Ana Sayfa » Fiyatları » Bulgaristan Benzin Fiyatları 2024 – Bulgaristan Mazot Fiyatı

Bulgaristan Benzin Fiyatları 2024 – Bulgaristan Mazot Fiyatı

Bulgaristan Benzin Fiyatları ve Bulgaristan Mazot Fiyatı yazımız ile sizlerleyiz. Bu yazımızda petrol ile ilgili bazı bilgiler sunup; benzin, mazot, LPG fiyatları gibi birçok konuya değineceğiz. Dünyanın büyük bir çoğunluğu yeteri kadar petrol rezervine sahip değildir. İhtal olarak alınan petrol ise ne yazık ki gün geçtikçe pahalanmaktadır. Bulgaristan akaryakıt fiyatları incelememizde ise komşu ülkemizdeki fiyatlardan haberdar olabileceksiniz. Ayrıca diğer ülkelerin benzin fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Yakıt Fiyatları

Bulgaristan Akaryakıt Fiyatları öncesinde diğer bir konu hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. En çok merak edilenlerden biri de yakıt fiyatlarının neye göre belirlendiği hususudur. Akaryakıt fiyatları hükümetler tarafından düzenlenmektedir ve ayın ilk Çarşamba günü değiştirilir. Yeni fiyatın hesaplanması Enerji Bakanlığı adına Merkezi Enerji Fonu tarafından yapılmaktadır. Pompa fiyatları ise ne yazık ki birçok unsura göre değişkenlik göstermektedir. Daha çok arz talep dengesine göre farklılaşmaktadır. Bunun yanında jeopolitik olaylar da önem taşımaktadır.

Bulgaristan Yakıt Fiyatları; Petrol, benzin, mazot ve LPG olarak ayrılmaktadır. Bunlar için fiyat bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Bulgaristan Mazot Fiyatı 2024 🌟

Bulgaristan Mazot Fiyatı
Bulgaristan Mazot Fiyatı

Şimdi ise Bulgaristan Mazot Fiyatı ile yazımıza devam ediyoruz. Dizel yakıt olarak da adlandırılan mazot; dizel motorda kullanım için özellikle tasarlanmış bir yakıttır. Yine ham petrolün damıtılmasıyla oluşan mazot, daha uzun süreli kullanım sağlaması nedeniyle benzine göre daha ekonomiktir. Fakat artan enerji fiyatları nedeniyle fiyatlar oldukça yükselmiştir. Benzine göre daha pahalı seyreden mazot için; Euro ve Bulgar Levası olarak hazırladığımız Bulgaristan Dizel Fiyatları listemiz şu şekildedir:

Bulgaristan Dizel fiyatlarıLitreGalon
 BGN2.3011.175
 USD1.276.117
 EUR1.185.735

Bulgaristan Benzin Fiyatları 2024 ⭐

Bulgaristan’da Benzin Fiyatları incelememize geçmeden önce benzinin oluşumundan bahsetmek isteriz. Petrol olarak da bilinen benzin, enerjisi yoğun olan bir ikincil yakıttır. Birçok ısı motoruna güç sağlamak için kullanılır ve hatta en önemlisi otomobillerin büyük bir kısmı için yakıt görevi görmektedir. Benzin, ham petrolün fraksiyonla damıtma işlemiyle çeşitli petrol ürünlerine ayrılmasıyla yapılmaktadır. Damıtılması tamamlanan ürün daha sonra boru hatları aracılığıyla benzin istasyonlarına dağıtılmaktadır.

Yeterli rezervi bulunmayan Bulgaristan da tıpkı bizim gibi dışarıdan satın almaktadır. Bu nedenle fiyatlar biraz daha yüksek seyretmektedir. Hem Bulgar Levası hem de Euro olarak görebileceğiniz Bulgaristan Benzin Fiyatları şu şekildedir:

Bulgaristan Benzin fiyatlarıLitreGalon
 BGN2.309.494
 USD1.3735.197
 EUR1.2874.872

Bulgaristan Petrol Fiyatları

Ham petrol olarak da adlandırılan petrol, bir fosil yakıttır. Kömür ve doğalgaz ile birlikte petrol de bitkiler, algler ve bakteriler gibi eski deniz organizmalarının kalıntılarından oluşmuştur. Gelgelelim milyonlarca yıldan fazla süren yoğun ısı ve basınç, bu organik kalıntılar (fosiller), yakıt ve çok çeşitli ürünler için hammadde olarak güvendiğimiz karbon açısından zengin maddelere dönüşmektedir. Ayrıca, Kıbrıs Benzin Fiyatları yazımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Petrol Fiyatları için ne yazık ki yalnız Brent petrol incelemesi yapabiliriz. Uluslararası piyasalarda 79,24 dolardan işlem gören Brent petrolün yükselişi ya da azalışı Bulgaristan Akaryakıt Fiyatları değişkenliğini yansıtacaktır.

Bulgaristan LPG Fiyatları

Son olarak Bulgaristan LPG Fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Ham petrolden ya da doğalgazdan meydana getirilen LPG, dizel ve benzine göre daha uygun fiyatlıdır. Vergilerinin daha düşük olması nedeniyle de fiyatların daha düşük olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında LPG daha çok tasarruf için tercih edilmektedir. Bulgaristan yakıt fiyatları içerisinde de tıpkı dünyanın her yerinde olduğu gibi LPG fiyatları daha uygundur. İşte sizler için Bulgaristan LPG Fiyatları tablosu:

Bulgaristan Otogaz fiyatlarıLitreGalon
 BGN0.9893.744
 USD0.5412.048
 EUR0.5081.923

Yazımızın sonuna yaklaşırken sizler için son olarak Bulgaristan Benzin Fiyatları ile ilgili soruları yanıtladık:

Ayrıca, güncel paylaşılan diğer fiyatları yazılarımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Tüm merak ettikleriniz için bizdekalmasin.com adresi üzerinden ana sayfamızı görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak Bulgaristan Benzin Fiyatı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla fiyatları yazılarımız için takipte kalınız!

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın