Ana Sayfa » Rehber » Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyanların Yorumları – Önemli Bilgiler!

Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyanların Yorumları – Önemli Bilgiler!

Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyanların Yorumları isimli yazımız ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda kutsal ve önemli mesleklerden birisi olan okul öncesi öğretmeni olmak hakkında bilgiler vereceğiz. Günümüzde öğretmenlik okumak çok kolay bir meslek olarak görülmez. Aynı zamanda öğretmenlere çok büyük saygı duyulmaktadır. Öğretmenlik mesleğinin branşlarından biri olan okul öncesi öğretmenliği nasıl bir meslek olduğu hakkında bir çok soru işareti vardır.

Okul Öncesi Öğretmeninin Bilmesi Gerekenler

Öncelikle öğretmenlik mesleğini seçmeden önce kendinize neden anaokulu öğretmeni olmak istiyorum diye sormanız gerekir. Çünkü insan ilişkileri kurmanız gerekecek ve büyük sabır gerektiren bir meslektir. Okul Öncesi Öğretmeninin Bilmesi Gerekenler vardır ve sorumlulukları aşağıda yer almaktadır.

 • Öğrenciler hakkında veliler ile iletişim halinde olmak.
 • Öğrencinin herhangi bir hastalığı ve fobisinin olup olmadığını bilmek.
 • Çocuklara bireysel yemek yeme becerisini geliştirmeye yardımcı olmak.
 • Kişisel temizlik konusunda öğrencileri eğitmek.
 • Öğrencilerin kendileri arasında sağlıklı iletişim kurmasını sağlamak.
 • Belirli müfredat içerisinde ilerlemek.
 • Okul sınırları içerisinde öğrencilerin güvenliğini sağlamak.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Veliden Öğretmene Çocuğu Anlatan Mektup adlı yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmenliği Avantajları

İlk olarak öğretmenlik mesleği günümüzde vatandaşlar tarafından büyük saygı görülen bir meslektir. Çünkü öğretmen olmak, gelecek nesli dünyaya hazır hale getirmekte bir adımdır. Peki ya okul öncesi öğretmenliği okumak kolay mı diye araştırma yapacak olursak, öğretmenlik ile farkı yoktur. Fakat diğer branşlara göre bazı avantajları vardır. Her branşın kendine göre farklılıkları mevcuttur. Okul Öncesi Öğretmenliği Avantajları aşağıda şu şekilde belirtilmiştir:

 1. Diğer branşlara göre daha eğlenceli bir bölümdür.
 2. Sıkıcı bir dersi yoktur.
 3. Çok zorlanacağınız bir branş değildir.
 4. Yaşı küçük sevimli öğrencileriniz olacaktır.
 5. Çok sıkı, sert kurallarınız yoktur.

Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Günümüzde bu mesleği yapan bir çok öğretmen vardır. Öğrencilik zamanlarında çektikleri zorluklar ve meslek hayatları boyunca yaşadıkları deneyimleri internet üzerinde paylaşmaktadırlar. O halde biz de sizler için okul öncesi öğretmenliği okuyanların yorumları ve aöf okul öncesi öğretmenliği okuyanların yorumları derlenmiş bir şekilde sunuyoruz.

Bir çok hissi yaşayan bir meslek dalı bugün yaşadıklarımı anlatayım sadece
– yüzüme bir miktar çiş sıçratıldı
– beyzam yanıma yat yanıma diye ısrarla uyutulmaya çalışıldı
– ardından bir sürü öpücük alındı

29 gün önce atandım ve gerçekten sevmeyen birinin yapabileceği bir meslek değil. 2 stajyerle birlikte 4 yaşındaki 18 çocuğa etkinlik yaptırmakta güçlük yaşıyoruz 🙂 ama oldukça eğlenceli bir iş, 5 saat oyun oynayıp, etkinlik yapıp bir de para kazanıyorsunuz. ve çok ilginç diyaloglara şahit oluyorsunuz.

Çocuklarla olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez. onların güzel, saf, kreatif dünyasına ortak olmak bir hayli keyifli.

Anaokulu Öğretmeni Olmak Zor Mu?

Öğretmenlik mesleğinin genel zorluklarından birisi de yaşı küçük insanlar ile muhatap olmak zorunda kalmaktır. İnsanların karakterleri farklıdır. Bazı insanlar bir söyleneni tek seferde anlarken, bazı insanlar da birden fazla şekilde uyarılmak zorunda kalır. Aynı şey öğrenciler için de geçerlidir. Hele ki sizden çok küçük yaşta olan kişiler için ise bu durum çok zordur. Çünkü bir çocuğa laf anlatmak bazen gereğinden fazla efor sarf etmenizi sağlamak zorunda bırakabilir.

Anaokulu Öğretmeni Olmak Zor Mu? dersek, aklı daha bazı şeylere yetmeyecek olan öğrenciler vardır. Lise öğrencilerinden daha zor anlayışlı olacaklarını da göz önünde bulunursak bu branş diğerlerine göre daha zordur diyebiliriz. Bu yüzden anaokulu öğretmeni olmak daha zordur.

Okul Öncesi Öğretmenliği Önü Açık Mı?

Okul Öncesi Öğretmenliği Önü Açık Mı?
Okul Öncesi Öğretmenliği Önü Açık Mı?

Öğretmenlik açığı ülkemizde mevcuttur. Önemli konulardan birisi olan atama konusunda okul öncesi öğretmenliği açığı vardır. Öğretmenlik mesleğinin genel olarak önü açıktır ve ülkemizde öğretmene ihtiyaç vardır. Bu nedenle Okul Öncesi Öğretmenliği Önü Açık Mı? sorusunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. Çünkü bu branş en çok atama yapılan branşlar arasında yer alıyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile sevebileceğiniz mesleğin arkasından gitmenizi tavsiye ederiz.

Rehber kategorimizdeki yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

bizdekalmasin.com bağlantısıyla ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okul Öncesi Öğretmenliği Okuyanların Yorumları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın