kefareti maddi olarak ödemesi de söz konusu olmaktadır. Ayrıca bu hususta Diyanet tarafından belirtilen yanıtlar da vardır. Hadisleri içeren bu yanıt şu şekilde belirtilmektedir.

Orucu kasten, yani mazereti olmadığı halde bilerek bozmak, Ramazan’ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s), orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir (Buhârî, Savm, 30; Hibe 20; Nafakât, 13; Keffârâtü’l-eymân, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81). Oruç keffâreti, iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe edilmesi ve bozulan orucun da kazası gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 261-262).

Ayrıca, Mastürbasyon Orucu Bozar mı? ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak Ramazan’da Mastür Yapmak Günah mı Diyanet yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın