Ana Sayfa » Fiyatları » Gürcistan’dan Araba Almak – Yasal Prosedürler Masraflar

Gürcistan’dan Araba Almak – Yasal Prosedürler Masraflar

Gürcistan’dan Araba Almak Türkiye’de araba fiyatlarının yüksek olması, Gürcistan’dan araba almanın yeni bir trend haline gelmesine neden oldu. Yeni gelen kanunlarla birlikte, Gürcistan’dan araba almak daha kolay ve avantajlı hale geldi.

Yeni Kanunlar

Özellikle Gürcistan’da 2023 yılında yapılan yeni düzenlemelerle, Gürcistan’dan araba almak için gerekli şartlar değişti. Bunun yanında Önceki yıllarda, Gürcistan’dan araba almak için 185 gün Gürcistan’da ikamet etmek ve 6 ayda bir ülkeye girmek gerekiyordu. Ayrıca Yeni kanunlarla birlikte, ikamet şartı 2 yıla çıkarıldı ve 6 aylık giriş şartı kaldırıldı.

Gürcistan'dan Araba Almak: Yasal Prosedürler, Masraflar ve İpuçları
Gürcistan’dan Araba Almak: Yasal Prosedürler, Masraflar ve İpuçları

Kefil Şartı

Araba almak için bir şart daha var: Oranın bir vatandaşının size ruhsat için kefil olması gerekiyor. Bu kefil olan kişinin sizin güvendiğiniz birisi olması önemlidir çünkü ruhsat çift isim ile çıkarılacaktır. Bunun yanında isimlerden biri sizin, diğeri ise size kefil olan kişinin ismidir. Eğer kefil olan kişi sizi arabayı kaçırdığınızı iddia ederse, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Masraflar

Ayrıca Araba alırken ve aracın ruhsatını alırken herhangi bir masrafınız olmuyor. Ancak aracı Türkiye’ye sokarken, aracın motor hacmine ve üretim yılına bağlı olarak 500 ile 3000 dolar arasında bir gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor.

İpuçları

  • Özellikle Aracın durumunu iyice kontrol edin.
  • Ayrıca Aracın ruhsatını ve vergilerini kontrol edin.
  • Bunun yanında Aracın sigortasını yaptırın.
  • Aracın gümrükten geçiş işlemlerini kendiniz yapın.

Gürcistan’dan Araba Almak: Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar

  • Fiyat: Gürcistan’da araba fiyatları, Türkiye’ye göre çok daha düşüktür. Aynı aracı Gürcistan’dan satın almak, Türkiye’den satın almaktan çok daha ucuzdur.
  • Vergi ve muayene ücreti: Gürcistan’da arabalara, Türkiye’de olduğu gibi vergi ve muayene ücreti uygulanmaz. Bu da, almanın bir başka avantajıdır.
  • Gümrük vergisi: Özellikle Gürcistan’dan Türkiye’ye getirilen araçlar için gümrük vergisi, aracın motor hacmine ve üretim yılına bağlı olarak 500 ile 3000 dolar arasındadır. Bu da, Türkiye’den araba almaktan daha ucuzdur.

Dezavantajlar

  • İkamet şartı: Araba almak için, 185 gün Gürcistan’da ikamet etmek ve 6 ayda bir ülkeye girmek gerekiyordu. Yeni kanunlarla birlikte, ikamet şartı 2 yıla çıkarıldı ve 6 aylık giriş şartı kaldırıldı. Ancak, yine de bir ikamet şartı var.
  • Kefil şartı:Ayrıca araba  almak için, oranın bir vatandaşının size ruhsat için kefil olması gerekiyor. Bu kefil olan kişinin sizin güvendiğiniz birisi olması önemlidir çünkü ruhsat çift isim ile çıkarılacaktır.
  • Gümrük işlemleri: Gürcistan’dan Türkiye’ye getirilen araçlar için gümrük işlemleri, biraz zahmetli olabilir. Bu işlemleri kendiniz yapabilirsiniz veya bir gümrük müşavirliği firmasına yaptırabilirsiniz.
Gürcistan'dan Araba Almak: Yasal Prosedürler, Masraflar ve İpuçları
Gürcistan’dan Araba Almak: Yasal Prosedürler, Masraflar ve İpuçları

Dolandırıcılık Riski

Gürcistan’da araba fiyatlarının düşük olması, dolandırıcılık riskini de artırmaktadır. Bazı kişiler, kazalı veya çift ruhsatlı araçları yüksek fiyatlara satmaya çalışabilir. Bu nedenle, aracı satın almadan önce iyice incelemeniz ve güvenilir bir satıcıdan satın almanız önemlidir.

Yolculuğumuza Devam Edin İlgilenebileceğiniz Diğer Benzer Konulara Göz Atın✨ 

 En İyi Traktör Markaları Sıralaması 2023 Hangisi Sizin Uygun?

Gümrük İşlemleri

Gürcistan’dan Türkiye’ye getirilen araçlar için gümrük işlemleri gerekmektedir. Bu işlemler, aracın motor hacmine ve üretim yılına göre değişiklik gösterebilir. Gümrük işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz veya bir gümrük müşavirliği firmasına yaptırabilirsiniz.

2 Yıllık Sınırlama

Gürcistan’dan Türkiye’ye getirilen araçlar, 2 yıl süreyle kullanılabilir. Bu sürenin sonunda, aracı Türkiye’ye tekrar sokmak için gümrüğe ödeme yapmanız gerekmektedir.

Arabanın Durumu

Gürcistan’dan alacağınız aracı iyi incelemeniz gerekmektedir. Aracın kazalı olup olmadığını, hasar kaydının bulunup bulunmadığını kontrol edin. Ayrıca, aracın periyodik bakımlarının düzenli olarak yaptırıldığından emin olun.

Benzin Fiyatları

Gürcistan’da benzin fiyatları Türkiye’ye göre çok daha düşüktür. Bu nedenle, aracı Türkiye’ye getirdiğinizde, benzin masraflarınız artacaktır.

Fiyat Aralığı

Gürcistan’dan alabileceğiniz araçların fiyatları, 500 dolardan 500.000 dolara kadar değişmektedir. Ancak, 500 dolardan daha ucuz araçlarda, Türkiye’deki fiyatlara yakın bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

SIK SORULAN SORULAR

Keşfetmeye Hazır Mısınız? BizeKalmasın.com‘dan 💎 Ana Sayfamıza Göz Atın! 💎   

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın