Ana Sayfa » Genel Kültür » Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar? – Kumrunun Kuluçka Süresi

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar? – Kumrunun Kuluçka Süresi

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar yazısı ile sizlerle birlikteyiz. Kumru kuşları bir diğer adlarıyla Yusufçuk kuşları tek eşli hayvanlardır. Eşlerine çok bağlı olan bu kuş türü minyon bir yapıya sahiptir. Birçok insan kumru kuşunu güvercinlerden ayırt edemez. Aynı zamanda diğer Genel Kültür yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kumrular Hangi Mevsimde Yumurtlar?

Kumrular Hangi Mevsimde Yumurtlar?
Kumrular Hangi Mevsimde Yumurtlar?

Kuş severlerin merak ettiği soruların başında kumrular hangi mevsimde yumurtlar sorusu gelmektedir. Yaz göçmen kuşları olarak bilinen bu tür yurdumuza ilkbahar aylarında gelmektedir. Kumrular sıcak havaları sevmektedirler.

İlkbaharda aylarında kendisine güzel bir yuva kurduktan sonra kuluçkaya yatar ve yavrular. Ortalama ömürleri 1 yıl olan kumrular, 1 yılda iki defa yavru yapabilmektedir.

Kumrunun Kuluçka Süresi 

Kumrular tek eşli bir tür olarak bilinmektedir. Bir kumru döllendikten sonra 14 gün içerinde yuvasına iki tane yumurta yumurtlar. Dişi kuş yuvadaki yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar ve doğum anına kadar oradan ayrılmaz. Kumrunun kuluçka süresi bazen değişiklik göstermektedir.

Kumru kuluçka süresi ortalama 12 gündür. Yumurtadan çıkan yavruları annesi özenle besleyip büyütmeye başlar. Yavruların tüylenmesi ortalama olarak 1 aya kadar sürebilmektedir.

Aynı zamanda bu yazımıza benzer olan Kuşuma Ne İsim Koysam?  yazımıza da bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kumrular Yumurtadan Kaç Günde Çıkar? 

Kumru kuşları döllendikten sonra yumurtladığı yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Kumruların kuluçka süreleri ortalama olarak 12 gün sürmektedir. Hal böyle olunca kuş severler internet üzerinde kumrular yumurtadan kaç günde çıkar şeklinde aramalar yapmaktadır.

Kumruların kuluçka süresi ortalama 12 gün olmaktadır. 13. Günde yavru kuşlar yumurtalardan çıkmaktadır. Dişi kuş yavrularını “güvercin sütü” denilen bir salgı ile beslemektedir. Yumurtadan çıkan yavrular ortalama olarak 18 günlük olduklarında yuvadan uçmaktadırlar.

Kumru Yumurtası Ne Zaman Çatlar 

Yılda iki kere yumurtlayabilen Kumru kuşları ülkemizde çok sayıda bulunmaktadır. Tek eşli olan kumrular normal şartlarda yavrularını terk edip gitmezler ama bazı durumlarda kumrular yavrularını terk etmek durumunda kalmaktadır.

Kumru yumurtası ne zaman çatlar sorusu halk tarafından çok merak edilmektedir. Kumruların yumurtaları ortalama 12 günlük bir kuluçka döneminden sonra 13. Günde çatlamakta ve yavrular dünyaya gelmektedir.

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Kumrulara karşı ilgisi olan ve evinde kumru besleyen hayvan severlerin merak ettiği sorulardan birisi de kumru yumurtası kaç günde çıkar sorusu olmaktadır. Kumru kuşları döllendikleri zamandan sonra 14 gün içerisinde iki farklı yumurta yumurtlamaktadırlar.

Merak edilen bir diğer soru ise kumru kaç günde yavru çıkarır sorusudur. Kumrular 14 gün içerinde yumurtladıkları yumurtaların üzerinde 12 gün kuluçkaya yatmaktadırlar. Kuluçka süresinin sonunda yani 13. Günde yavrular çıkmaktadır. Çıkan yavrular ortalama bir ay içerinde tüylenir ve yuvadan uçar.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Kumru Yumurtası Kaç Günde Çıkar? adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bununla birlikte değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın