Ana Sayfa » Rehber » Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Bildirimi Kimlere Gider

Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Bildirimi Kimlere Gider

Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Bildirimi Kimlere Gider yazımız ile beraberiz. Günümüzde sıklıkla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp yaklaşık olarak 10 yıl önce yeri doldurulamayacak bir şekilde hayatımıza girmiştir. Hemen hemen her telefonda yüklü olan bu uygulama dünya nüfusunun yarısından fazlası tarafından kullanılmaktadır. Peki bu uygulamada son zamanlarda karşınıza çıkan aranızdaki güvenlik kodu değişti cümlesi ne demek sizlere bunu anlatacağız. Bugün rahat bir şekilde mesajlaşabildiğiniz Whatsapp ile ücretsiz bir şekilde hem sesli hem de görüntülü arama yapabiliyorsunuz. Bunun yanında ücretsiz olan bu uygulamada resim, video, konum gibi bilgileri de paylaşabiliyorsunuz.

Whatsapp Güvenlik Kodu Nedir?

Gizlilik ve güvenliği sağlamak için 2016 yılında Whatsapp güvenlik kodu uygulanmaya başlanmıştır. Bu kod ile mesajlarınızın, resimlerinizin ve birçok önemli bilginizin, Whatsapp yetkilileri de dahil, üçüncü kişiler tarafından görünmesini engellemektedir. Günümüzde bilgisayar korsanlarının çok fazla miktarda özel veriyi yasa dışı yollarla ele geçirdiklerini görülünce, bu özellik güvenlik açısından son derece önemlidir. Böylece Whatsapp güvenlik kodu değişti nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Fakat bu kod ile ilgili şöyle bir bilgi de mevcuttur. Whatsapp’ta her konuşma için oluşturulan bu güvenlik kodlarını kişi bilgisi ekranında hem QR kodu hem de 60 haneli bir sayı olarak tutulmaktadır ve bunları sizde görebilirsiniz.

Sohbet ettiğiniz her kişiyle farklı bir kodunuz vardır. Güvenlik kodları, sohbet ettiğiniz kişiyle aranızdaki özel anahtarın görünür halidir. Ancak bunlar gerçek anahtarlar değildir çünkü gerçek anahtarlar her zaman gizli tutulur. Whatsapp Güvenlik Kodu Nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Whatsapp Kamera Ayarları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Ne Demek?

İnsanlar son zamanlarda Wp’de güvenlik kodu değişti ne demek? Diye arama yapmaktadırlar. Çünkü yapılan her sohbet için ayrı ayrı oluşturulan güvenlik kodunun değiştiğine dair uyarılar alabilirsiniz. Bu uyarıların 2 nedeni vardır. Bunlardan birincisi sohbet ettiğiniz kişinin telefonunu değiştirmesidir. İkinci nedeni ise sohbet ettiğiniz kişinin uygulamayı silip tekrar yüklemesidir. Bu uyarı size wp güvenlik kodu değiştikten sonra atılan ilk mesajla gelmektedir. Güvenlik kodu değiştikten sonra elinizden hiçbir şey gelmeyecektir. Çünkü bu şifreler uygulama tarafından oluşturulduğu için bu mesaj bilgilendirme amacıyla sizlere gelmektedir. Böylece Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Ne Demek? Sorusunu cevaplamış olduk.

Whatsappta Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Whatsappta Güvenlik Kodu Neden Değişir?
Whatsappta Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Wp güvenlik kodu neden değişir? Sorusunun bir çok sebebi vardır. Uygulamayı silip yeniden yüklerseniz, telefonunuzu değiştirirseniz, eşleştirilmiş bir cihaz eklemek veya kaldırmak olabilir. Veri hırsızlığını önlemek adına atılmış ciddi bir adım olan uçtan uca şifreleme, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktadır. Bu sebeple Whatsapp güvenli bir ortam oluşturmak için güvenlik kodunu 60 haneli olarak gösterecektir. Bu şifreleri sohbet ettiğiniz kullanıcılarla karşılaştırarak konuşmalarınızın güvenliğini kontrol edebilirsiniz. Böylece Whatsappta Güvenlik Kodu Neden Değişir? Sorusunu cevaplamış olduk.

Whatsapp Güvenlik Kodu Değiştirme

Her mesajlaşma için özel olarak oluşturulan şifrelerin uygulama tarafından otomatik olarak belirlenmesinden dolayı Whatsapp Güvenlik Kodu Değiştirme işlemi gibi bir şey yapamazsınız. Güvenlik kodu neden değişir? Diye merak ediyorsanız sohbet ettiğiniz kişi telefonunu değiştirmiş olabilir veyahut Whatsapp uygulamasını silip tekrardan da yüklemiş olabilir. Bunun dışında konuştuğunuz kişiyle mesajlarınız şifreli mi diye öğrenebilirsiniz. Bunun için şu adımları yapmalısınız:

  1. Whatsapp uygulamasını açınız.
  2. Sohbet ettiğiniz kişinin adının yazılı olduğu alana tıklayınız.
  3. Şifreleme yazan yere tıklayınız.
  4. Karşınıza 60 haneli kod çıkacaktır. Sağ alt tarafta yazan kodu tara bölümüne tıklayınız.
  5. Kod taratıldıktan sonra eğer yeşil bir onay işareti gelirse mesajlarınız üçüncü kişiler tarafından okunmuyordur.

Rehber kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Bildirimi Kimlere Gider yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (4 Oy)
“Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Bildirimi Kimlere Gider” üzerine 2 yorum
Yorum yapın