Ana Sayfa » Fiyatları » Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerde uygulanan cerrahi bir operasyondur. Halk arasında bebek-çocuk aldırma olarak bilinen kürtaj, tıp literatüründe ise gebelik sonlandırma, gebelik terminasyonu ve diletasyon-küretaj şeklinde yer alır. Gebeliğin 4-10. ayları arasında uygulanabilen kürtajın 10. haftadan sonra uygulanması ise anne ve bebek sağlığı söz konusu ise mümkündür. Bu noktada 3 doktorun onayı gerekir. Sağlık kuruluşlarında uygulanabilen kürtajın fiyatları ise kurum politikaları çerçevesinde belirlenir.

Kürtaj Fiyatları

Halk arasında bilinen adıyla kürtaj ancak daha doğru tabiriyle küretaj istenmeyen gebeliklerde uygulanan cerrahi bir operasyondur. Tıbbi literatürde gebelik sonlandırma, gebelik terminasyonu veya diletasyon-küretaj şeklinde tanımlamalara sahiptir. Anadolu kırsalında genellikle çocuk aldırma şeklinde kullanılır. Kürtaj uygulaması esnasında kadının tüm rahmi temizlenir. Anormal adet kanamalarından şikayetçi olan hastaların tanı ve tedavisinde de yine kürtaj tekniğinden faydalanılır. Kürtaj uygulamasının fiyatları ise operasyonu uygulayacak olan sağlık merkezinin politikaları gereği değişkenlik gösterir. Bu nedenle sabit bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

Kürtaj Fiyatları 2023 Güncel Liste

Kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar tarafından merak edilen kürtaj fiyatları 2023 yılında çeşitli etkenler dikkate alınarak güncellenmiştir. Hemen her yıl yapılan güncellemelerin en temel nedeni ise yıldan yıla değişen ekonomik koşullardır. 2023 yılında kürtaj fiyatları ise şu şekilde;

  • 4-6 haftalık gebelik dönemlerinde 1000 TL
  • 6-8 haftalık gebelik dönemlerinde 1100 TL
  • 8 haftalık gebelik döneminde 1200 TL
  • 9 haftalık gebelik döneminde 1300 TL
  • 10 haftalık gebelik döneminde 1400 TL

NOT: Fiyatlar genel değerlendirmeler olup sağlık kuruluşlarının politikaları fiyatlar üzerinde belirleyicidir.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Evlilik bağı olmadan meydana gelen gebelikler genellikle topum tarafından hoş karşılanmamakla beraber anne adayı tarafından da bebeğin dünyaya gelmesi istenmeyebilir. Bu noktada başvurulan yöntem bebeğin aldırılması yani kürtajdır. Evlilik dışı kürtaj fiyatları için kesin bir rakam söylenemez çünkü bu noktada anne adayının hamileliğin hangi zamanında olduğu önemlidir. 4 ve 10. hafta aralığında uygulanabilen kürtajın fiyat aralığı gebeliğin hangi safhasında olunduğuna göre değişkenlik gösterir. Genel olarak fiyatların 1000 TL ile 3000 TL aralığında olduğunu söylenebilir. 10. haftadan sonra kürtaj yapılması ise ancak anne ya da bebek sağlığı söz konusuysa mümkündür ve en az 3 hekimin onayına ihtiyaç duyulur.

Özel Hastane Kürtaj Fiyatları

Özel hastanelerin kürtaj fiyatları kurumun politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak 2023 yılı için 1000-3000 TL arasında fiyatlardan bahsedilebilir. Bu noktada kontrol masraflarını değerlendirmek gerekir çünkü kürtaj ‘oldu bitti’ sayılabilecek bir cerrahi operasyon değildir. Kürtaj sonrasında düzenli olarak kontrollerin uygulanması gerekir.

İstanbul Kürtaj Fiyatları

İstanbul, Türkiye’nin en büyük metropolü olması nedeniyle dev bir nüfusa ev sahipliği yapar. Hatta Türkiye nüfusunun 4’te birini barındırır. Bu nedenle kürtaj sayısı ve sağlık olanakları diğer şehirlere göre daha yüksektir. Ayrıca diğer şehirlerden kürtaj yaptırmak isteyenler tarafından da tercih edilir. Kürtaj fiyatları ise gebelik dönemine ve hastanenin politikasına göre değişkenlik gösterir. Bu noktada kürtaj işleminden sonra yapılacak kontrollerde masraflar bünyesinde değerlendirilebilir.

Kürtaj Ücreti Ne Kadar?

Kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin en merak ettiği konuların başında doğal olarak ücretler gelmektedir. Öncelikle kürtaj ücreti kesin ve net bir rakamdan değildir. Gebeliğin ilk haftalarına yapılacak olan kürtajın fiyatı 1000 TL civarında iken 10. Haftaya gelindiğinde fiyatlar 1500 – 3000 TL’ye kadar çıkar. Bunun dışında kontrol masrafları da vardır.

5/5 - (1 Oy)
“Kürtaj Fiyatları” üzerine bir yorum
Yorum yapın