Ana Sayfa » Fiyatları » Göktaşı Fiyatları 2024 – Meteor Taşı Fiyatı!

Göktaşı Fiyatları 2024 – Meteor Taşı Fiyatı!

Göktaşı fiyatları 2022 son zamanların merak edilen konuları arasında yer alır. Meteor Taşı Fiyatı pahalı mı? Birlikte inceleyeceğiz. Göktaşları çok az miktarda bulunduğu için gram bazında fiyatlandırılır ve satılır. Az bulunma derecesi, numunenin boyutu ve saflık derecesi ve kalitesi gibi özelliklerin tümü fiyatı etkileyebilir. Çok fazla metrik olduğu için göktaşı fiyatları için belli bir fiyat aralığı söylemek mümkün değildir. Ancak fikir edinmeniz açısından ortalama fiyatları sizlere sunacağız.

Göktaşı Nasıl Anlaşılır?

Göktaşı almak isteyenlerin başlıca hatalarından biri, her taşın göktaşı olduğu yanılgısıdır. Bu yanılgı, maddi olarak zarar etmeye de neden olur. Göktaşı fiyatlarının yanında özelliklerinin de bilinmesi büyük fayda sağlar.

Göktaşları, uzaydan Dünya’ya düşen kaya veya metal parçalarıdır. Çok nadirdirler, ancak birçok insan düz kayalar veya metal parçaları bulur ve bir göktaşı bulduklarını sanmaktadırlar. Göktaşlarını diğer kayalardan ayırmaya yardımcı olan çeşitli özelliklere sahiptir:

 • Yoğunluk : Meteor taşı, metalik demir ve yoğun mineraller içerdiklerinden genellikle boyutlarına göre oldukça ağırdırlar.
 • Manyetik : Çoğu göktaşı metalik demir içerdiğinden, genellikle onlara mıknatıs yapışır. “Taşlı” göktaşları için bir mıknatıs yapışmayabilir, ancak mıknatısı bir ipe asarsanız onu çekecek kadar güçlüdür.
 • Olağandışı şekil : Demir-nikel karışımlı göktaşları nadiren yuvarlaktır. Bunun yerine, yüzeylerinde “regmaglypts” adı verilen parmak izleri gibi olağandışı çukurlar bulunan düzensiz bir şekle sahiptirler.
 • Füzyon kabuğu : Taşlı göktaşları tipik olarak yüzeylerinde atmosferden geçerken eridikleri ince bir kabuğa sahiptir. Buradan anlayabilirsiniz.

Göktaşları aşağıdakilere özelliklere sahip değildir:

 • Açık renkli kristaller : Örnek vermek gerekirse; Kuvars, yer kabuğunda yaygın olarak bulunan açık renkli bir kristaldir, ancak güneş sistemindeki diğer cisimlerde bulunmaz.
 • Kabarcıklar : Dünya üzerindeki volkanik kayalar veya metalik cürufların içinde genellikle kabarcıklar oluşturur. Ancak göktaşlarında yoktur.
 • Çizgi : Göktaşları arkasında çizgi bırakmamalıdır. Siyah veya kırmızı bir çizgi bırakan yoğun bir kaya muhtemelen sırasıyla manyetit veya hematit demir mineralleri içerir. Bunların hiçbiri tipik olarak göktaşlarında bulunmaz.

Göktaşı Çeşitleri ve Fiyatları

Göktaşı Çeşitleri ve Fiyatları
Göktaşı Çeşitleri ve Fiyatları

Üç ana göktaşı türü vardır. Bunlar Demir göktaşları, taşlı demir göktaşları, ve taşlı meteoritlerdir. Fiyat olarak değerlendirilirse en değerliden en ucuza doğru demir göktaşları, taşlı demir göktaşları son olarak da taşlı meteoritler gelmektedir.

Demir göktaşları, tarihinin erken dönemlerinde eriyen asteroitlerin çekirdekleri olduğu düşünülmektedir. Ağırlıklı olarak demir-nikel metali ile az miktarda sülfit ve karbür minerallerinden oluşurlar.

Taşlı demir göktaşları, değerli ve yarı değerli değerli taşlar dahil olmak üzere neredeyse eşit miktarda demir-nikel metali ve silikat minerallerinden oluşur. Göktaşı Fiyatları bakımından oldukça değerli kabul edilirler.

Taşlı meteoritler,  küçük demir parçalarından oluşur. Bir asteroidin veya gezegenin dış kabuğundan oluşur. Dünya taşlarına çok benzeyebilirler, bu yüzden onları ayırt etmek için uzman gözleri gerekmektedir!

Meteor Göktaşı Fiyatı

Meteor Göktaşı Fiyatı
Meteor Göktaşı Fiyatı

İlk olarak belirtelim ki Meteor Göktaşı Fiyatı için net bir fiyat aralığı söylemek mümkün değildir. Ortalama olarak belirtirsek Meteor Göktaşı Fiyatı 0,50 ABD Doları ile 5,00 ABD Doları arasında değişmektedir. Bu değişikliğin oluşmasının sebepleri ise şöyledir:

 • Nadirlik seviyesi
 • Saflık derecesi
 • Boyutu
 • Göktaşı boyutu
 • Meteor taşının yıpranma azlığı
 • Şekli

Siyah Göktaşı Fiyatları

Siyah Göktaşı Fiyatları ortalama gram başına 0,80 ABD Doları ile 8,00 ABD Doları aralığındadır. Bu göktaşını gördüğümüzde nasıl anlarız diyorsanız hemen açıklayalım.

Tüm göktaşları atmosferden o kadar yüksek bir hızla düşer ki, malzeme dış yüzeylerini yakar. Bu erime, füzyon kabuğu adı verilen camsı bir siyah kaplama bırakır. Bu kaplama kabuğu genellikle koyu gri ila kömür siyahı rengindedir. Siyah füzyon kabuğu parlak veya donuk kadifemsi bir doku olabilmektedir. Siyah olanlar adından da anlaşılacağı gibi Siyah Göktaşıdır. Meteor Taşı Fiyatları incelendiğinde oldukça düşük bir değere sahiptir.

81 Kilo Göktaşı Fiyatı

Van ilinde yaşayan Osman Hezer’in bulduğu göktaşı tam 81 kilo 400 gram ağırlığındaydı. Piknik yaptığı esnada bu taşa rastlayan Osman Hezer, ailesinin yardımıyla bulunduğu yerden çıkarılıp eve götürüldü. Araştırmalara sonucu demir meteoru olduğu anlaşılan 81 Kilo Göktaşı Fiyatı ise 8.000.000 $ fiyat biçildi.

1 Kilo Göktaşı Fiyatı

Özellikle 1 Kilo Göktaşı Fiyatı incelendiğinde 100.000 $ civarından satılmaktadır. Tabi ki nadirlik ve göktaşının şeklinde göre fiyat değişiklik göstermektedir. Ancak Göktaşı Satın Alan Firmalardan elde ettiğimiz fiyatlar ortalama bu şekildedir.

Göktaşı Gram Fiyatı

Özellikle Göktaşı fiyatları 2022 hesaplamalarında gram sıklıkla kullanılmaktadır. Göktaşı gram fiyatı incelendiğinde ortalama 1.25 $ ile 12$ dolar arasında değişmektedir. Örnek vermek gerekirse oldukça yaygın bulunan demir göktaşı fiyatları incelendiğinde genellikle gram başına 0,50 ABD Doları ila 5,00 ABD Doları aralığındadır. Taş göktaşları çok daha az bulunmaktadır. O yüzden gram başına 2,00 ABD Doları ile 20,00 ABD Doları arasında fiyatlandırılmaktadır. 

Meteor Taşı Fiyatları

Özellikle Meteor Taşı Fiyatları ortalama gram başında 2$ ile 3$ arasında fiyatlandırılmaktadır. Sikhote-Alin meteor taşı fiyatı esas alınmıştır.

Sikhote-Alin meteor taşı kaydedilen tarihin en büyük tek göktaşı olayıdır. İnsanlar yakınında patlamak yerine tek bir bozulmamış parça olarak düşen göktaşı bulmuşlardır. Koleksiyoncular muhteşem göktaşını nitelikleri ve yüzey özelliklerini inceledikten sonra fiyatını belirleşimlerdir. Birinci sınıf bir Sikhote-Alin numunesi, gram başına 2 ila 3 ABD Doları arasında bir fiyat etiketi taşımaktadır. Bunu dışında daha nadir olan bir Göktaşı Fiyatlarının gram başına 1.000 ABD dolarını aşması alışılmadık bir durum değildir.

Satılık Göktaşı Alıcıları

Koleksiyon yapmaya başlamanın birçok farklı yolu vardır. Satılık Göktaşı Alıcıları ile siz de elinizdeki göktaşını değerlendirip satabilirsiniz. Koleksiyoncular oldukça iyi ücretler ödemektedirler. Google üzerinden “Sahibinden” gibi sitelere ilan oluşturup göktaşınızı satabilirsiniz. Ancak ederinde Türkiye’de satıcı bulmanız oldukça zor olacaktır.

Yurtdışı kaynaklarında ise “We Buy Meteorites” adı altında birçok göktaşı alan firma bulabilmektesiniz.

Ayrıca bizdekalmasin.com bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fiyatları kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız eğer aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak Göktaşı Fiyatları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın