Ana Sayfa » Rehber » Peygamber Sünnetli Doğmak Dinen Ne Anlama Gelir?

Peygamber Sünnetli Doğmak Dinen Ne Anlama Gelir?

Peygamber Sünnetli Doğmak Dinen Ne Anlama Gelir yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Bebekler dünyaya bazı anomalilerle gelebilirler. Bu anormal olanlardan biri çocuğun yarın sünnetli bir şekilde doğmasıdır. Bu olay toplum tarafından olumlu karşılansa da erken yaşlarda tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aynı zamanda diğer Rehber adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Peygamber Sünneti Nedir?

Peygamber Sünneti Nedir?
Peygamber Sünneti Nedir?

Normalde erkek çocuklarının cinsel organı bir deri ile örtülüdür. Bazı erkek çocuklarında bu deri olması gerekenden farklı bir şekilde olmaktadır. Normalde derinin olması gereken yer organın alt kısmıdır. Ancak peygamber sünneti olarak adlandırılan bu hastalıkta deri cinsel organın üst kısmında yer almaktadır. Sünnet derisinin bu hali tıp dünyasında “hipospadias” olarak adlandırılır. Bazı aileler bu durumu peygamber sözcüğünün geçmesinden dolayı normal ve iyi bir şey olarak görmektedirler. Oysa ki bu çocuklarda tek farklılık, sünnet derilerinin bu değişik yapılarıdır.

Sünnetli Doğmak

Bazı çocuklar doğduklarında sünnet derileri eksik olmaktadır. Sünnet derisindeki bu eksiklik nedeniyle halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünneti olarak tabir edilmektedirler. Halk arasında isminin peygamber sünneti olmasından dolayı iyi bir şey olarak anlaşılsa da aslında erkek çocuklarının sağlıkları açısından iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Peygamber sünnetli doğan çocuklar 2 yaşını geçmeden tedavi ettirilmelidir. Aksi halde daha büyük sorunlara neden olabilir. Hipospadias hastalığı, dış idrar deliğinin olması gereken yerden daha aşağıda olmasıdır. Son zamanlarda artan yapay hormonlar ve haşere ilaçları gibi çevresel faktörlerin artması ile bu hastalık da artmaya başlamıştır. Her 300 erkek çocuğundan birinde görülmeye başlanmıştır.

Doğuştan Sünnetli Olmak

Doğuştan sünnetli doğan, yani Hipospadias hastalığı ile dünyaya gelmiş çocukların zamanında tedavi edilmeleri gerekmektedir. Peygamber sünneti ile doğan çocuklarda, penis küçüklüğü, inmemiş yumurtalık, torbaların (scrotum) gelişim kusurları ve kasık fıtığı normalden daha sık bir şekilde görülmektedir. Hipospadias hastalığı, idrarı damla damla yapma veya idrarı yapamama sorunlarına yol açmaktadır. Bu hastalıkta idrar ile ilgili problemler yaşandığı için beraberinde hem mesane hem de böbrek hasarına neden olmaktadır. Peygamber sünneti, cerrahi bir tedavi ile tedavi edilmektedir. Aynı zamanda ameliyatın amacı estetik ve fonksiyonel olarak normal bir penise kavuşturmaktır.

Ayrıca Regaip Kandilinde Okunacak Dualar hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sünnetli Doğan Bebek

Bazı erkek bebekler dünyaya doğuştan sünnetli bir şekilde gelebilmektedir. Bu hastalığın tanısı doğum gerçekleştiği anda konulmalıdır. Doktorların yapacağı muayene dışında ailenin de dikkatli olması gereken konular vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Bebeğin penisinin eğri olması
  • Sünnet derisinin penisin başının alt yüzeyinde oluşması
  • Ereksiyon sırasında penisin aşağıya doğru kıvrılması
  • Çocuğun idrarını karşıya doğru yapması

Doğuştan sünnetli çocuklarda en çok bu belirtiler gözükmektedir. Anne ve babaların çocuklarını dikkatli bir şekilde gözlemlemeli ve belirti gördükleri taktirde güvendikleri bir doktora danışmaları tavsiye edilmektedir.

İslam’da Doğuştan Sünnetli Olmak

Peygamber efendimizin de doğuştan sünnetli olduğuna inanılmaktadır. Bu durumun Allah’ın bir takdiri bir lütfu olarak görülmektedir. Ancak bu durum peygamber sünnetli doğan kişilere herhangi bir fazilet katmaz.

Ayrıca diğer Rehber kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Peygamber Sünnetli Doğmak Dinen Ne Anlama Gelir? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın