Ana Sayfa » Genel Kültür » Behna Dilemin Ne Demek ? – Evina Dilemin Ne Demek

Behna Dilemin Ne Demek ? – Evina Dilemin Ne Demek

Son yıllarda artışa geçen Kürtçe şarkılar, en çok dinlenen hitler arasında yer bulmaktadır. Hem ritmi hem de anlamı açısından farklı çevreler tarafından dinlenen bu şarkılar, derin anlamlara sahip olabilmektedir. Behna Dilemin ne demek sorusu da Kürtçe şarkı dinleyen ancak dili bilmeyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Kısa yoldan ve sözlük kullanmadan, bu kelimenin anlamını bulmak istemektedirler.

Behna Ne Demek

Her dilde o dilin fonetiğine uygun olan birtakım tamlamalar bulunur. Kürtçe de içinde en çok tamlama bulunduran dillerden birisidir. Hem Türkçe hem de Kürtçe zengin dil ailelerinden geldiğinden, tamlamalar bu iki dilde de sıklıkla karşımıza çıkar.

Behna, Kürtçe de sevgilim anlamına gelen bir tamlamadır. Bu kelimeyi köklerine ayırdığımızda, beh kardeş anlamına gelirken, kelimenin sonunda yer alan na ise iyelik zamiri olan ben anlamına gelir. Kürtçe sondan çekimli bir dil olduğundan, zamirler genellikle kelimelerin sonunda yer almaktadır. Çekimlenen kelimeler, benim ve senin gibi iyelik zamirleri ile tam bir anlam kazanır.

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨
Forelsket Ne Demek? – Forelsket Hangi Dilde?

Evina Dilemin Ne Demek

Behna Dilemin ne demek, sorusunun yanında, Evina Dilemin ne demek sorusu da en çok aranan sorulardan birisidir. Bu soruya da tıpkı diğeri gibi, köklerine ayrılarak cevap verilebilir.

Her dilde duyguları ifade eden bazı tamlamalar bulunur. Bu tamlamalar sayesinde, kişiler sevgilerini karşı tarafa aktarabilir. Örnek vermek gerekirse;

  • İngilizce’de I love you
  • Almanca’da ich liebe dich
  • Arapça’da uhibbuke
  • İtalyanca’da Te Amo sevgi sözcükleri karşımıza çıkar.

Kürtçe de sevgi sözcükleri bakımından, en geniş dillerden birisidir. Kişiler farklı tamlamalar kullanarak, duygularını ifade etme anlamı bulur. “ Evina Dilemin “ seni seviyorum anlamına gelen bir cümledir.

Behna Dilemin Ne Demek

Behna Dilemin, Kürtçe de duyguları ifade ederken kullanılan bir tamlamadır. Kürtçe sonlarına alınan ekler ile kelimelere sahiplik anlamı katar. Buradaki “ na “ eki de Türkçe de iyelik eki olan “benim” sözcüğüne karşılık gelir. İyelik ekleri Kürtçe de isme bitişik olarak kelimede kendisine yer bulur.

Behna dilemin, Kürtçe’de benim sevgilim, yarim anlamlarına gelen bir isim tamlamasıdır. Şarkı ve türkülerde sıklıkla karşımıza çıkan bu ifade, aynı zamanda roman ve şiirlerde de kendisine yer bulur. Son yıllarda bazı Kürtçe şarkıların hit haline gelmesi, bu tamlamanın da merak edilmesine neden olmuştur.

Delale Dilemin Ne Demek Türkçesi

Çeviri yaparken ana dildeki anlamı yakalamak oldukça zordur. Ancak kişilerin yakın çeviri yapması, dile hakim olmaları ile mümkün olur. Delale Dilemin kelimelerinin Türkçe karşılığı, sevgilim ve seni seviyorum gibi anlamlara gelir. Sevgi sözcükleri, Kürtçe de birçok farklı şekilde ifade edilebilir.

Behna Dilemin ne demek, sorusu gibi bu soru da internette çok sık aranmaktadır. Farklı şarkılarda kendine yer bulan bu tamlama, sevgi ve aşk temalı şarkılarda karşımıza çıkar.

Kürtçe dilemin ne anlama gelir?

Dilemin kelimesi Kürtçe de gönlüm anlamına gelir. Mecazi anlamı olan bu kelime, özellikle şiir ve şarkı sözlerinde kendisine yer bulmaktadır.

Oy dilemin Kürtçe’de hangi anlama gelir?

Oy dilemin Türkçe karşılığı, oy kalbim ve yüreğim anlamlarına gelmektedir.

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan Ana Sayfamıza Göz Atın!

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın