Ana Sayfa » Fiyatları » Hac Fiyatları 2023 – Diyanet Hac Fiyatları

Hac Fiyatları 2023 – Diyanet Hac Fiyatları

Hac Fiyatları 2023 özellikle zamlardan sonra en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Bu konuyu detaylı olarak açıklamadan önce ilk etapta Hac Nedir? Nasıl yapılır? Tarzında soruları detaylı olarak açıklamak ve okuyucularımızı bilgilendirmek istiyoruz. Hac; Kabe’yi ve ibadet için işaret edilen yerleri belirlenen zaman dilimi içerisinde ziyaret etmek anlamına gelir. Dilerseniz fiyatları kategorisinden diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Diyanet Hac Fiyatları 2023 Kaç TL?🤲

Diyanet Hac Fiyatları Kaç TL?
Diyanet Hac Fiyatları Kaç TL?

Hac insanlar için farzdır. Umre ile Haccı karıştıran kişiler için Hac belirli zaman dilimi için yapılırken, Umre yapmanın zamanı yoktur. Umre yapmak isteyen istediği zaman dilimi içerisinde Kabe’yi ziyaret edebilir. İslam’ın 5 şartı arasında yer alan Hacca gitmek emrini kimler yerine getirirse çok büyük sevap alacağı bilinmektedir. Hac fiyatları ise şöyledir:

 • 2 Kişilik Odalı Hac Fiyatı: 150.000 TL
 • 3 Kişilik Odalı Hac Fiyatı: 130.000 TL
 • 4 Kişilik Odalı Hac Fiyatı: 120.000 TL

Hac Fiyatları 2023🙏

Son zamanlarda Hac Fiyatları 2023 konusu zamlardan sonra ekonomik krizlerle birlikte araştırılan sorulardan biridir. Bu anlamda fiyatlardan bahsetmeden önce konuyla alakalı kısaca bilgi verelim. Hac kimlere farzdır? Hemen bahsedelim.

Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır.

Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir;

 • Hür, ergin ve akıllı olmak,
 • Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak,
 • Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak, 
 • Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak,
 • Sağlıklı olmak, 
 • Yol güvenliği bulunmak

Hacca gitmek fiyatın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız kişi başı 20 bin ila 40 bin Riyal arasındadır. Bu fiyatlar ise en düşük 100.000 TL’den başladığını göstermektedir.

Hacca Gitmek Ne Kadar Kaç Para?

Hacca Gitmek Ne Kadar Kaç Para?
Hacca Gitmek Ne Kadar Kaç Para?

Yılın sadece belirli günleri yapılan Hac ibadeti, uygulanması bakımından üçe ayrılmaktadır. Bunlar kıran, ifrad ve temettü şeklindedir. İfrad haccı, umre olmaksızın hac menasikini yapmak sureti ile yapılmaktadır. Temettü haccında umre yapılır. Umreden sonra ihramdan çıkılır, sonra aynı dönem içerisinde tekrar hac yapmak için ihrama girilir ve hac menasiki yapılır. Kıran haccı da ihrama girerken hem hacca hem de umreye niyet edilmelidir. Böyle aynı ihram ile iki ibadet de yerine getirilebilir. Hacca kurasız gidecekseniz en az 150 bin TL ayırmanız gerekmektedir. Fakat kura çıkarsa bu fiyat daha da azalacaktır. Böylece Hacca Gitmek Ne Kadar Kaç Para? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

1 Kişilik Hac Parası Ne Kadar?

İnsanların Hac konusunda en çok merak ettiği sorular arasında 1 Kişilik Hac Parası Ne Kadar? yer almaktadır. Bu anlamda sizi daha fazla bekletmeden hemen sorularınızın cevabını açıklayalım. Hac ödemeleri genellikle Suudi Arabistan’ın para birimi yani Riyal olarak ödenmektedir. Kuradan çıktıysa tek bir kişi 90-100 bin TL’ye Hac ziyaretinde bulunabilir. Fakat kuradan çıkmadıysa kendi imkanı ile en az 150 bin TL ayırması gerekmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Prospan Öksürük Şurubu Fiyatları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hacca Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Hac ziyaretinde bulunmak isteyen kişiler internette sürekli Hacca Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım? Sorusunu araştırmaktadır. Son olarak yapılan açıklamaya göre 2023 Hac Fiyatları ortalama kişi başı 20 Bin Riyal / 40 Bin Riyal arasındadır. Bu anlamda konaklama ücretleri arasında 2 Kişilik Oda ortalama 150.000 TL, 3 Kişilik oda 130.000 TL, 4 Kişilik Oda 120.000 TL’dir.

Hac Ücreti Ne Kadar?

Hac kuralarına katılmak istiyorsanız öncelikle e devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Fakat ilk defa kayıt yapacaksanız 250 TL karşılığında ön kayıt ücreti ödemeniz gerekmektedir. İstenilen yerleri doldurduktan sonra Diyanet işleri başkanlığının çekeceği kurayı beklemek zorundasınız. Kuradan isminiz çıkarsa 20-40 bin riyal arasında ücretle Hacca gidebilirsiniz. Fakat kuradan adınız çıkmazsa ve siz gitmek istiyorsanız daha fazla para harcamanız gerekmektedir. Böylece Hac Ücreti Ne Kadar? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Kuralı Kurasız Hac Fiyatları

Kuraya katılmak için e devlet üzerinden oda tercihi ve otel konaklama türlerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Böylece eğer adınız kurada çekilirse 20 bin Riyalden başlayan fiyatlarla Hacca gidebilirsiniz. Ayrıca kurasız bir şekilde gitmek istiyorsanız en az 150 bin TL ayırmanız gerekmektedir. Kuralı Kurasız Hac Fiyatlarına bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Güncel Tuğla Fiyatları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2023 Hac Kayıtları

2023 Hac Kayıtları yeni yılın girmesiyle en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Bu anlamda sizi daha fazla bekletmeden hemen bilgileri paylaşalım. Hac ibadetini yapmak üzere 2023 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak hac yolcuları, hac ön kayıtlarını 05-26 Ocak 2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

2020 Yılında kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarımızın kayıt yenileme işlemleri 05 Ocak 2023 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak güncellenecektir.  Kaydı Başkanlıkça güncellenen hacı adaylarımız hac kurasına gireceği; il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini e-Devlet üzerinden yapabileceklerdir. Hacı adaylarımız e-Devlet üzerinden “Oda Tercihli” veya “Otel” konaklama türlerinden birini tercih edebileceklerdir.

Ayrıca bizdekalmasin.com adresi üzerinden ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak Fiyatları kategorimizdeki yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Hac Fiyatları yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu ve bunun gibi fiyat yazılarımızın devamı gelecektir. Takipte kalın.

Yazımızı Değerlendirin.
“Hac Fiyatları 2023 – Diyanet Hac Fiyatları” üzerine bir yorum
 1. Karadan çıktık hac fiyatı geçen seneye göre çok pahalı 4 kişilik oda 22000 riyal eşimle ben 225000 riyal geçen seneye göre 90000 tl fazla

  Cevapla
Yorum yapın