Ana Sayfa » Rehber » Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2023

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2023

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? Hem özel hem de devlet hastanelerinde çalışan görevlilerdir. Radyoloji bölümünden mezun olan ve röntgen, elektronik kayıt sistemleri, çeşitli nükleer tıp işlemleri, radyoopak madde enjeksiyonları gibi birçok görevi vardır. Diğer adıyla Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? Sorusunun cevabını sizlere aktaracağız.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş 2023

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı 2023 yılında görev yapılan hastaneye ve hastanenin özel veya devlet olmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Maaş skalası 5500 TL ile 9400 TL arasında değişmektedir. Radyolog Maaşları ortalama olarak ise 6000 TL bandındadır. Fakat yüksek tecrübeniz varsa (10 yıl ve üzeri) bu ücret 8000 TL‘nin üzerinde olacaktır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nedir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri bir diğer adıyla Radyoloji Teknikeri canlıların vücutlarındaki rahatsızlıkları teşhis etmede yardımcı olan ve gözle görülemeyen hastalıkların tanı konmasında yardımcı olan çalışanlardır. Bu mesleği yapan kişilerin görevleri şunlardır:

 • Tomografi çekimi
 • Nükleer tıp görüntülenmesi
 • Radyografi çekimi
 • Cihazı ve hastayı çekime hazır hale getirme
 • Radyoterapi görüntülenmesi

Bu gibi görevlerin haricinde yaptıkları işler de mevcuttur. Bunun yanında mesleğin en büyük dezavantajı fazla radyasyona maruz kalmalarıdır. Sağlığınıza önem veriyorsanız burada ciddi bir tehlike olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Radyoloji Teknikeri Maaşı
Radyoloji Teknikeri Maaşı

Hastanelerde herhangi bir iç hastalık, kırık ve gözle görülemeyen durumlarda başvurduğumuz bir meslek olan Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı ortalama 6000 TL civarındadır. Ayrıca maaşın değişmesindeki etmenler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışılan saat
 • Hastanedeki hasta sayısı
 • Hastanenin bulunduğu şehir
 • Döner sermaye
 • Nükleer tıp yapması

Bu maddelerden herhangi birisini sağladığı durumlarda maaş skalası değişmektedir.

Benzer bir yazımız olan Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Maaşları içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar?

Doktorların talebine uygun olarak hastaların röntgenlerini çekmek, tıbbi radyoaktif atıkların saklanması ve atılması, nükleer tıp ile izlenebilir sıvı kullanarak hastanın sindirim sistemini inceleme, tomografi, MR gibi cihazlar ile çekim yapılması Tıbbi Görüntüleme Teknikeri görevleri arasındadır. Diğer adıyla Radyoloji Teknikeri Maaşı da kişinin yetkinlik düzeyine göre değişkenlik göstermektedir.

Radyolog Maaşları Ne Kadar? 🌟

Teknisyenlerin yanı sıra Radyolog unvanını taşıyan doktorlarımızın da maaşları merak edilen bir konudur. Radyolog Maaşları 20000 TL ile 40000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik tecrübe, çalışılan hastane ve şehre göre farklılık göstermektedir.

Benzer bir yazımız olan Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Radyoloji Teknisyeni Çalışma Saatleri 2023

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri, diğer adıyla Radyoloji Teknisyeni çalışma saatleri özel sektör ve devlet arasında değişiklik göstermektedir. Başlangıç ve bitiş saatleri aşağıdaki gibidir:

 • Devletteki teknisyenler: Sabah 08:00 ve 15:00 arasında çalışmaktadırlar.
 • Özel sektörde çalışanlar: Sabah 08:00 ve 16:00 arasında çalışmaktadırlar.

Bunun haricinde özel, devlet fark etmeksizin 3 farklı vardiya sistemi bulunmaktadır. Bu sayede Röntgen çektireceğiniz yerlerde hiç bir zaman boşluk bulunmamaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Dersleri Zor Mu?

Diğer sağlık sektöründeki bölümlere göre basit olduğu birçok okumuş kişi tarafından belirtilmiştir. Özellikle 2 yıllık olması da okumayı kolaylaştıran yanlarından bir tanesidir. Ayrıca MR, tomografi vb. detayları öğrendikten sonra hem çalışması daha rahat hem de kazançlı bir meslektir. Bölümü okumuş ve birkaç yıldır çalışan kişilerin yorumları:

“Bölümü rahatlıkla okuduğumu söyleyerek başlayım. Son derece basit bir bölüm, biraz çalışınca geçebiliyorsunuz. Ama en güzel yanlarından birisi çalışma saatleri haftalık 35 saat gerçekten çok avantajlı. Ayrıca bana kalırsa kanser olma riski de çok düşük, çocuğum da var. Kullanılan cihazlar, bakanlıktan sertifika almadan piyasaya çıkmıyor. O nedenle mutluyum ve işimi seviyorum.”

Niyazi Açıkel

“7 yıldır bu mesleği icra ediyorum. Çok şükür herhangi bir sağlık problemim yok. Bölümü ve ders zorluğunu soracak olursanız da son derece normal, ne zor ne de kolay bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. Özellikle belli başlı cihazları kapsamlı bir şekilde öğrendikten sonra gerisi bir şekilde halloluyor. Radyoloji Teknikeri Maaşı da azımsanmayacak kadar iyidir. MR, tomografi ve en önemlisi de Nükleer tıp olarak görüyorum. Bunları bilin gerisi kolay.”

Handan Duman

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş

Son olarak aşağıdaki tabloda hem devlette hem de özel sektördeki maaş dağılımlarını inceleyebilirsiniz. Bu şehir, hastane, hasta sayısı ve yetkinliğe göre değişkenlik göstermektedir. Radyoloji Teknikeri Maaşı, diğer adıyla Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaş skalası:

Hastane Şekli Minimum maaşıOrtalama Maaşı Maksimum maaşı
Devlet Hastanesi5500 TL8000 TL12000 TL
Özel Hastane5500 TL6000 TL9000 TL

Sıkça sorulan tıbbi görüntüleme maaşları hakkındaki soruların bazılarını bir araya getirdik.

Rehber kategorimizdeki diğer yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bizdekalmasin.com bağlantısı ile ana sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı Ne Kadar? 2023 yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi yazılarımızın devamı gelecektir. Takipte kalın.

4.8/5 - (5 Oy)
Yorum yapın