Ana Sayfa » Rehber » Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama yazımız ile karşınızdayız. İkinci el araba almak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de plaka sorgulama‘dır. Çünkü aracın özelliklerini ve bununla birlikte satın alınacak aracın çarpma, kaza durumlarına karşı araçta olabilecek durumlarda ya da fiyatına ilişkin yaşanacak değer düşüklüğüne karşın aracın plakasından elde edilecek verileri bulmada yardımcı olmaktadır. Plakadan araç sorgulama yaparak tüm bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Böylece satın alacağınız araçta bir sıkıntı olup olmadığını öğrenip ona göre satın alabilirsiniz.

Plaka üzerindeki harf ve rakamlardan o araca ait bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Aracın modeli, markası, sahibinin adı ve soyadı, araca ait kesilmiş cezalar ve aracın hasarları, borcu gibi pek çok bilgiye plakadan araç sorgulama ile ulaşabilirsiniz. Bu plakadan araç sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Plakadan araç sahibi sorgulama yapıldığında kayıtlarda ismi çıkan kişi, aracın resmi sahibidir ve tüm sorumluluk ona aittir. SMS yoluyla da araç sorgulama yapabilirsiniz.

Plakadan Araç Sorgulama İnternetten

Plakadan Araç Sorgulama İnternetten
Plakadan Araç Sorgulama İnternetten

İnternetten sorgulama yapabilmek için iki seçeneğiniz vardır. Dilerseniz e-Devlet üzerinden, dilerseniz sigortam360.com üzerinden online plaka sorgulama yapabilirsiniz. Fakat e-Devlet üzerinden sadece kendi aracınız için sorgulama yapabilirsiniz. Araç sorgulama nasıl yapılır? Diye merak edenler için şu şekilde yapılmaktadır;

E-Devlet üzerinden araç plakasını sorgulamak için “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” sayfasına girin ve bu sayfada E-Devlet sistemine giriş yapınız. Sizden istenen bilgileri girdikten sonra plaka ile araç sorgulama yapabilirsiniz. Böylece arabayla ilgili çoğu bilgiye ulaşmış olursunuz.

Sigortam360.com üzerinden plakadan araç sorgulama yapmak için ise siteye giriş yapınız. Siteye giriş yaptıktan sonra plakayı girince karşınıza hasar, kaskosuz dönem, değişen parça ve araç detay sorgulama işlemleri gösterilmektedir. Fakat bu işlemin ücreti olduğunu belirtelim. Böylece Plakadan Araç Sorgulama İnternetten nasıl yapıldığını anlatmış olduk.

Plaka İle Araç Bulma

Sıfır araç almaya durumu olmayanlar ikinci el araç almaktadır. Fakat Plaka İle Araç Bulma ile aracın özelliklerinin yanı sıra, aracın geçmiş senelerdeki hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Yani ikinci el araç alanların mutlaka arac sorgulama yapması gerekmektedir. Böylelikle arabanın kasko bilgilerine, aracın kaç kere el değiştirdiğine ve aracın son sahibinin kim olduğunu öğrenmek için araç sahibi sorgulama gerekmektedir. Aşağıdaki kurumlardan araç plaka sorgulama yapabilirsiniz:

  • GİB plaka sorgulama,
  • SMS ile plaka işlemi sorgulama,
  • Kasko şirketleri tarafından araç plaka sorgulama,
  • EGM online plaka sorgulama işlemi,
  • E-Devlet plaka sorgulama

Araba Plaka Sorgulama

Araba Plaka Sorgulama yapmak için mesaj yoluyla da plakadan araç sorgulayabilirsiniz. Ücretli olan bu işlemde 5664’e araç plakanızı bitişik bir şekilde yazıp yollamanız yetecektir. Bu mesaj ile aracın hasar kaydının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Plakadan araç sahibi öğrenmek için sigortam360.com’u kullanabilirsiniz. Böylece satın alacağınız aracın kime ait olduğunu, aracın özelliklerini ve hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kuranda Göz Seyirmesi Ne Demektir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenirim?

Satın almak istediğiniz araçla ilgili Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenirim? Diye merak ediyorsanız bunun birçok yöntemi vardır. Normalde sadece plaka ile araç sahibi bulunamaz ve bu mümkün değildir. Fakat plakadan araç sahibi bulma yöntemlerinden biri olan Gelir İdaresi Başkanlığı GİB tarafından yapılacak araç sorgulama işleminden ücretsiz bir şekilde plakanın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Plakadan araç sahibini bulma bu şekilde bulabilirsiniz. Plaka sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Rehber kategorimizdeki diğer yazılara aşağıdan erişebilirsiniz.

Dilerseniz ana sayfamıza Bizdekalmasin.com bağlantısı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın