Ana Sayfa » Rehber » Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme Örnekleri – Fikir Örnekleri!

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme Örnekleri – Fikir Örnekleri!

Okul öncesi aylık plan değerlendirme örnekleri son dönemlerde yeniden popüler hale gelmiştir. Okul öncesinde çocukların kendilerini nasıl geliştirdiğini ve ne tür aktiviteler yaptığını öğretmenleri görmek ister. Bu nedenle aylık plan değerlendirme örnekleri üç farklı aşamadan oluşur. Bu aşamalar; çocuk açısından, öğretmen açısından, program açısından olmak üzere üçe ayrılır. Aynı zamanda diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çocuk açısından aylık plan değerlendirme soruları:

 • Bu etkinlik, çocuğun gelişim düzeyine uygun mu?
 • Etkinlik çocuğun ilgisini çekti mi?
 • Çocuk etkinliğe katıldı mı?
 • Programda belirlenmiş olan kazanımlara ulaşıldı mı?
 • Çocuklar program sırasında keyifli vakit geçirdiler mi?
 • Çocuklar, bu program ile günlük yaşamda kaliteli deneyim elde ettiler mi?

Eğitmen açısından aylık plan değerlendirme soruları:

 • Etkinlikler, çocuğun ilgisini çekilebilecek şekilde sunuldu mu?
 • Bir etkinlikten diğerine geçerken geçiş akıcı mıydı?
 • Çocuk, etkinlikle ilgili sorular sordu mu?
 • Çocuğun sorduğu sorulara, onun anlayabileceği düzeyde yanıt verildi mi?

Program açısından aylık plan değerlendirme soruları:

 • Etkinlikler, merkezine çocuğu alıyor muydu?
 • Programdaki etkinliklerin amacı ve kazanımları çocuğa anlatıldı mı?
 • Çocuk, bu amaç ve kazanımlara sahip oldu mu?
 • Bu etkinlik çocukların yaratıcılığını etkiledi mi?

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme Örnekleri

Okul öncesi eğitim programları, öğrencilerin fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla hazırlanan aylık planlar, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre düzenlenmekte ve öğrencilerin gelişimini takip etmek için değerlendirilmektedir.

Aylık planlar, öğretmenler tarafından özenle hazırlanmalı ve programın amaçlarına uygun olarak oluşturulmalıdır. Planlar, aylık hedefler ve aktiviteler listeleri şeklinde hazırlanarak, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına ve gelişim düzeylerine uygun olarak düzenlenmelidir.

Aylık planların etkililiği, öğretmenlerin düzenli olarak değerlendirme yapması ile ölçülebilir. Aşağıda, okul öncesi aylık plan değerlendirme örnekleri verilmiştir:

 • Öğrencilerin sayıları tanıyıp tanıyamadığını görmek için, farklı sayılar ve sayı grupları göstererek öğrencilerin doğru bir şekilde sayıları söyleyip söylemediğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Sayma becerisi kazanmak için, öğrencilere farklı sayılar ve sayı grupları gösterip saymalarını isteyebilirsiniz. Değerlendirme için, öğrencilerin doğru sayıları sayıp saymadıklarını ve ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilirsiniz.
 • Sayılarla ilgili farklı aktiviteler yapabilmek için, öğrencilere sayılarla ilgili farklı oyunlar ve aktiviteler önerebilirsiniz. Örneğin, sayıların düzenlenmesi veya sayılarla ilgili hikayelerin okunması gibi. Değerlendirme için, öğrencilerin aktiviteleri doğru bir şekilde yapabilip yapamadıklarını ve ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilirsiniz.
 • Hayvanları tanımak için, öğrencilere farklı hayvan resimleri gösterip isimlerini sormak ve öğrencilerin doğru cevap verip vermediğini gözlemlemek faydalı olabilir.
 • Öğrencilerin mevsimleri doğru bir şekilde tanıyıp tanıyamadığını görmek için, her mevsimin özelliklerini açıklamasını isteyebilirsiniz. Öğrencilerin doğru cevap verip vermediğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Mevsimlere uygun giyinme alışkanlıkları kazanmak için, öğrencilerin farklı mevsimler için ne tür giysiler giymeleri gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Değerlendirme için, öğrencilerin doğru giyinip giyinmediklerini ve giyinirken ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilirsiniz.
 • Mevsimlere özgü aktiviteler yapabilmek için, öğrencilere mevsimlere uygun aktiviteler önerebilirsiniz. Örneğin, yazın buzlu içecekler yapmak, kışın kardan adam yapmak gibi. Değerlendirme için, öğrencilerin aktiviteleri doğru bir şekilde yapabilip yapamadıklarını ve ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarını gözlemleyebilirsiniz.

Okul Öncesi Doldurulmuş Aylık Plan Örneği

Okul Öncesi Doldurulmuş Aylık Plan Örneği
Okul Öncesi Doldurulmuş Aylık Plan Örneği

Öncelikle okul öncesi çocukların aylık plan örneği de yukarıdaki gibi üç farklı aşamadan oluşmaktadır. Okul öncesi doldurulmuş aylık plan örneği çocuk açısından aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • “Çocuklara program esnasında belirtilmiş olan davranışların tamamı kazandırılmaya çalışıldı. Gerçekleştirilen etkinliklerde kullanılmış olan materyaller çocukların ilgisini çekti. İlgilendikleri bir şey olduğu için de aktif olarak katılım sağladılar. Oyun etkinliği çocukların hem hoşuna gitti hem de keyifli vakit geçirmelerini sağladı. Bu program ve tamamı çocukların gelişimine uygun olacak şekilde tasarlandı. Fen bilgisi ve matematik etkinliğinde yapılmış olan resim de onlara epey ilginç geldi. Resmin bir an önce kuruması için adeta sabırsızlandılar.”

Ayrıca 3 – 4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Okul Öncesi Aylık Plan Doldurma

Merak konusu olan bu okul öncesi aylık plan doldurma konusu eğitmen açısından aşağıdaki şekildedir:

“Çocukların ilgisini çekmek için gerekli olan her şey uygulanıyor. İlgiyi çekecek değişik ve enteresan materyallerin yanı sıra tüm bunlar çocukların ilgi alanlarına yönelik hazırlanıyor. Bu nedenle çocukların ilgisi ve dikkatleri etkinliğe gayet başarılı bir şekilde yönlendiriliyor. Özellikle Yalnızca okuma ve yazma etkinliklerinde birtakım zorunluluklar yaşanmış olsa da bu sorun hızlı bir şekilde düzeldi. Bunun yanında Okuma ve yazma etkinliğinde zorunlulukların yaşanmasının nedeni ise çocukların “1” rakamını yazmakta zorlanmalarıdır. Yapılan etkinlikler sırasında hem eğitmen olarak ben hem de çocuklar keyifli ve akıcı bir zaman geçirdik.”

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirmesi Neden Uygulanır?

Okul öncesindeki çocuklar için uygulanan aylık plan değerlendirme işlemi, gelişimi takip etmek için oldukça önemlidir. Bu minvalde okul öncesi aylık plan değerlendirmesi neden uygulanır sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu sorunun yanıtı gelişimi takip etmek ve dolayısıyla aylık bazda farklı karşılaştırmalar yapmaktır. Yukarıda hem çocuk hem de eğitmen açısından aylık plan değerlendirme örnekleri verilmiştir. Program açısından aylık plan değerlendirmesi de aşağıdaki gibidir:

 • “Ayrıca Çocukların etkinliklerde aktif rol alabilecekleri fırsatlar yaratıldı. Bunun sağlanabilmesi için en sık tercih edilen yöntemlerden olan; soru-cevap, grup çalışması, demonstrasyon ve problem çözme yöntemleri kullanıldı. Planlama esnasında tüm amaç ve hedeflere ulaşılmaya çalışıldı. Etkinlikler arasındaki geçişlerin yumuşak olmasına dikkat edildi. Etkinliklerin çeşitliliğe sahip olmasına özen gösteriliyor. Yalnızca tek bir etkinlikten ziyade pek çok etkinliğin aynı anda gerçekleştirilmesine dikkat edildi. Etkinlikler için planlanmış olan süre etkinliklerin tamamlanması için oldukça yeterliydi.”

Aylık Plan Değerlendirmesi Nasıl Yazılır?

Özellikle Aylık Plan Değerlendirmesi hazırlayacak öğretmenler öncelikle öğrencilerinin gelişimlerini desteklemek için bir program hazırlamalıdır. Bunu yaparken oldukça dikkatli olmaları gerekir. Yapılan planın içerisinde etkinlikler, geziler ve oyunlarda yer almalıdır. Bununla birlikte aileleriyle yapabilecekleri etkinliklerde yer almalıdır. Böylece Aylık Plan Değerlendirmesi Nasıl Yazılır? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Okul Öncesi Genel Değerlendirme

Öncelikle Okul öncesi eğitim, çocukların gelişimini desteklemek ve temel becerilerini kazanmalarını sağlamak için önemli bir dönemdir. Bu dönemde yapılan genel değerlendirme, çocukların bilişsel, dil, sosyal ve duygusal alanlardaki ilerlemesini değerlendirir. Ayrıca Okul Öncesi Genel Değerlendirme çocukların zihinsel ve fiziksel sağlığı, dil becerileri, sosyal etkileşimleri ve öz bakım becerileri göz önünde bulundurularak yapılıyor. Ayrıca Genel değerlendirme sürecinde çocuklar gözlem altına alınır, performansları değerlendirilir ve gelişim alanları belirleniyor. Bunun yanında değerlendirme, çocukların bireysel ihtiyaçlarını anlamak ve eğitim programlarını kişiselleştirmek için önemlidir. Okul öncesi genel değerlendirme, çocukların gelecekteki eğitim sürecine sağlam bir temel atmak için kritik bir adımdır.

Ayrıca, Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme Örnekleri ile alakalı sıkça sorulan soruların bazılarını da sizler için bir araya getirdik.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme Örnekleri adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ayrıca, değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bunun yanında ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

3.3/5 - (10 Oy)
Yorum yapın