Ana Sayfa » Rehber » Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulur Mu?

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulur Mu?

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulur Mu yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Halk tarafından en çok merak edilen konulardan biri de gusül abdesti almadan oruç tutulup tutulmayacağıdır. Din adamları tarafından büyük tartışmalara yol açan bir durumdur. Aynı zamanda diğer Rehber yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Abdest Almadan Oruç Tutulur Mu?

Abdest Almadan Oruç Tutulur Mu?
Abdest Almadan Oruç Tutulur Mu?

Allah ile oruç tutan kişi arasında olan bir durumdur. Ancak cünüplük göz önünde bulundurulduğunda bu oruç tutmaya engel bir durum değildir. Cünüplük oruca başlamadan önce veya başladıktan sonra gerçekleşmiş olması fark etmez. Önce başlamış olması ya da oruçlu iken olmuş olması fark etmez, bu durumda orucunuz bozulmaz. Ancak cünüp olan kişi, fazla zaman kaybetmeden bir an önce yıkanıp, abdest alıp temizlenmelidir.

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulur Mu?

Orucu bozan veya oruç tutmaya engel olan konular vardır. Adet bittikten sonra gusül abdesti almadan oruç tutulur mu, ya da tutulmaz mı sorusu halk tarafından merak edilmektedir. Adetliyken oruç tutmak ve namaz kılmak uygun değildir. Fakihler ve mezhepler herkes tarafından merak edilen bu konuda görüş birliğindedir. Adet süresi boyunca kılınmayan namazlar kaza edilmez, oruçlar ise adet bittikten sonra temizlendikten sonra tutulur. Kişinin adet döneminde tutamadığı oruçları Ramazan ayı sonrası kaza edilir.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Oruçluyken Eşinin Cinsel Organına Dokunmak  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gece İlişkiye Girip Sabah Abdest Almak Orucu Bozar Mı?

Cünüp olmak oruç tutmaya engel değildir. Cünüp olmayı gerektiren hal, oruca başlanmadan önce veya oruçlu olduğunuz zaman olsun, fark etmez. Bu durum orucunuza zarar vermez. Ancak cünüplü halden bir an önce kurtulmanız gerekmektedir. Bazı din adamları, cünüp halden bir ezan vakti geçmeden temizlenip, abdest alınması gerektiğini söylemektedir.

Gusül Abdesti Almadan Oruca Niyet Edilir Mi?

Oruca niyet etmeniz için gusül abdestinizin olup olmaması önemli değildir. “Önemli olan niyettir” söylemleri insanlar tarafından çok tartışılmaktadır. Vücut temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece gusül abdesti oruca niyetlenmek için çok sorun değildir. Ancak içinizi rahatlatmak için isterseniz gusül abdesti alarak orucunuza niyet edebilirsiniz.

Nafile Oruçta İmsaktan Sonra Gusül Alınıp Oruç Tutulur Mu?

Uyku sırasında ihtilam olmak orucu bozmaz, ancak bu durumdan kısa sürede kurtulmak gerekir. İmsaktan sonra oruçlu iken gusül abdesti almanız gerekmektedir. Oruçlu iken gusül abdesti alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken şey, ağza su verdiğiniz zaman gargara yapmamanız gerekmektedir. Sadece ağza su alıp boşaltılmalıdır. Orucunuzu bozmadan tekrar gusül abdesti alarak orucunuzu tazeleyebilirsiniz.

Cünüpken Oruç Tutulur Mu?

Cünüpken oruç tutmanızda bir sakınca yoktur. Ancak birçok din adamı tarafından bu durum tasvip edilmemektedir. Halk tarafında da çok karmaşık tartışmalara yol açmaktadır. Cünüp durumunuz bittikten sonra temizlenmeniz ve abdest almanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Adet Bittikten Sonra Gusül Abdesti Almadan Oruç Tutulur Mu Diyanet adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın