Ana Sayfa » Rehber » Türkiye’de Yapay Zeka Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’de Yapay Zeka Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Yapay Zeka Mühendisliği Maaş Türkiye Yazımız ile karşınızdayız. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle yeni meslekler ortaya çıkmaya başlamıştır. İnanılmaz bir hızla gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği mesleklere yetişemez olduk. Bunlardan biri de yapay zeka mühendisliğidir.

Bu mühendisler yapay zeka modellerini gerçek dünyadaki üretim kurulumlarına yerleştirmeye çalışmaktadır. Modelleri yapılandırarak yerleştirmenin yanı sıra yapılandırılmamış eğitim setleri yoluyla otonom bilgi toplamayı kolaylaştıran sofistike makine öğrenme algoritmalarını tasarlar ve oluşturur. Peki Yapay zeka mühendisleri ne kadar kazanıyor? Yazımız içerisinde sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Yapay Zeka Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Yapay Zeka Uzmanı Maaşı Ne Kadar?
Yapay Zeka Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Özellikle Yapay zeka mühendisliği ilk olarak dünyada, son dönemlerde ise ülkemizde sıkça karşılaştığımız bir meslektir. Bu mühendislik bilgi sisteminin ya da bir problemin karmaşık modüllerle çözülmeye ihtiyaç duyduğu her noktada devreye girer. Oldukça yüksek maaş geliri olan yapay zeka uzmanları yurtdışında ortalama 1 milyon dolar kazanmaktadır. Ülkemizde ise yıllık ortalama yapay zeka uzmanı 900 bin TL ile 1 milyon TL arasında para kazanmaktadır. Yapay Zeka Uzmanı Maaşı Ne Kadar? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar?

İnsan davranışlarını anlama, problem çözme ve karar verme süreçlerini yakından analiz eden yapay zeka mühendisleri oldukça farklı görevlere sahiptir. Karşılaşılacak herhangi bir sorunla ilgili makinelerin çalışması, karar vermeleri ve sistemlerin organizasyonu üzerine çalışmalar yürütürler. Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca temel görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Yapay zeka modellerini test ederler ve doğru çalışmasını sağlarlar.
  • Makine öğrenmesini faydalı hale getirmek temel sorumlulukları arasında yer almaktadır.
  • Makine öğrenme modelleri ile diğer uygulayıcıların kolaylıkla rahat bir şekilde erişim sağlamaları ve kullanabilecekleri şekilde düzenlenmesini sağlar.

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları 2023

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları 2023 günümüzde ortalama mühendis maaşları ile aynı seviyededir. Fakat bu durum devlette çalışan mühendisler için olmaktadır. Özel sektörde çalışan yapay zeka mühendisleri oldukça fazla maaş almaktadır. Yapay zeka mühendisi maaşı yaklaşık olarak 11000 TL’den başlayıp 60-70 bin TL’ye kadar gitmektedir. Bunun yanında normal bir sektörde çalışan yapay zeka mühendisinin maaşı daha düşük olabilmektedir.

Almanya Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerinden biri olan Yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan fakat testlere tabi tutulan yapay zeka, günümüzde birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle son zamanlarda rağbet gören yapay zeka insan faktörünü de ortadan kaldırmaktadır. Hâl böyle olunca insanlar kazandıkları maaşı merak etmektedir.

Türkiye’de yeni başlayan bir yapay zeka mühendisi ayda ortalama 13-14 bin TL maaş almaktadır. Deneyimli biri ise 25 bin TL ile 75 bin TL arasında para almaktadır. Fakat Almanya’da ortalama bir yapay zeka mühendisi yılda 250-300 bin Euro kazanmaktadır. Almanya Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları bu şekildedir.

Rehber kategorimizdeki diğer yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bizdekalmasin.com bağlantısı ile ana sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisliği Maaş Türkiye Yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

3.4/5 - (5 Oy)
Yorum yapın