Ana Sayfa » Genel Kültür » McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler – Hiç Duymadığınız Bilgiler!

McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler – Hiç Duymadığınız Bilgiler!

McDonalds ile ilgili enteresan bilgiler ile markayı daha yakından tanımak mümkündür. İlk etapta McDonalds’ın tarihini anlatan standart bilgilere hâkim olmak gerekiyor. 2017 yılında Brand Z tarafından dünyanın en değerli sekizinci markası olan McDonalds dünya genelinde 34 binin üzerinde restoran ve 1,6 milyonun üzerinde çalışanla hizmet veriyor. Her yıl 100 milyon kişi tarafından tercih edilen McDonalds, sektörel bazda en popüler markalardan birisi haline gelmiştir. Aynı zamanda diğer Genel Kültür adlı yazılarımız için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler

1940 yılında ilk kez Kaliforniya’da açılan McDonalds ilk etapta arabaya servis sistemiyle hizmet vermekteydi. Yıllar içerisine gelişen ve büyüyen McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler aşağıdaki gibidir:

🟡 McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler 🔴
McDonalds, son dönemin en çok büyüyen markalarından birisidir. Her gün dünya üzerinde çeşitli ülkelerde 2 adet McDonalds açılıyor.
McDonalds, çocuk menülerine ekledikleri oyuncaklar sayesinde dünyanın en büyük oyuncak dağıtıcısı olmuştur.
McDonalds’ın her şubesinde bir adet palyaço heykeli bulunuyor.
McDonalds, her gün günlük satış rekorunu kırmaya devam ediyor. Yalnızca 24 saat içerisinde Türkiye’nin nüfusu olan 85 milyon menü satışı yapıyor.
McDonalds’ta çalışanlar genellikle öğrencilerden oluşuyor. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenim gören 15 kişiden 2’sinin McDonalds’ta çalıştığı düşünülüyor.
McDonalds ilk olarak sosisli sandviç satmaya başlamıştır. Sonrasında gelen talebe göre sosisli sandviçin yerini hamburger almıştır.
McDonalds dijital ve konvansiyonel medya reklamları için yıllık 1 milyar dolarlık harcama yapıyor.
Dünyada en büyük McDonalds restoranı 28 bin metrekare ile Pekin’de bulunuyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen patateslerin %8’i McDonalds’a satılıyor.
McDonalds Türkiye’de ilk kez Taksim’de 1986 yılında açılmıştır.
Dünyanın en küçük McDonalds restoranı 45 metrekarelik ölçüyle Tokyo’da yer alıyor.
McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler

McDonalds’ın Sahibi Kim?

McDonalds’ın Sahibi Kim?
McDonalds’ın Sahibi Kim?

McDonalds ile ilgili soruların ardı arkası kesilmiyor. Bu minvalde son dönemde en çok merak edilen konulardan birisi McDonalds’ın sahibinin kim olduğuyla ilgilidir. Richard McDonald ve Maurice McDonald kardeşler tarafından kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan McDonalds bugün 120’nin üzerinde ülkede on binlerce mağazayla hizmet vermeye devam ediyor.

Geçmişte Anadolu Grubu bünyesinde yer alan McDonalds Türkiye, Kamal Saleh Al Mana adındaki Katar’lı yatırımcı tarafından satın alınmıştır. Dolayısıyla McDonalds’ın artık bir Katar markası haline geldiği söylenebilir. Nitekim McDonalds, Boheme Investment GmbH adı verilen bir yatırımcılık girişimi tarafından satın alınmıştır. McDonalds’ın sahibi kim sorusuna da doğal olarak Boheme Investment GmbH’dir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Burger King Milkshake Fiyat yazımızı da inceleyebilirsiniz.

McDonalds Neden Kırmızı?

Logo çalışması itibarıyla ketçaba bandırılmış patateslere benzeyen Mcdonalds’ın bu renkleri ve logoyu tercih etmesinin arkasında pek çok sebep yatıyor. Bu sebeple McDonalds neden kırmızı sorusu da son birkaç gündür ruh halini ifade ediyor. Kırmızının tercih edilmesindeki en büyük etken kırmızının açlık hissiyatını tetikliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun yanı sıra kırmızı renginin diğer anlamları ise; ateş, kan, şehvet, ihtiras, güç, heyecan ve azim olarak özetlenebiliyor. Tüm bunlar harekete geçirici bir etkiye sahip olduğu için sıkça tercih ediliyor. McDondals cephesi ise logoyu uzun yıllar boyunca değiştirmemeye karar veriyor.

Ayrıca diğer Genel Kültür kategorisindeki yazılar için aşağıdan dilediğiniz konuları inceleyebilirsiniz.

Son olarak McDonalds İle İlgili Enteresan Bilgiler adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ana sayfamız olan bizdekalmasin.com adresinden de diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi takip etmeyi unutmayın.

Yazımızı Değerlendirin.
Yorum yapın