Ana Sayfa » Genel Kültür » Erkek Kedilerin Memesi Olur Mu? – Kedilerin Kaç Memesi Vardır?

Erkek Kedilerin Memesi Olur Mu? – Kedilerin Kaç Memesi Vardır?

Erkek Kedilerin Memesi Olur Mu? Yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Yaşamakta olduğumuz bu kalabalık dünyada bizlere arkadaşlık eden minik kedi dostlarımız vardır. Sokaklarda başıboş gezen ve birbirinden farklı renklerde binlerce kedi vardır. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek veya dişi kedi fark etmeksizin dış görünüşleri birbiriyle pek çok benzerlikler taşımaktadır. Ayrıca hal böyle olunca kedinin cinsi nasıl anlaşılır gibi sorular türemektedir. Kedilerin cinsel organları yavruluk dönemlerinde çok az belirgindir. Bu gibi durumlarda kedi ebeveynleri minik yavruların cinsiyetini anlamakta oldukça zorluklar çekmektedir. İşte kedi cinsiyeti nasıl anlaşılır? gibi sorulara yanıt olacak bazı ipuçları şunlardır:

 • Kedinizin fiziksel özelliklerini güzel bir şekilde inceleyin
 • Kedinizin dış görünüşünü inceleyin
 • Kedinizin gün içerisinde yapmış olduğu davranışları takip edin

Kedilerin Kaç Memesi Vardır?

Tüm kedilerin meme uçları vardır. Yani meme uçları sadece dişi kedilerde olmamaktadır. Kedilerin karınlarının altında birbirlerine paralel şekilde iki sıra meme ucu vardır. Her iki cinsiyetinde meme ucu vardır, erkek kedilerin meme uçları işlevsiz olsa da bu onların anatomisinin bir parçasıdır. Kedi memesi genellikle 8 tane meme ucu vardır, ancak bu kediden kediye değişmektedir. Kedilerin kaç memesi vardır sorusunun net bir cevabı yoktur. Bazı kedilerin diğerlerinden daha az ve bazı kedilerin ise daha fazlası vardır. Ancak kedilerde ortalama olarak 6 ila 8 meme ucu olmaktadır.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Egzotik Kedi İsimleri yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dişi Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin cinsiyetini öğrenmek için ilk olarak fiziksel bir muayeneden geçirmeniz gerekmektedir. Yavru kedilerde cinsel organ çok az belli olduğundan cinsiyetini anlamanız biraz zor olacaktır. Çok kolay bir şekilde kedinizin cinsiyetini anlamanızın bazı yolları vardır. Dişi kedi nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını aşağıda sizler için listeledik.

 1. Dişi kedilerin anüsleri ve idrar yolu açıklıkları vardır.
 2. Dişi kedilerin vulvaları dikey bir yarığa benzer.
 3. Dişi kedilerin bir diğer özelliği ise anüsü ve vulvası mesafe olarak birbirine çok yakın olmasıdır.

Bu şekilde detaylı bir inceleme yaparak kedinizin cinsiyetini çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Erkek Kedi Nasıl Anlaşılır?

Erkek kediler doğası gereği dişi kedilere göre daha hareketli ve agresif bir yapıya sahiptir. Onları sabit tutup fiziksel muayene yapmak zor olsa dahi dişi kedi mi erkek kedi mi öğrenmeniz için yapmak zorundasınız. Erkek kedi nasıl anlaşılacağı sorusunu yanıtlamak için fiziksel muayene yapılması gerekmektedir. Muayene sırasında cinsiyeti öğrenmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Erkek kedilerde skrotum, anüs ve penis bulunmaktadır.
 • Erkek kedilerin boyutu kiraz çekirdeği ile aynı boyutlarda olan iki tane testisi bulunmaktadır.
 • Kısırlaştırma işlemi görmüş olan kedilerin skrotum boyu kısırlaştırılmamış olan kedilere göre daha küçüktür.

Yavru Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru kedi cinsiyeti öğrenmek yetişkin bir kedinin cinsiyetini öğrenmekten daha zor bir işlemdir. Çünkü yavru kedilerin cinsel organları henüz daha belirginleşmemiş olmaktadır. Net bir şekilde kedi dişi mi erkek mi diye öğrenmek için biraz kedinizin büyümesini beklemekte fayda vardır. Yavru kedi cinsiyeti nasıl anlaşılacağı sorusuna fayda sağlayacak ipuçları aşağıdadır:

 1. Kedinin kuyruğunu kaldırın.
 2. İki tane açıklık göreceksiniz.
 3. Üst açıklık anüstür.
 4. Alt açıklık ise hem erkek hem de dişi kedilerde olan genital organdır.
 5. Dişi kedilerde genital açıklık dikey bir yarık şeklinde olur, erkek kedilerde ise küçük bir daire şeklinde olur.
 6. Dişi kedinin genital açılışı yüksekte ve anüse yakın konumdadır.
 7. Erkek kedinin genital açılışı aşağı tarafta ve anüsten uzak konumdadır.
 8. Genital açıklığın yukarısında testis görürseniz kedinizin cinsiyeti erkektir, ancak yavru kedilerde 6 haftaya kadar testisler genelde gözükmezler.

Kedilerin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

İnsanlarda bebeğin cinsiyeti belirli bir süreye kadar net bir şekilde söylenmemektedir. Aynı durum kediler için de geçerlidir. İnternet üzerinde kediler ile ilgili yapılan araştırmaların başında kedilerin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusu gelmektedir. Yavru kedilerin cinsiyetini anlamak için en az 6 haftaya ihtiyacımız vardır. Bu zaman dilimi kesin olarak 6 hafta değildir, kediden kediye değişerek 10 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Erkek Kedilerin Memesi Olur Mu? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın