Ana Sayfa » Genel Kültür » Geğirmek Abdesti Bozar Mı? – Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? – Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? adlı yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Geğirmek terimi insanın midesinde biriken havanın dışarıya çıkması olarak adlandırılıyor. Sindirim sistemimizle alakalı olan bu durum internet üzerinde arananlar arasında yer almaktadır. Geğirmek abdest bozar mı diyanet bu konu hakkındaki paylaşımlarını sizler için derledik.

Ayrıca bu yazımıza benzer olan Ateşli Çocuğa Okunacak Dua adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Namazda Geğirmek Abdesti Bozar Mı? 😮‍💨 

Namaz kılarken gerçekleşen uygunsuz davranışlar namazı bozmaktadır. Fakat siz namaz kılarken sizin isteğiniz dışında gerçekleşen istem dışı hareketler namazı bozar mı diye çok sorulmaktadır. Örneğin siz namaz kılarken evcil hayvanınızın sizi rahatsız etmesi gibi durumlar namazı bozmamaktadır. Namazda geğirmek de bu soru işaretlerinden bir tanesidir. Namazda Geğirmek Abdesti Bozar Mı? sorusunun cevabı bozmaz olacaktır. Ağızdan çıkan gaz solunumundan dolayı abdest bozulmuyor.

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?🤧

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?
Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Gün içerisinde birden fazla kez abdest almak zorunda kalınabilir. Abdest, sadece namaz sırasında bozulan bir şey değildir. Abdest günlük hareketleriniz sırasında da bozulabilir bu yüzden tazelemeniz gerekir. Geğirince abdest bozulur mu sorusu sadece namaz sırasında geçerli bir seçenek değildir. Bu yüzden bu eylemi ne zaman gerçekleştirirsek aklımıza bu sorunun cevabı gelmelidir. O halde Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir? dersek, aşağıya abdesti bozacak şeyleri listeledik:

  • Arka taraftan gaz çıkması (yellenme)
  • Çocuk düşürme hâli.
  • Ön ve arka mahalden çıkan her şey
  • Bedenin herhangi bir yerinden kan, irin, sarı su gibi akıntıların gelmesi
  • Ağız dolusu kusmak
  • Ağızdan, tükürüğe eşit veya ona galip gelecek miktarda kan gelmek.
  • İnsanın kendine hâkimiyetini kaybettiren uyku
  • Baygınlık
  • Namazda gülmek (Tebessüm hariç)

Listede yer alanları gerçekleştirdiğiniz takdirde tekrar abdest almanız gerekecektir. Bu tür eylemler abdesti bozmaktadır. Aynı zamanda geğirme abdesti bozar mı sorusunun cevabının da bozmaz olacağını öğrendik.

Mide İçeriğinin Ağza Gelmesi Abdesti Bozar Mı?🤮 

Mide rahatsızlığı sırasında insanlık hali olarak neyin ne zaman gerçekleşeceğini kestiremeyebiliriz. Bu, normal günlük yaşantımızda da başımıza gelebilir veya namaz sırasında da yaşayabiliriz. İnsanların akıllarına iki soru gelmektedir. Birincisi gaz çıkarmak abdesti bozar mı? diğeri ise ağızdan geğirmek abdesti bozar mı soruları oluyor.

İlk olarak verilecek cevaplardan birisi geğirmek abdest bozar mı sorusunun cevabıdır. Ağızdan sadece gaz çıkması halinde geğirmek namazı bozar mı sorusunun cevabını sizlere bozma olarak cevaplayabiliriz. Ağızdan gaz çıkması bozmuyor. Fakat geğirme sırasında ağzınıza kusmuk geldiğinde abdestiniz bozulmaktadır. Üst taraftaki listede de belirttiğimiz gibi ağız dolusu kusmak abdesti ve namazı bozmaktadır.

Peki ya diğer sorumuzun cevabına gelecek olursak, yellenme olarak adlandırdığımız arka taraftan gaz çıkarmak abdesti ve namazı bozmaktadır. Namazda geğirmek namazı bozar mı sorusunun cevabına hayır diyebiliriz. Arka taraftan yellenmek ise namazınızı bozmaktadır.

Aynı zamanda buna benzer yazılarımız olan Genel Kültür kategorisi ile ilgili yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya bizdekalmasin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak, Geğirmek Abdesti Bozar Mı? yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın