Ana Sayfa » Yaşam » Sağlık » Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi

Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi

Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Bazı insanlar günde en az 2 kere duş alırken bazıları duşa girmekten nefret eder. Duşa girmeyi sürekli erteleyen kişilerin aslında korktukları ya da çekindikleri bazı durumlar vardır. Aynı zamanda diğer sağlık konuları hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yıkanmak İstememe Hastalığı

Yıkanmak İstememe Hastalığı
Yıkanmak İstememe Hastalığı

Ayrıca Yıkanmak istememe hastalığı muhtemelen birçok kişinin bilmediği ya da daha önce duymadığı bir kavramdır. Bu kavram tıpta “Ablütofobi” olarak adlandırılan bir hastalıktır. Ayrıca Yıkanmak istememe hastalığı yani Ablütofobi aslında bir tür kaygı bozukluğudur.

Bu hatalık genellikle çocuklarda ve kadınlarda görülmekte olup her yaştan kişide de görülebilen bir hastalıktır. Ablütofobinin en büyük nedeni ise geçmiş yaşantılar ve kötü deneyimler olmaktadır. Örneğin; bir filmdeki korkutucu banyo sahnesinden kaynaklı olabilir.

Banyo Yapmaya Üşenmek

Bazı insanlar kişisel temizliğine büyük önem verir. Bunlar özellikle ter problemi veya cilt problemi yaşayan insanlardır. Ancak bazı kesim için banyo çok da önemli olmamaktadır. Banyo yapmaya üşenmek, psikolojik nedenlerden dolayı veya tamamen üşengeçlikten kaynaklanan bir durumdur.

Ancak banyo yapmama sorunu aşılması gereken bir sorundur. Çünkü bu sorun aşılmadığında farklı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca Banyo yapmaya üşenmek şu gibi sonuçlar meydana getirebilmektedir:

 • Banyo yapmamayı bir alışkanlık haline dönüştürebilmektedir.
 • Hijyenik olmayan görüntüye neden olabilmektedir.
 • Sosyal çevreden dışlanmaya neden olabilmektedir.
 • Cilt ve saç sağlığında bozulmalar meydana getirebilmektedir.
 • Genel sağlık sorunlarında artışlar meydana getirebilmektedir.
 • Sosyal iletişimden kaçmaya başlayarak asosyalliği neden olabilmektedir.
 • Çevrenize kötü kokular yaymanıza neden olabilmektedir.

Ayrıca benzer bir yazımız olan Banyodan Sonra Bile Ter Kokusu – Tüm Çözüm Önerileri! yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi

Banyo yapma ile ilgili problemi olan insanların en çok araştırdığı konulardan birisi banyo yapmak istememek neyin belirtisi sorusu olmaktadır. Ayrıca Banyo konusunda sürekli gelen bir isteksizlik psikolojik rahatsızlık belirtisi olabilmektedir.

Ancak bu sorun bazen üşengeçlik, bazen kişisel sorunlar veya farklı nedenlere bağlı olabilmektedir. Bu problem çocuklarda meydana geliyorsa, çocuğun banyo zamanlarında gözlemlenmelidir ve sorunun nedeninin anlaşılması gerekmektedir. Aksi taktirde köklü bir fobi haline gelebilmektedir. Aynı şekilde bir psikologdan da yardım alabilirsiniz.

Banyo Yapmamak Psikoloji

Banyo yapmak istememek aslında geçmişimizde yatan bazı psikolojik nedenlere bağlı olabileceği gibi tamamen üşengeçlikten de kaynaklanıyor olabilmektedir. Bunu anlamanız için bu rahatsızlığınızın üzerine gitmeniz gerekmektedir.

Banyo yapmamak psikoloji alanında araştırılan sorunlardan bir tanesidir. Bu sorun geçmişinizde yaşadığınız kötü bir anıya bağlı olabilmektedir veya küçük yaşlarda izlemiş olduğunuz bir filmden kaynaklı da olabilmektedir. Banyo yapmama sorununun üzerine gidilmediği taktirde büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Ergenler Neden Banyo Yapmak İstemez

Ergenler neden banyo yapmak istemez sorusu ailelerin araştırmakta olduğu bir konudur. Ergenlik dönemi, gençlerin fiziksel ve duygusal değişimler yaşadığı bir dönemdir. Bu dönemde ergenlerin banyo yapmamak gibi davranışlar sergilemesinin farklı nedenleri olabilir. İşte bazı olası faktörler:

 1. Beden imajı ve özgüven
 2. Mahremiyet
 3. Dikkat ve motivasyon
 4. Depresyon ve anksiyete
 5. Sosyal etkileşim

Bu faktörler ergenlerin banyo yapma isteğini azaltabilmektedir. Ancak bu problemler her ergen için geçerli değildir. Eğer bu konuda bir endişeniz varsa bir uzman tarafından yardım alabilirsiniz.

Ayrıca diğer Sağlık kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Banyo Yapmak İstememek Neyin Belirtisi adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

3/5 - (2 Oy)
Yorum yapın