Yüz Görümlüğü Nedir?

Yüz Görümlüğü Nedir? yazımız ile karşınızdayız. Türk gelenek ve göreneklerinde düğünün yeri önemlidir. Düğün bir evliliğin başlangıcı kabul edildiğinden, çoğu insan, düğün günü ne kadar güzel olursa evliliğin de aynı şekilde devam edeceğine inanılmaktadır.

Düğünlerde kendi içinde de yöreden yöreye değişen veya ülkenin genelinde uygulanan çeşitli gelenekler vardır. Bu geleneklerden biri de Yüz Görümlüğüdür.

Yüz Görümlüğü Ne Takılır?

Eskilerden günümüze kadar gelen yüz görümlüğü hediyesi için birçok damat adayı karar verirken bir hayli zorlanmakta ve akıllarına sık sık Yüz Görümlüğü Ne Takılır? sorusu takılmaktadır. Eskiden düğünlerde beşi bir yerde altın gerdanlık takılırdı. Ancak artık günümüzde bu bir hediye olarak düşünüldüğü için değişik hediyelerde verilebiliyor. Bu nedenle damat adaylarına verilebilecek en iyi tavsiye verilecek hediyenin gelinin zevkine ve isteğine göre alınmasıdır.

Gelin Yüz Görümlüğü Ne Takılır?

Gelin Yüz Görümlüğü Ne Takılır?
Gelin Yüz Görümlüğü Ne Takılır?

Eski zamanlardan beri uygulanan bu gelenekte damat gerdek gecesi gelinin yüzünü açmak amacıyla onun gönlünü hoş etmek için verdiği değerli altın takı ve hediyelere yüz görümlüğü denir. Peki damat bu aşamada ne gibi hediyeler verebilir?, geline ne takabilir?, Gelin Yüz Görümlüğü Ne Takılır? gibi soruların cevabını sizler için yazımızda derledik

Geline yüz görümlüğü olarak eskiden beşi bir erde gerdanlık takıldığı bilgisi çoğu kaynakta mevcuttur. Fakat değişen günümüz şartlarıyla artık bu hediye/hediyeler, gelinin isteğine göre seçilmektedir.

Bununla beraber Rehber kategorimizdeki Priv Hesap Biyografi Önerileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yüz Görümlüğü Ne Demek?

Türk kültüründe sayılamayacak kadar fazla düğün geleneği vardır. Kına gecesi, gerdek gecesi, halay çekme bunlardan sadece bazılarıdır. Başlıca geleneklerimizden biri de yüz görümlüğü geleneğidir. Yüz görümlüğü, eski bir Türk geleneğidir ve başka çeşitli ülkelerde de uygulanmaktadır. Yüz Görümlüğü Ne Demek? sorusunun cevabı sizlerle…

Yüz görümlüğü Damadın gelinin duvağını açarak yüzünü görmek için verdiği altın gibi değerli hediyeye verilen isimdir.

Yüz Görümlüğü Ne Alınır?

Gelinin gönlünü hoş etmek amacıyla duvağını açmak için verilen/takılan bu hediyelerden bazılarını Yüz Görümlüğü Ne Alınır? konusu hakkında merakınızı gidermek istedik ve sizler için aşağıda liste halinde sıraladık;

  • Beşi bir yerde
  • Altın bilezik
  • Altın kolye
  • Pırlanta kolye
  • İnci kolye
  • Altın küpeler

Yüz Görümlüğü Zorunlu mu?

Çeşitli kültürlerde olduğu gibi Türk kültüründe de kendine yer edinen Yüz Görümlüğü, yani gelinin yüzünün görülebilmesi için kıymetli ve genelde altından takıların hediye edilmesi geleneği günümüzde halen bir tartışma konusudur. Bunun yanında Yüz Görümlüğü Zorunlu mu? sorusu akıllarda merak uyandıran bir sorudur. Elbette hiçbir geleneği uygulamak zorunlu değildir, bu tamamen kişisel fikirlerle ilgilidir.

Bununla beraber Rehber kategorimizdeki İş Yeri Açma Belgesi Ne İşe Yarar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dinimizde Yüz Görümlüğü

Yüz görümlüğü, daha önce de belirttiğimiz gibi kimileri için kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Tabi ki de her konuda olduğu gibi bu konuda da farklı görüşler mevcuttur ve tartışmalar devam etmektedir. Tartışma sebeplerinden biri de Dinimizde Yüz Görümlüğü var mıdır? / zorunlu mudur? sorusunun cevabıdır. Sizler için bu soruyu yazımızda cevapladık.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde halen tartışma konusu olan bu sorunun cevabı çeşitli kaynaklarda farklı cevaplanmıştır. Ancak bu kaynakların büyük bir kısmı Yüz Görümlüğümün yalnızca bir adet olduğunu ve dinimizde böyle bir şey olmadığını belirtmişlerdir.

Yüz Görümlüğü Nedir? yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımız sizlerle olacak. Takipte kalın.

Dilerseniz rehber kategorimizdeki son yazılara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz bizdekalmasin.com bağlantısından ana sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Aşağıdan yazımızı oylayabilirsiniz.

Yorum yapın