Ana Sayfa » Okunacak Dualar » Regaip Kandilinde Okunacak Dualar – Peygamberimizin Duası!

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar – Peygamberimizin Duası!

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ile çokça sevap kazanabilirsiniz. Ayrıca bugün duaların faziletli oldukça güçlüdür. Regaib Kandil bizler için özel bir gündür. Bu gün, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum günü olarak kabul edilir. Regaib Kandilinde, bizler genellikle camiye gider, oruç tutar, okunacak dualar ederiz. Peki Regaip Kandilinde hangi dualar okunur?

Regaib Kandilinde Ne Yapılır, Yapılması Gerekenler? ⭐

Regaib Kandilinde yapılması gerekenler arasında:

 1. Oruç tutmak: Regaib Kandilinde oruç tutmak sünnet olarak kabul edilir. Ancak sağlık sorunları olan veya diğer sebeplerle oruç tutamayanlar için fakirlere sadaka vermek veya bir müminin oruç tutmasını istemek de geçerlidir.
 2. Dua etmek: Regaib Kandilinde dua etmek önemlidir. Müslümanlar, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) doğum gününün kutlandığı bu günde, onun yolunda yaşamak ve onun öğretilerine uymak için dua ederler.
 3. Camiye gitmek: Regaib Kandilinde camiye gitmek, Bizler için önemli bir gelenektir. Bu gün, camilerde özel olarak yapılan dualar ve hutbeler ile kutlanır.
 4. Sevdiklerinizle vakit geçirmek: Regaib Kandilinde sevdikleriyle birlikte olmak, bizler için önemlidir. Bu gün, aile ve arkadaşlarla yemeğe gitmek, hediyelerle onları mutlu etmek ve birlikte vakit geçirmek önemlidir.

Regaip Kandili İbadetleri

Kadir Gecesi olarak da bilinen Regaip Kandili, her yıl Receb ayının 27. gününde kutlanan bir bayramıdır. Bizler bu gecede tüm bireylerin gelecek yıl için kaderinin belirlendiğine inanmaktayız. Allah’ın nimetlerini ve bağışlamasını kazanmak için bu gecede etkili okunacak dualar ederiz. Bu özel günde gündüzleri oruç tutar ve akşamları Regaip Kandilinde Okunacak Dualar eşliğinde ibadet ederiz.

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

Regaip Kandil gecesi okunabilecek dualar arasında “Ya Fettah” duası, “Ya Razzaq” duası, “Ya Lateef” duası, “Ya Muin” duası ve “Ya Mucib” duası sayılabilir. Ayrıca “Sübhânallahi vebihamdihi” ve “Estağfirullah” gibi zikirler de kandil gecesi okunabilir. Önemli olan niyetinizin ihlaslı olmasıdır.

Ya Rezzak Ya Fettah

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar 1

Esselatü ves-selamü aleyke yâ seyyidi Yâ Resulullâh .Huz bi yedi,kallet hileti,edrikni bi-lutfike ve keremike yâ sahibel lutfu vel ihsan.Ya Rahmeten lil âlemin.”

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar 2

El Mucib

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar 3

Peygamberimizin Kandil Duası

Peygamberimizin Kandil Duası
Peygamberimizin Kandil Duası

Hadislere göre Regaip Kandili gecesinde Peygamberimizin Kandil duası aşağıda belirtilmiştir.

“Allahümme inni es’elüke min fadlike ve rahmetike ve ihsanike ve afvike ve alaike ve selamike ve hürmetike ve eziyyetike ve zahmetike ve darlığıke ve fakrıke ve yokluğu ve kahrike ve azabike ve belaike ve musibetike ve şerrike ve belake ve kabzike ve kasrıke ve, ve hiddetike ve rahmetike ve keremike ve ma’rifetike ve ilmike ve hikmetike ve hüsnike ve kudretike ve sultanike ve rahmetike ve keremike ve afvike ve alaike ve selamike ve hürmetike ve eziyyetike ve zahmetike ve darlığıke ve fakrıke ve yokluğu ve kahrike ve azabike ve belaike ve musibetike ve şerrike ve belake ve kabzike ve kasrıke ve etkisike ve hiddetike ve rahmetike ve keremike ve ma’rifetike ve ilmike ve hikmetike ve hüsnike ve kudretike ve sultanike Allahümme inni es’elüke min kemali-l-ihsan ve kemali-l-istighfar ve kemali-l-tevbe ve kemali-l-istılah ve kemali-l-ıstiğfar ve kemali-l-tevbe ve kemali-l-istılah ve kemali-l-ıstiğfar ve kemali-l-tevbe ve kemali-l-istılah ve kemali-l-ıstiğfar ve kemali-l-tevbe ve kemali-l-istılah ve kemali-l-ıstiğfar

Kandil Gecesi Okunacak Dualar ve Sureler Diyanet

Diyanet açıklamaları müslümanlar için yani bizim için oldukça önemlidir. Bu özel Regaip kandili gününde Okunacak Dualar şöyle açıklanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre Regaip Kandili’nde şu dua ve surelerin okunması tavsiye ediliyor:

 1. Fatiha (Açılış)
 2. İhlas (Samimiyet)
 3. Felak (Şafak)
 4. Nas (Erkekler)
 5. Ayetül Kürsi (Arş Ayet)

Regaip Kandili Duası Diyanet

Ayrıca şu duaların okunması müstehabdır:

 1. “Allahümme inni es’elüke bi-rahmetikel azim ve bi-ma’rifeti-l-haybi ve-s-semavati ve-l-ard ve-l-eimmati-l-muhteremin ve-l-mü’minin ve-l- mehdi-n vel-mehdiyy-il-mehdiyy” (Allah’ım, büyük rahmetinle, gayb ilminle, göklerin ve yerin hürmetine, Peygamber Muhammed’in, imamların ve Mehdi’nin hakkı için Senden dilerim. ve vaat edilen Mehdi’ye andolsun)
 2. “Allahümme inni es’elüke bi-ismike-l-azim ve bi-kudretike-l-azim ve bi-sultanike-l-azim ve bi-hikmetike-l-azim” Senin büyük kudretinle, büyük saltanatınla ve büyük hikmetinle)
 3. “Allahümme inni es’elüke bi-keremike-l-azim ve bi-fadlike-l-azim ve bi-rahmetike-l-azim ve bi-ma’rifetike-l-azim” Cömertliğinle, büyük lütfunla, büyük rahmetinle ve büyük ilminle)

Bunların birer öneri olduğunu ve Müslümanların özellikle ilgilerini çeken diğer ayetleri veya duaları da okuyabileceklerini not etmek önemlidir. Ayrıca, dua okumalarının ardından genellikle af dilemek, iyilikler yapmak ve dileklerde bulunmak geldiğini belirtmekte fayda var. Sizin de önereceğiniz Regaip Kandilinde Okunacak Dualar varsa yorum kısmında yazmayı unutmayınız.

Yukarıdaki bilinen duaların aksine alttaki zikiri de Regaip gecesinde okuyabilirsiniz.

“Allahümme inni zikir-el-lezi havle ve kuvvete illa billahil aliyyil azim. Allahümme inni es’elüke bi hakkı zikrillahil azim, ve bi hakkı kalimatillahit tammatil alemin, ve bi hakkı seyyidil mürselin, ve bi hakkı nebeviyyil mütekebbiril alemin, ve bi hakkı hüdavendiqqil quddüs, ve bi hakkı mün’imil mü’minin, ve bi hakkı müheyyidil müheyyidin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azizil müte’azizin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin, ve bi hakkı mütekebbiril mütekebbirin, ve bi hakkı müte’aliyyil müte’aliyyin, ve bi hakkı müte’azzizil müte’azzizin

Regaip Kandili Duası Diyanet

Sonuç

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ile çokça sevap kazanmanızı istiyoruz. Ayrıca bugün duaların faziletli oldukça güçlüdür. Regaib Kandil bizler için özel bir gündür. Bu günü dua okumadan boş geçmeyiniz. Okuyabileceğiniz dualar arasında Ya Fettah Ya Razzaq gibi zikirler bulunmaktadır. Ayrıca nas ve felak gibi oldukça iyi bilinen dualar da okunmaktadır.

Alt kısımda Regaip Kandilinde Okunacak Dualar konusunda sıkça sorulan sorulara yanıt verilmiştir. Siz de bu sorular dışında merak ettikleriniz varsa yorum kısmında yazmayı unutmayınız.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Okunacak dualar kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Regaip Kandilinde Okunacak Dualar yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (3 Oy)
Yorum yapın